Półwysep Bałkański – idealne miejsce na wakacje objazdowe

Spis treści

miejsca ktore warto zobaczyc

Od zawsze chciałeś zwiedzić część Europy Południowej, a dokładnie Półwysep Bałkański liczący aż 8 krajów, ale bałeś się, że zwyczajnie zabraknie Ci ziemskiego czasu, aby to zrobić? Większość z nich możesz zwiedzić za jednym zamachem. Podpowiem Ci, jak to zrobić!

Dlaczego warto pojechać na wycieczkę objazdową po Bałkanach?

Półwysep Bałkański to liczący aż 470 km kwadratowych powierzchni ogromny zakątek w Europie Południowej. Otaczają go morza takie jak: Czarne, Egejskie, Jońskie i Adriatyckie jednocześnie wyznaczając południową granicę Półwyspu Bałkańskiego. Północna linia graniczna natomiast przebiega przez rzeki takie jak Sawa i dolny bieg Dunaju. No dobrze, ale jak zwiedzić wszystkie 8 krajów Półwyspu Bałkańskiego?

Masz dwie możliwości, pierwsza z nich polega na rozplanowaniu sobie budżetu wakacyjnego, który umożliwi Ci odwiedzenie tych miejsc. Wiąże się to oczywiście z corocznymi wydatkami na wyjazdy lub możesz wybrać drugą opcję. Zakłada ona wybranie się na wycieczkę objazdową po Półwyspie Bałkańskim i odwiedzeniu co najmniej 5 krajów za jednym zamachem! Co prawda nie jest to tani wydatek, jednak warto zaoszczędzić trochę więcej pieniędzy, aby zobaczyć wszystkie te Państwa.

Decydując się na wycieczkę objazdową po Półwyspie Bałkańskim, do niewątpliwych atutów należy zaliczyć możliwość zobaczenia zabytków oraz ciekawych i najpiękniejszych miejsc w rejonie w krótkim czasie. Dodatkowo nie musisz się martwić o organizację takiej wycieczki, bo wszystkim zajmuje się biuro podróży, które w swojej ofercie ma rozpisany plan wycieczki dzień po dniu. Mało tego, agencje turystyczne zapewniają wyżywienie, nocleg, bilety lotnicze oraz autokary, ale również dbają o to, aby każdy turysta miał możliwość poznania bliżej bałkańską kulturę dzięki przewodnikowi. Wycieczka w całości jest koordynowana przez pilota, któremu możesz zgłaszać wszelkiego rodzaju trudności i w każdym momencie zgłosić się do niego o pomoc.

Wycieczka objazdowa po Bałkanach – co warto zobaczyć?

Powiem śmiało, że Półwysep Bałkański to najchętniej odwiedzana część europy przez Polaków. Kultura, jak i sposób bycia ludzi w tym obszarze jest bardzo podobna jak w naszym ojczystym kraju. Obok cieszącej się niezmienną sławą Chorwacji coraz więcej obywateli polskich decyduje się na podróż do Czarnej góry, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, a także Serbii, Bułgarii, Macedonii i Albanii. Nie bez powodu! To dlatego, że każdy z tych Państw odznacza się wieloma zabytkami, pięknymi miejscami i indywidualnym charakterem otoczenia. Jednak moimi absolutnymi faworytami wycieczek objazdowych są: Albania, Grecja i Chorwacja. Już wyjaśniam dlaczego!

Albania

Ze wszystkich Państw, które warto odwiedzić na Bałkanach, Albania jest zdecydowanie w czołówce krajów, które powinieneś zobaczyć! Już wyjaśniam dlaczego. Jedno słowo – Tirana. Nazwa miasta nic Ci nie mówi? Nic nie szkodzi, bo to ja jestem Twoim przewodnikiem po Półwyspie Bałkańskim. Tirana to dumna stolica Albani, która z roku na rok staje się coraz bardziej łakomym kąskiem dla turystów, ze względu na ciągle zmieniającą się infrastrukturę.

Jednak powodów do zobaczenia tego niepozornego miejsca jest więcej. Chociażby ze względu na dostojny Plac Skanderbega liczący aż 40.000 metrów kwadratowych. Jest to skwer w samym centrum Tirany, który swoją nazwę zawdzięcza albańskiemu przywódcy, powstańcowi i bohaterowi narodowemu. Gjergj Kastrioti Skënderbeu nie bez powodu otrzymał honorowe tytuły, bo zasłużył się ludności poprzez odbicie miasta z rąk Turków. Na terenie placu znajduje się również pomnik Skanderbega na koniu, wieża zegarowa z 1830 roku i meczet Hadżi Ethem Beja.

Będąc w Albanii możesz zobaczyć również zamek w mieście Kruja, który w środku zawiera muzeum etnograficzne poświęcone wymienionemu wcześniej herosowi Skanderbegowi. Przy drodze do zamku możesz też przystanąć przy sławnym bazarze tureckim, na którym kupisz piękne i kolorowe dywany tureckie, ale też pamiątki z wyjazdu w postaci magnesów, kubków, pocztówek i wiele innych.

Czym by była wycieczka do Albanii bez ujrzenia pięknych krajobrazów stworzonych przez matkę naturę? Miejscem szczególnie wartym uwagi, które zachwyci miłośników przyrody jest Park Narodowy Theth. To tam możesz zobaczyć piękne pasma górskie, wodospady, ale także źródło o nazwie Błękitne oko.

Niezwykle popularnym miejscem, które jest częstym punktem turystycznych wycieczek jest Berat. Inaczej nazywane jest miastem tysiąca okien, które swoją nazwę zaczerpnęło z białych domów z XIII wieku. Domy są niezwykle charakterystyczne ze względu usytuowania na skraju klifów miasta. Berat może pochwalić się również wpisem do światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Nic dziwnego, ponieważ historia miasteczka liczy ponad 2000 lat.

Kolejnym ciekawym Albańskim punktem wycieczkowym, jaki warto odwiedzić jest Butrint. Jest to park archeologiczny wpisany na listę UNESCO, który zachwyca swoim położeniem, bo objęty jest aż z trzech stron wodą. Zobaczysz tam pozostałości z amfiteatru z III wieku p.n.e., ale również łaźnie z okresu rzymskiego i zamek Wenecjan ze średniowiecza.

Przed nami jeszcze jedno z najciekawszych albańskich miast muzeów, czyli swoista wisienka na torcie – Gjirokastra. Nazwy ma różne jak na przykład kamienne miasto lub wspomniane wcześniej miasto muzeum, ale też miasto tysiąca schodów. Swoje nazwy zawdzięcza między innymi dzięki kamiennym konstrukcją domków. Podobno to właśnie w tej okolicy mieszkał albański dyktator Enver Hodża.

Była to osoba, która nie uznawała religii i zakazała jej na terenie całego Państwa. Ponadto chciał podporządkować cały swój naród poprzez takie organy jak policja, która była marionetką w jego rękach. Gdy zdarzał się obywatel nieposłuszny, który sprzeciwiał się jego komendom, wtedy Hodża wydawał rozkaz wysłania takiego delikwenta do obozu. Takie miejsca były budowane na wzór w Niemczech jak Auschwitz. Kończąc tym średnio optymistycznym akcentem opisu najciekawszych miejsc w Albanii, przyszedł czas na słoneczną Grecję.

Grecja

Grecja jest znana z całego mnóstwa zabytków i krajobrazów, jakie zachęcają turystów do odwiedzin tego Państwa. Jednak najbardziej urokliwe miejsca to takie, które nie są tak dobrze znanym punktem wycieczek turystycznych. W Grecji na swojej objazdowej wycieczce możesz udać się do Naksos. Jest to wyspa znana tylko miejscowym, dlatego masz zagwarantowany odpoczynek od zgiełku i tłumów ludzi.

Zielona wyspa jest znana z licznych uliczek i pięknego krajobrazu, ale także swoich atrakcji. Będąc na wyspie, możesz odwiedzić takie miasto jak Chora, w którym znajduje się wenecki zamek Kastro. W Grecji można również odwiedzić miasto Kithira, które liczy ponad 3 tysięcy obywateli. Dzięki swojej kameralności jest cichym i bezpiecznym miastem z przyjazną miejscową ludnością.

W Kithirze warto zobaczyć miasto portowe Diakofti, gdzie można zobaczyć największe statki transportowe i liczne domki położone wzdłuż plaży. Jeszcze w latach 90 ilość domków nie przekraczała 6! Obecnie jest miejscem, które znacznie się rozwinęło od tego czasu i jest jednym z bardziej ruchliwych miast na wyspie.

Chorwacja

Piękne piaszczyste plaże i widoki na klify, o które obija się, błękitna tafla wody robi wrażenie. Jednak szczególnym miejscem, które powinieneś zobaczyć w Chorwacji, na własne oczy jest Dalmacja. To tam rozpościera się pas od wyspy Pag na Północy, aż po południową Zatokę Kotarską. Miastem, które warto odwiedzić w Dalmacji, jest z całą pewnością Split. Ciekawym punktem wycieczki może być Pałac Dioklecjana, który został wybudowany w 295 roku dla jego cesarskiej mości. Piękna architektura Pałacu wzbudza podziw i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Co ciekawe pałac wybudował sam cesarz w momencie przejścia na emeryturę.

Kolejnym ciekawym punktem, jaki powinien Cię zainteresować pod względem krajobrazowym jest Park Narodowy Krka. Wysyp zieleni, jaki ma tam miejsce, jest nie do ogarnięcia, nawet posiadając dwoje zdrowych oczu! Roślinność połączona z plażą i wodospadami jest niezwykłym widokiem długo zapadającym w pamięć. Możesz tam złapać łyk świeżego powietrza i napawać się pięknymi krajobrazami natury, a nawet wybrać się na piknik!

To tylko niektóre miejsca na Półwyspie Bałkańskim, jakie są warte Twojej uwagi. Jeszcze wiele nieodkrytych lądów przed Tobą i miejsc do zobaczenia. Życzę Ci powodzenia w Twoich wyprawach i mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem w wyborze odpowiedniego miejsca, decydując się na wycieczkę objazdową.

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy