Przewodnik po roślinach, które warto mieć w swoim domu

Spis treści

rosliny w domu

W dzisiejszych czasach jak nigdy wcześniej docenia się kontakt z naturą, a co za tym idzie – do mieszkań i domów trafia coraz więcej roślin. Chcemy być bliżej zieleni, której brakuje nam na co dzień, więc obstawiamy parapety i nie tylko doniczkami z kwiatami. Te nie dość, że wyglądają ładnie, to jeszcze nawilżają powietrze i oczyszczają je z toksyn. W dzisiejszym wpisie przedstawiam Ci różne gatunki roślin do domu, które warto mieć. Opowiadam też, dlaczego pełnią one tak ważną funkcję i jak o nie dbać. Zapraszam!

Spis treści:

  1. Rośliny doniczkowe w domu – dlaczego warto je mieć?

  2. Gdzie ustawić rośliny doniczkowe w domu?

  3. Jak dbać o rośliny doniczkowe?

  4. 5 roślin, które warto mieć w swoim domu

Rośliny doniczkowe w domu – dlaczego warto je mieć?

Choć mężczyźni rzadko znają się na roślinach, to jednak każdy z nas lubi przebywać w gustownie urządzonych i przytulnych pomieszczeniach. A właśnie tak się składa, że często w przyjemnych wnętrzach znajdują się różnorodne kwiaty doniczkowe. Nie dość, że wpływają one na wygląd pomieszczenia, to mają także wpływ na czystość i wilgotność powietrza. Są organizmami produkującymi tlen, którym oddychamy. Poza tym rośliny to nie tylko kwiaty typu storczyk, ale też zioła, które sprawdzą się w kuchni. Bazylia, oregano czy rozmaryn nie tylko ładnie wyglądają, ale można je po prostu zjeść. To chyba najlepsze połączenie!

Gdzie ustawić rośliny doniczkowe w domu?

Jak już wspomniałem, rośliny doniczkowe mogą znaleźć się w kuchni, ale tak naprawdę każde pomieszczenie jest dobre na kwiaty. Salon, sypialnia, łazienka, korytarz – nie widzę żadnych przeciwwskazań! Jednak każda roślina powinna znajdować się w takim miejscu, aby mogła swobodnie się rozwijać. Mogą to być regały, parapety, podłoga, specjalne półki czy kwietniki stojące i wiszące. Aby rośliny w domu prezentowały się jak najlepiej i pasowały do wystroju wnętrza, trzeba dobrać im odpowiednie osłonki na doniczki. Mogą być np. ceramiczne, betonowe, plastikowe, a nawet materiałowe.

Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Są rośliny mniej wymagające oraz takie, którym trzeba poświęcać naprawdę sporo uwagi. Nie warto zatem kierować się przy zakupie, tylko wyglądem danych kwiatów czy liści, ale także tym, jak wiele energii chce się im poświęcić. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Nie zawsze jest to takie proste jak wlanie wody bezpośrednio do doniczki. Czasami trzeba np. moczyć korzenie czy zraszać liście kroplami wody. Światłolubne rośliny, które stoją na oknie, czasami przechylają się w stronę szyby. Należy pamiętać, żeby co jakiś czas przesunąć doniczkę w drugą stronę, aby roślina się wyprostowała. Bardzo ważna jest obserwacja każdego kwiatu. Zdrowe rośliny to szczęśliwe rośliny, które będą rosły jak szalone. Jeśli widzisz, że jakiś liść wysechł, pojawiają się plamki czy kwiat zmienia kolor, trzeba natychmiast reagować. Uschnięte części należy delikatnie usunąć, a w przypadku przebarwień konieczne jest sprawdzenie, co może dolegać roślinie. Pamiętaj, że roślina to nie tylko ozdoba, ale też organizm, o który trzeba dbać. Warto je zatem nawozić odpowiednio dopasowanymi preparatami.

5 roślin, które warto mieć w swoim domu

Jeśli szukasz roślin, które warto mieć w mieszkaniu ze względu na ich walory m.in. oczyszczanie powietrza, to przygotowałem dla Ciebie specjalną listę pięciu wartych uwagi gatunków kwiatów. Z ich pomocą zniwelujesz zbyt suche powietrze i sprawisz, że przestrzeń, w której przebywasz, stanie się znacznie przytulniejsza. Ciekawy? Oto one:

  • skrzydłokwiat – to roślina, o której podlewanie nie musisz się martwić, ponieważ sama się przypomni, gdy będzie spragniona. Liście skrzydłokwiatu opadają w dół, gdy brakuje im wody, a całość wygląda, jak gdyby roślina była smutna. Gdy ją podlejesz, już za kilka godzin będzie jak nowo narodzona. Jej spore liście oczyszczają powietrze z toksyn i warto je niekiedy zraszać. Lubi stać w półcienistych miejscach;

  • bluszcz – to pnącze kojarzysz na pewno! Bluszcz znany jest głównie z porastania ścian budynków czy murów, ale świetnie sprawdzi się także w domu. Lubi cień i nie wymaga dużych ilości wody. Świetnie sprawdzi się np. jako roślina zwisająca z półki czy wiszącego kwietnika;

  • monstera – roślina występująca w wielu gatunkach, która na myśl przywodzi wakacje w egzotycznym kraju. Ma duże liście o ciekawym kształcie, a jej wymagania nie są zbyt wygórowane – zniesie i ciepło, i zimno;

  • palma – ta roślina także występuje w bardzo wielu odmianach, więc z pewnością znajdziesz tę pasującą do Twojego mieszkania. Trzeba jej zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza i uważnie obserwować, kiedy roślina potrzebuje nawodnienia;

  • aloes – moja ostatnia propozycja różni się wyglądem od pozostałych. Poza tym, że spełnia wszelkie walory estetyczne, jej zaletą jest również leczniczy charakter. Kiedy zmagasz się z podrażnieniem czy zbyt mocno opaloną skórą, możesz przeciąć liść aloesu i znajdującym się w jego wnętrzu sokiem ukoić cierpienie. Lubi dużo światła i nie wymaga częstego podlewania.

Każda z tych roślin ma pozytywny wpływ na jakość powietrza w Twoim domu. Im więcej roślin, tym jest ono czystsze. Jeśli stan powietrza w pomieszczeniach jest dla Ciebie ważny, koniecznie wybierz rośliny o dużych powierzchniach liściowych. Pamiętaj jednak, że niektóre kwiaty do domu są trujące dla zwierząt. Jeśli mieszkasz z kotem czy psem, koniecznie sprawdź najpierw, czy dana roślina nie zagraża zdrowiu pupila.

5 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy