Zapewne niejednokrotnie zdarzyło Ci się użytkować przegrzane urządzenie. Mógł to być laptop, komputer, a także smartfon. Takie zjawisko sprawia, że sprzęt staje się gorący, a ty czujesz, że prawidłowe działanie wymaga od niego więcej wysiłku niż zazwyczaj. Jak jednak walczyć z przegrzewaniem się telefonu i dlaczego do niego dochodzi? Dziś Ci to wytłumaczę!
Dlaczego Twój telefon się nagrzewa?
Przegrzanie smartfona wynika z wielu czynników, ponieważ w sprzęcie znajduje się sporo miejsc podatnych na tego typu awarie. Aby dowiedzieć się, co dzieje się z twoim telefonem, musisz ustalić, w którym miejscu staje się on najgorętszy. Źródło ciepła da Ci wskazówkę, co może być nie tak. Jeśli czujesz, że urządzenie jest gorące tylko u dołu, a na dodatek w trakcie ładowania, to powodem tej sytuacji prawdopodobnie będzie niewłaściwe napełnianie go energią.
Smartfon może nagrzać się również w górnej części lub na całym tyle, co wskazuje na kłopoty z procesorem lub baterią. Obciążenia prowadzące do podwyższenia temperatury to m.in. nieaktualne oprogramowania, korzystanie z bardzo wymagających aplikacji, intensywne użytkowanie z urządzenia (wiele aplikacji włączonych jednocześnie), a także czynniki zewnętrzne jak np. ekspozycja na słońce czy za grube etui.
Czy przegrzanie smartfona może doprowadzić do uszkodzenia?
Przegrzanie najczęściej świadczy o przeciążeniu telefonu, a to czasami prowadzi do uszkodzeń. Największe prawdopodobieństwo szkód występuje wtedy, gdy nagrzewa się bateria smartfona. Takie zjawisko znacznie wpływa na to, jak długo jest ona później w stanie utrzymać działanie urządzenia i jak często trzeba je ładować. W czasie, kiedy telefon osiąga wysoką temperaturę, znacznie spowalnia on swoje działanie.
Musisz kontrolować to, jak często Twój sprzęt się nagrzewa, ponieważ niekiedy okazuje się, że jest trwale uszkodzone lub ma jakąś wadę fabryczną. Zapewne pamiętasz akcję z wybuchającymi Samsungami. Prawdopodobieństwo wydaje się niskie, ale tak naprawdę niemal każdy smartfon może eksplodować. Nie musi się to wydarzać podczas intensywnego użytkowania. Najczęściej ma to miejsce np. w trakcie zasilania.
Sprawdzone sposoby na przegrzewający się telefon
Wiesz już, dlaczego Twój smartfon może być gorący. Gdy znasz powody, sam pewnie wpadłeś na kilka rozwiązań, jak temu zaradzić, ale pozwól, że podpowiem Ci, jak ja radzę sobie w takich sytuacjach. Od razu zaznaczę, abyś nie próbował wkładać telefonu np. do lodówki. Takie działanie z pewnością nie przyniesie pozytywnych skutków, a jedynie niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia sprzętu. Co zatem warto wypróbować?
Zmniejsz intensywność użytkowania
Daj telefonowi odpocząć. Kiedy ćwiczysz na siłce, Tobie też robi się gorąco. Czasami przez to, że odpalasz sporo wymagających aplikacji, sprawiasz, że smartfon nie nadąża. Na dodatek uciążliwa może być dla niego np. upalna pogoda, co jeszcze zwiększa temperaturę. Pamiętaj o tym, by wyłączać różne apki działające w tle, kiedy nie są Ci już potrzebne. Dzięki temu sprzęt znacznie mniej się męczy.
Odłącz urządzenie od ładowania
Jeśli smartfon grzeje się podczas ładowania, możesz go odłączyć, żeby się ostudził, a następnie podłączyć ponownie. Gdy problem się powtarza, najbezpieczniej będzie zgłosić się do serwisu. Pamiętaj, aby zapewnić telefonowi odpowiednie warunki zasilania. Sprzęt nie powinien być wystawiony na działanie wysokiej temperatury i warto też zdjąć z niego etui, szczególnie kiedy jest ono grube i zamykane.
Zdejmij etui
Pokrowiec ogranicza przepływ powietrza i sprawia, że telefon staje się gorący. Niekiedy zdjęcie etui bardzo pomaga w szybkim schłodzeniu urządzenia, szczególnie podczas upalnych, letnich dni. Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, to nawet niezbyt intensywne działanie może podgrzewać sprzęt.
Zaktualizuj aplikacje i oprogramowanie
Aktualizacje apek i systemu sprawiają, że są one lepiej zoptymalizowane, a co za tym idzie, mniej wymagające dla urządzenia. Warto zatem na bieżąco pilnować aktualizacji lub ustawić je tak, by robiły się automatycznie. Gdy przestajesz korzystać z jakiegoś oprogramowania, najlepiej je usunąć, aby nie obciążało pamięci smartfonu. Powinno się też co jakiś czas kasować niepotrzebne zdjęcia i zrzuty ekranu. Czasami można się zdziwić, jak wiele się ich zbiera.
Pamiętaj o tym, że na rynku są telefony dopasowane do różnych użytkowników. Nie każdy sprzęt nadaje się do częstego grania w skomplikowane strzelanki czy głośnego słuchania muzyki. Rozważ parametry urządzenia już na etapie wybierania modelu dla siebie, aby zmniejszyć szanse na przegrzewanie. Jeśli żaden sposób nie pomaga Ci ogarnąć telefonu, to skonsultuj się z serwisem i dowiedz się, czy da się coś jeszcze z tym zrobić.