charakter

Kim jest protagonista? To osoba o silnych umiejętnościach przywódczych, która potrafi wpłynąć na ludzkie zachowania. Cechuje go jednak empatia i chęć niesienia pomocy. Bezwzględny lider, a zarazem altruista – tak przynajmniej wynika z analizy testu MBTI, opartego na teorii jungowskiej. Ponoć ten typ osobowości stanowi jedynie 5% populacji na całym świecie. Sprawdź, czym jest osobowość ENFJ i czy Ty też jesteś protagonistą. Poznaj również znane osoby o takim typie charakteru.

Czym jest osobowość i na czym polega test MBTI?

Osobowość to zbiór konkretnych cech charakteru. Nabywamy ją wraz z narodzinami, jednak może być nieco modyfikowana w trakcie dorastania – duży wpływ ma kultura, sposób wychowania i otoczenie społeczne. Niemniej, znani psychoanalitycy przez lata zajmowali się badaniami nad typami osobowości. Ten opisywany w tym artykule należy do grupy 16 osobowości, przyjętej przez Carla Junga. Na jej podstawie został opracowany specjalny test MBTI. Jego inicjały odnoszą się do osób, które nad nim pracowały, czyli Isabel Briggs Myers oraz Katherine Cook Briggs. Innym popularnym schematem opisu osobowości jest ten przedstawiony przez Hipokratesa (sangwinik, melancholik, choleryk i flegmatyk).

Jeżeli chcesz poznać swój typ osobowości, możesz wykonać dostępne w Internecie testy. Jednym z nich jest 16personalities, czyli test 16 typów osobowości, oparty na badaniach Carla Junga. Pamiętaj jednak, że wszystkie te darmowe testy są jedynie inspiracją, a nie wiernym odzwierciedleniem. Prawdziwe testy osobowości są oznaczone znakiem patentowym (MBTI®, Myers-Briggs Type Indicator®).

Typy osobowości – jak odczytywać kody?

Wynikiem testu jest czteroliterowy kod, na który składają się cztery poziomy. Pierwszy z nich odnosi się do tego, skąd czerpiemy energię. Dlatego też pierwszą literą zawsze będzie E (ekstrawersja) lub I (introwersja). Drugi wymiar to poznanie, czyli to, w jaki sposób gromadzimy informacje i komu ufamy. W tym przypadku zestaw dwóch liter to S (poznanie) lub N (intuicja). Kolejny poziom to sposób podejmowania decyzji – litera T oznacza myślenie, a F odczuwanie. Ostatni wymiar związany jest ze stylem życia, pracy oraz tym, jak sobie radzimy w konkretnych sytuacjach. Literki odnoszą się do osądzania (J) lub P (obserwacji).

Na podstawie tych czterech poziomów (oraz szybkiej matematyki) powstało 16 różnych odmian osobowości. Teraz zajmujemy się jednym z rzadziej występujących, czyli ENFJ. A jak należy odczytywać ten skrót? Z angielskiego jest to extraverted intuitive feeling judging, czyli ekstrawertyk percepcjonista uczuciowiec sędzia. To wszystko składa się na osobowość protagonisty.

Osobowość typu Protagonista (ENFJ) – ogólna charakterystyka

Każda z 16 typów osobowości została przypisana odpowiednio do jednej z czterech grup: Analityków, Strażników, Odkrywców lub Dyplomatów. ENFJ należy do tej ostatniej, obok Rzeczników, Pośredników i Działaczy. Oznacza to, że ma wysoce rozwinięte zdolności porozumiewania się z ludźmi. Jest towarzyski, idealnie nadaje się do roli lidera. Potrafi dobrze przemawiać, skupić wokół siebie uwagę swoich słuchaczy i nakłonić ich do określonych działań. Przez co niekiedy określa się go jako zdolnego do manipulacji, jednak należy pamiętać, że protagonista w głównej mierze działa na rzecz innych.

Cechuje go przywództwo, ale także altruizm. Ze względu na ekstrawertyczną naturę, naturalnie przychodzi mu nawiązywanie kontaktów z ludźmi, a także swobodna komunikacja. Potrafi zaciekle bronić swoich racji, a także dobra innych osób i nie boi się przyjmować ciosów na klatę. Protagoniści głośno mówią o chęci niesienia pomocy i potrafią motywować zespół. A jacy są w kontaktach z bliskimi?

W romantycznych relacjach protagonista zdecydowanie bardziej zwraca uwagę na ogólne zachowanie niż na aparycję drugiej osoby. Jeżeli się zakochuje, to na poważnie i mówi otwarcie o swoich uczuciach – nie interesują go żadne gry i podchody. Ze względu na to, że lubi przewodzić i motywować, już na pierwszym spotkaniu potrafi poruszyć głębsze tematy, niż tylko ulubiony kolor czy zwierzę. Protagonista zapyta o głębsze cele w życiu i od razu zabierze się do motywowania – czasami nawet przyswoi je jako własne. Wszystko dlatego, że prawdziwie zależy mu na cudzym sukcesie i szczęściu.

Podobnie sprawa wygląda w relacjach czysto przyjacielskich. Kontakt z ludźmi daje mu zastrzyk dodatkowej energii (tak jak w przypadku każdego typowego ekstrawertyka). Wkładają w takie relacje dużo energii, są w stanie otworzyć się na innych ludzi i dzielić się z nimi nawet swoimi najskrytszymi marzeniami, jednak oczekują tego samego w zamian. Nie interesują ich krótkie, przelotne znajomości – pragną stworzyć trwałe więzi, które przetrwają długie lata.

Protagoniści uaktywniają swoje zdolności przywódcze także w roli rodziców. Za główny cel stawiają sobie wychowanie dzieci na jak najlepszych, wartościowych ludzi, pozostawiając im przy tym swobodę działania. Chcą, aby podążały za własnymi pragnieniami i je realizowały. Choć kierowani miłością, czasami potrafią powiedzieć dzieciom, by zrobiły coś „bo ja tak mówię”. Mają tendencję do stania się nieco rygorystycznymi rodzicami i stawiają swoim dzieciom wysokie wymagania. Na szczęście potrafią im także okazać miłość i zrozumienie i sprawić, że dzieci będą czuły się kochane i akceptowane za to, jakie są.

Zalety i wady osobowości Protagonisty

Jak w przypadku każdego typu osobowości, wśród cech protagonisty można wyróżnić mocne i słabe strony.

Do jego zdecydowanych zalet można zaliczyć:

 • Wysoko rozwiniętą charyzmę – protagoniści potrafią zjednywać sobie ludzi, poruszać tłumy i zachęcać ich do działania. Nie są jednak typowymi wodzami, którzy tylko wydają rozkazy, a raczej przewodnikami, którzy kroczą konkretną ścieżką ze swoimi bliskimi.

 • Lojalność i oddanie dobrej sprawie – jeżeli protagonista złoży Ci obietnicę, to masz 99% szans na to, że ją dotrzyma, nawet gdy będzie trudno spełnić pewne oczekiwania. Ten typ osobowości potrafi się w pełni poświęcić czemuś, w co silnie wierzy, dzięki czemu prowadzi ludzi do pozytywnych zmian. Nie boją się krytyki, otwarcie wyrażają swoje poglądy i są w stanie ich bronić.

 • Otwarty umysł – mimo konsekwencji w działaniu i stanowczego wyrażania zdania, nie są to osoby zamknięte na opinie innych. Chętnie wysłuchają i są w stanie przyznać rację innym.

 • Altruistyczną postawę – protagonistów cechuje także wysoka wrażliwość i empatia, dzięki czemu nie są obojętni na krzywdę innych. Służą dobrą radą i zawsze starają się zmotywować do szukania wyjścia z każdej sytuacji. Wierzą, że wspólnym działaniem jest się w stanie osiągnąć wyższe cele i zmieniać świat na lepsze.

Osoby typu ENFJ często stawiane są za wzór do naśladowania, jednak i one posiadają pewne wady oraz słabości. Na ich własną niekorzyść działa łatwowierność i zbyt szybkie obdarowywanie zaufaniem. Przez to mogą dać się wykorzystać nieodpowiednim osobom. Ich wyjątkowa empatia może prowadzić także do psychicznego, jak i fizycznego zmęczenia, ze względu na to, że zawsze starają się rozwiązać cudze problemy. Jednakże protagoniści mają także swoje wady.

Należą do nich na przykład:

 • Protekcjonalność – czasami może się wydawać, że protagoniści traktują innych z góry. Wynika to z faktu, że lubią innych uczyć, pokazywać ścieżki i podsuwać rozwiązania. Jednak gdy nieco z tym przesadzą, sprawiają nieprzyjemne wrażenie, jakby pozjadali wszystkie rozumy.

 • Nadmierne idealizowanie świata – protagoniści pragną zmienić świat na lepsze za wszelką cenę, często podążając za nieco surrealistycznymi wizjami.

 • Narzucanie innym swoich poglądów – wcześniej wspominałem, że protagoniści nie są zamknięci na opinie innych. To prawda, jednak cecha ta wiąże się z nieco innym aspektem. Gdy zaczynają pomagać innych, często robią to w kierunku, który sami uznają za słuszny. Wydaje im się, że ich pogląd na świat jest właściwy i czasami mogą przeżyć mały szok, gdy ktoś ma nieco inne zdanie.

Najlepsze zawody dla Protagonisty

Ze względu na to, że protagonistów uważa się za naturalnych liderów, najlepiej sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach. Ich przenikliwa natura pomaga wyczuć predyspozycje pracowników, są również w stanie swobodnie komunikować się z klientami. Dlatego też odnajdą się w zawodach związanych z marketingiem, sprzedażą czy public relations. Potrafią rozmawiać z ludźmi, dlatego zawód rekrutera czy rzecznika prasowego będzie odpowiedni. Jeżeli dodamy do tego empatię i wrażliwość (czego oczywiście w ENFJ nie brakuje), to dostaniemy także bardzo dobrych psychoterapeutów.

Tendencja do angażowania się w różne sprawy i chęć niesienia pomocy prowadzi ich na ścieżkę kariery związaną z pracami społecznymi. Ich umiejętność uczenia i motywowania sprawia, że odnajdą się także w zawodzie nauczyciela, coacha lu doradcy.

Kim byli najbardziej znani Protagoniści?

Na sam koniec chciałbym Ci przedstawić kilka znanych osobistości o typie osobowości ENFJ. Z pewnością o nich słyszałeś, nawet jeśli nie o wszystkich, to o większości. W końcu ten typ osobowości nie daje o sobie zapomnieć. Protagonistą był przede wszystkim Barack Obama, niezwykle charyzmatyczny prezydent USA, a także popularna dziennikarka Oprah Winfrey. Na tym lista się nie kończy.

Inni protagoniści to:

 • John Cusack – aktor, który wystąpił m.in. w filmie 2012,

 • Ben Affleck – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy,

 • Sean Connery – kolejny popularny aktor, tym razem z tego starszego pokolenia,

 • Malala Yousafzai – pakistańska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, działa na rzecz praw kobiet,

 • Jennifer Lawrence – aktorka znana z takich filmów jak Igrzyska Śmierci, Pasażer,

 • Maya Angelou – amerykańska pisarka i poetka.

Za typowych protagonistów uznano również niektóre postaci fikcyjne. Jeżeli interesujesz się filmem lub literaturą, to być może słyszałeś lub czytałeś o niektórych z nich. Do grona fikcyjnego ENFJ należy Daenerys Targaryen z Gry o tron, Elizabeth Bennet z Dumy i uprzedzenia. Ze świata filmów i seriali możesz kojarzyć Morpheusa i The Oracle (Matrix), Skyler White (Breaking Bad), Isobel Crawley (Downton Abbey) oraz Laurel Lance (Arrow).

Protagoniści to rzadki typ osobowości, jednak pewne cechy charakteru sprawiają, że nie sposób ich zapomnieć. Są autentyczni, empatyczni i ekstrawertyczni. Ta silna osobowość potrafi skutecznie zmotywować innych do działania. A może właśnie ty jesteś typowym protagonistą? Jeżeli ten opis idealnie do Ciebie pasuje, to jest na to wysoka szansa.

9 / 100

One thought on “Osobowość protagonisty – najważniejsze cechy charakteru”

Dodaj komentarz