Nurkowanie dla początkujących – gdzie i jak zacząć?

Spis treści

rozpoczecie przygody z nurkowaniem

Lubisz pływać, ale czujesz, że wchodząc do wody, chcesz zrobić coś więcej? Spróbuj swoich sił w nurkowaniu! To nie tylko świetny sposób na spędzanie czasu, ale także niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć coś niezwykłego. Oto najważniejsze informacje o tym, jak zacząć swoją przygodę z nurkowaniem!

Nurkowanie – podstawowe informacje

Nurkowanie to świetny sport, który uprawia coraz więcej osób. Choć schodzenie pod wodę wydaje się trudne, istnieją sposoby, aby dokładnie zrozumieć ten proces i przekonać się, że można się tego po prostu nauczyć.

Niezbędny do tego jest odpowiedni sprzęt. Niezależnie od wybranego rodzaju nurkowania, potrzebne są rurka, maska, płetwy oraz skafander, automat oddechowy i butla z powietrzem.

Ważną umiejętnością dla każdego nurka jest oddychanie. Zazwyczaj podczas zanurzenia opiera się to na pobieraniu powietrza (lub innej mieszanki gazowej) z butli, która dostarcza nurkowi odpowiednią ilość tlenu. Automat oddechowy wtłacza gaz do płuc, dzięki czemu niezależnie od głębokości człowiek może swobodnie funkcjonować pod wodą.

Alternatywa to nurkowanie bez butli. W takiej sytuacji nurek przed zejściem pod taflę wody wykonuje serię oddechów relaksacyjnych, a potem bierze głęboki wdech i wstrzymuje go na cały czas nurkowania. Aby wykonać ten manewr prawidłowo, niezbędne jest zdobycie umiejętności związanych z technikami oddychania, dzięki którym da się zejść pod wodę na dłużej.

Nurkowanie jest sportem wymagającym znajomości odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Nurkowie muszą być świadomi potencjalnych zagrożeń, takich jak dekompresja, wychłodzenie czy utrata orientacji i przytomności pod wodą.

Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów tego sportu jest oczywiście możliwość eksplorowania niezbadanych obszarów podwodnych, odkrywania różnorodnych form życia morskiego oraz zwiedzania unikatowych miejsc, takich jak wraki statków czy jaskinie.

Warto jednak pamiętać o tym, aby każde zejście było wykonane w miejscu do tego przeznaczonym, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, a także z uwagą na środowisko i nieingerowanie w to, co zastanie się pod wodą.

Scuba diving czy freediving?

Zagłębiając się w świat nurkowania, można wyróżnić scuba diving i freediving. Różnica między nimi polega na tym, na jak długo schodzi się pod wodę, przy pomocy jakich technik i sprzętu.

Scuba diving

Scuba diving to jeden z lepiej znanych sposobów nurkowania. W ramach tej dyscypliny można wyróżnić:

 • nurkowanie rekreacyjne – nurkuje się głównie dla przyjemności i relaksu;
 • nurkowanie techniczne – obejmuje bardziej zaawansowane techniki, takie jak nurkowanie głębokie, penetracyjne (w jaskiniach lub wrakach);
 • nurkowanie w sprzęcie zamkniętym (Closed Circuit Rebreather) i otwartym (Open Circuit Scuba) – nurkowanie z użyciem re-breatherów wydłuża czas pod wodą.

Niezależnie od tego, w jakich celach nurkujesz, konieczne jest ukończenie odpowiednich kursów, dzięki którym zyskujesz wiedzę i umiejętności, które przydadzą Ci się pod wodą.

Dodatkowo potrzebny Ci będzie niezbędny sprzęt, czyli:

 • maska;
 • fajka;
 • płetwy;
 • kombinezon;
 • automat oddechowy;
 • butla z powietrzem;
 • komputer nurkowy lub manometr.

Freediving

Freediving jest dyscypliną, w której zejście pod wodę odbywa się na wstrzymanym oddechu. Oznacza to, że nurkowanie nie wymaga aparatury do oddychania, jednak udane zanurzenie zależy od umiejętności wstrzymania wystarczająco dużej ilości powietrza na jak najdłuższy czas.

Freediving można podzielić na kilka dyscyplin:

 • stałe wstrzymanie oddechu (Static Apnea) – w tej dyscyplinie zawodnicy próbują utrzymać się pod wodą na wstrzymanym oddechu przez jak najdłuższy czas;
 • dynamiczne wstrzymanie oddechu w płetwach (Dynamic Apnea) – nurkowie próbują pokonać jak najdłuższy dystans pod wodą na wstrzymanym oddechu, używając płetw do poruszania się. Zawodnicy muszą kontrolować swoje oddychanie i wydajność ruchów;
 • wolne nurkowanie (Constant Weight) – osoby nurkują na wstrzymanym oddechu, korzystając jedynie z własnej siły i wytrzymałości, aby zanurzyć się jak najgłębiej i wynurzyć się z powrotem. Może to być wykonywane z lub bez płetw, ale nie wolno używać lin prowadzących ani innych wspomagaczy.

Dyscypliny te wymagają nie tylko doskonałej techniki i wytrzymałości fizycznej, ale także zdolności do relaksacji i głębokiego zrozumienia własnego ciała oraz procesów oddychania.

W przypadku nurkowania bez butli potrzebne są:

 • płetwy;
 • maska;
 • rurka;
 • pas obciążeniowy;
 • strój lub skafander.

Poza sprzętem w nurkowaniu niezbędne są umiejętności. Z tego względu ćwiczy się pojemność płuc, techniki oddechowe, a także tolerancję na wysokie stężenie dwutlenku węgla w organizmie.

Dodatkowo długość czasu spędzonego pod wodą zależy od tego, jak zużywa się tlen. W tym celu trenuje się pełną relaksację oraz sposoby poruszania się, które będą najbardziej efektywne, jednocześnie ograniczając eksploatowanie zgromadzonego tlenu.

Gdzie nauczyć się nurkować?

Nauka nurkowania to jeden z pierwszych kroków do tego, aby otrzymać licencję i móc swobodnie uprawiać ten sport w wielu miejscach. Ukończenie kursu pozwala na zdobycie i potwierdzenie certyfikatem nabytych umiejętności. Wtedy można nurkować bez instruktora.

Kursy nurkowe zapewniają niezbędne szkolenia dotyczące technik, procedur bezpieczeństwa oraz zachowania w sytuacjach awaryjnych. Odpowiednie praktyki są kluczowe, by uniknąć wypadków i poważnych incydentów pod wodą.

Ponadto kursy wyposażają uczestników w wiedzę na temat ochrony środowiska morskiego i tego, jak się zachowywać, aby nie być inwazyjnym dla podwodnej fauny i flory. Jeśli marzy Ci się eksploracja w egzotycznych miejscach, musisz pamiętać, że wiele z nich wymaga certyfikatów, które potwierdzają Twoje umiejętności.

Zajęcia teoretyczne

Jest to element kursu, który pozwala zapoznać się z niezbędną literaturą oraz podstawami, dzięki którym dokładnie zrozumiesz, na czym polega nurkowanie.

Często w ramach wykupionego kursu zajęcia teoretyczne są w formie zdalnej, np. pod postacią elektronicznego podręcznika, który należy przeczytać oraz zdać przygotowany test.

Zajęcia praktyczne

Zajęcia praktyczne to część, która odbywa się w wodzie oraz w ramach wykładów. Są one zazwyczaj powtórzeniem tego, czego dowiedziałeś się w ramach części teoretycznej, a także poszerzają tę wiedzę. Mogą np. dotyczyć udzielania pierwszej pomocy, dokładnego opisu sprzętu i korzystania z niego oraz poznania technik oddechowych i ich nauki.

W ramach części praktycznej będziesz mieć możliwość wejścia do wody i zanurkowania.

Koszt kursu nurkowania

W przypadku podstawowych uprawnień na nurkowanie rekreacyjne z butlą trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu około 2000 zł. Jeśli interesuje Cię nauka nurkowania specjalistycznego (np. jaskiniowego), cena będzie odpowiednio wyższa i wynosi minimum 3000 zł.

Z kolei kurs na freedivera dla początkujących to koszt nie więcej niż 1000 zł. Natomiast zejście na głębokość i zdobycie certyfikatu umożliwiającego nurkowanie na wskazaną głębokość wiąże się z wydatkami rzędu 2000-4000 zł.

Nurkowałeś już kiedyś? A może dopiero myślisz o tym, żeby spróbować? Daj znać w komentarzu!

21 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy