czy prawidla do butow sa z bedne

Znasz ten ból? Kupujesz piękne, lśniące buty skórzane, które po zaledwie kilku tygodniach używania zaczynają źle wyglądać. Stają się pomarszczone, tracą swój kształt i przestają nadawać się na eleganckie wyjścia. Na szczęście istnieje sposób, który pomaga zachować ich świeżość na dłużej. Wystarczy wkładać do nich prawidła.

Czym są prawidła do butów i po co się ich używa?

Prawidła, czyli akcesorium, którego obecność jest niezbędna dla wielu osób kolekcjonujących buty. Sam używam ich od niedawna. Wcześniej byłem przekonany, że są zbędnym gadżetem, który nie da na tyle istotnej różnicy, aby nabyć produkt – cena tego typu przedmiotu wykonanego z np. drewna cedrowego wynosi zwykle ponad 200 zł.

Muszę się jednak przyznać do tego, że się myliłem. Akcesorium naprawdę działa i jeżeli zależy Ci na schludnym wyglądzie, to powinieneś zacząć wykorzystywać je w swoim obuwiu.

Prawidła do butów wykonane są najczęściej z drewna lub tworzywa syntetycznego, których celem jest:

 • delikatne rozciągnięcie cholewki;
 • przywrócenie/zachowanie oryginalnego kształtu całego obuwia;
 • pozbycie się przykrego zapachu (dotyczy jedynie wersji drewnianej);
 • wchłonięcie szkodliwej wilgoci.

Pierwotnie przeznaczone do butów skórzanych, ale w praktyce nadają się prawie do każdego materiału – wyjątkiem są tworzywa bezszwowe, wykonane z elastycznych nici, czyli rozwiązanie stosowane w przypadku obuwia sportowego typu performance, przeznaczonego np. do profesjonalnego i wyczynowego biegania.

Dlaczego drewniane prawidła są skuteczne w neutralizacji przykrego zapachu?

Dlaczego tylko drewniane prawidła skutecznie neutralizują przykry zapach? Czy to tylko tani chwyt marketingowy, którego celem jest zachęcenie konsumentów do kupowania drogich akcesoriów, zamiast tańszych, wykonanych z tworzyw sztucznych?

Drewno to materiał porowaty, co oznacza, że wykazuje naturalną zdolność do absorbowania wszelkich zapachów. Niektóre jego rodzaje (np. cedr, sosna i czerwony cyprys) zawierają naturalne olejki eteryczne, które długotrwale uwalniają przyjemny, maskujący odór aromat. Tego samego niestety nie można powiedzieć o plastiku.

Jeżeli żyjesz w ciepłym klimacie, a Twoja praca zmusza Cię do noszenia eleganckiego obuwia skórzanego (które – jak wszyscy dobrze wiemy – wygląda świetnie, ale niestety nie jest przewiewne), to mam dla Ciebie złą wiadomość: prawidła plastikowe nie będą wystarczające. Nie dość, że tworzywa sztuczne odkształcają się w wysokiej temperaturze, to na dodatek utrudniają przepływ powietrza, przez co Twoje buty zaczną po prostu gnić od wewnątrz.

Do jakich butów warto stosować prawidła?

Prawidła z powodzeniem możesz użyć w m.in.:

 • mokasynach;
 • oksfordach;
 • brogsach;
 • obuwiu sportowym (piłkarskiego, biegowego, treningowego);
 • obuwiu casualowym (trampki, sneakersy).

Nie zaleca się jednak stosowania ich do butów, które są elastyczne i miękkie. Złym pomysłem będzie wykorzystanie ich w sneakersach typu knit, które swoim wyglądem przypominają skarpetę na podeszwie. Rozciągną się nawet o kilka rozmiarów, co spowoduje, że przestaną nadawać się do dalszego użytku.

Jeżeli nie masz pewności, czy Twoje obuwie będzie odpowiednie, to sprawdź, z jakiego materiału jest wykonane. Prawidła sprawdzają się najlepiej dla:

 • skóry naturalnej (licowa, zamsz, nubuk);
 • skóry sztucznej (w tym ekoskóra);
 • gęstej siateczki;
 • materiałów tekstylnych o niskiej rozciągliwości.

Prawidła plastikowe czy drewniane?

Prawidła wykonane z drewna skutecznie eliminują zapach, nie ulegają odkształceniom i cechują się długą żywotność. Stanowią więc w wielu przypadkach najlepszy wybór. Są jednak drogie, a podejrzewam, że podobnie jak ja, masz więcej niż jedną parę butów, o którą chciałbyś zadbać. Zakup ich kilku par może spowodować natychmiastowe pozbycie się oszczędności, które dałoby się przecież przeznaczyć na coś innego.

Plastikowe prawidła są tanie i spełniają swoje podstawowe zadanie (utrzymywanie prawidłowego kształtu obuwia), ale na tym kończą się ich zalety. Czasami używanie ich potrafi przynieść efekt odwrotny od zamierzonego m.in. ze względu na zatrzymywanie wilgoci w środku buta. Pomimo tego każdy mężczyzna powinien posiadać co najmniej parę takich prawideł w swojej garderobie. Dlaczego?

Z powodu, o którym już poniekąd wspomniałem: większość osób dysponuje więcej niż jedną parą obuwia. Aby ograniczyć wydatki, zalecam nabyć jedne prawidła drewniane i kilka sztuk plastikowych. Tym sposobem pierwsze mogą być wkładane do butów, które tego wymagają (bo były noszone akurat tego dnia i stały się wilgotne), a drugie do modeli, które leżąc na półkach, oczekują dnia, w którym zostaną założone.

Czy da się czymś zastąpić prawidła?

Poniekąd tak. W kontekście eliminacji nieprzyjemnych zapachów można użyć np. saszetek aromatyzowanych lub dezodorantów do obuwia – skutecznie zastępują niepożądane wonie nowymi, bardziej znośnymi dla wszystkich nosów. W celu pozbycia się nadmiaru wilgoci wystarczy rozsznurować buty, a potem umieścić je w miejscu o swobodnym przepływie powietrza.

Trudniejsze jednak będzie zabezpieczenie butów przed straceniem swojego kształtu. Niektórzy wykorzystują do tego zwinięte gazety, ręczniki i butelki plastikowe, ale jak pewnie sam się domyślasz, nie jest to rozwiązanie idealne, które zapewnia niesamowite efekty. Lepszym pomysłem zdaje się kupno najtańszych prawideł, nawet silikonowych.

Z pewnością nie są one zbędnym gadżetem. Pomagają zachować wygląd posiadanego obuwia na najwyższym poziomie i przechowywać je w bezpiecznych do tego warunkach. Jeżeli jesteś mężczyzną, któremu zależy, aby każda jego stylizacja była nieskazitelna, koniecznie w nie zainwestuj.

11 / 100

Dodaj komentarz