podcasty dla mezczyzn

Na Spotify wciąż przybywa audycji, które pną się po szczeblach comiesięcznych rankingów. Coraz więcej osób sięga po zestawienia wydarzeń z całego świata czy luźne przemyślenia zamknięte w 20-minutowych epizodach. Czym jest podcast? Sprawdź moje propozycje słuchowisk dla mężczyzn i kilka ważnych informacji, które są z nimi związane.

Czym są podcasty na Spotify? Poznaj najlepszych polskich stand-uperów

W ciągu ostatnich kilku lat świat pokochał podcasty, a Spotify stał się jedną z najpopularniejszych platform streamingowych umożliwiających ich słuchanie. W tej aplikacji możesz odtwarzać zarówno swoje ulubione kawałki, jak i opowieści z gatunku true crime. Znajdziesz tam audycje podróżnicze, dotyczące marketingu i biznesu, naukowe i wiele, wiele innych.

Dlaczego podcasty są tak popularne? Najczęściej jest to charyzma prowadzącego, spójna i ciekawa tematyka, czasem również odpowiednio dopięte kwestie techniczne. Nie należy też zapominać o tym, że często sukces słuchowiska jest zależny od dobrej reklamy i budżetu. W końcu nie każdy nagrywa odcinki podcastu wbudowanym w laptopa mikrofonem, siedząc pod kołdrą w swojej sypialni. Niekiedy podcasterzy współpracują z agencjami, które dostrzegły ich potencjał, zapewniając sprzęt i często niezły zarobek.

Ostatnio Spotify wprowadził też możliwość odbierania podcastów, które zostały nagrane w formie wideo. Niewiele osób korzysta jednak z tej opcji. Do tej pory spotkałem się tylko z zagranicznymi twórcami, którzy do swoich podcastów zamieszczali również ścieżkę wizualną.

Poniżej dzielę się z Tobą moją topką najpopularniejszych polskich podcastów. Mam nadzieję, że skradną Ci serce tak, jak skradły je mi i będziesz mógł pochwalić się przed znajomymi różnymi faktami historycznymi czy ciekawostkami ze świata psychologii.

„Kryminatorium” –  zagadki kryminalne tylko dla odważnych: Humor i żart w świecie zbrodni

Marcin Myszka ze swoim podcastem podbił serca wielu osób. Mimo że nie każdy jest fanem historii o autentycznych i krwawych zbrodniach, to głęboki głos hosta zachęca do wejścia w świat mrocznych sekretów i seryjnych morderców. Niegdyś głównie kobiety sięgały po podcasty o tematyce kryminalnej, dzisiaj jednak ta granica się rozmywa. Sam staram się nie ograniczać w gatunkach, których słucham, ale wiesz, jak to jest. Jeśli coś Ci przypadnie do gustu, to na okrągło puszczasz w słuchawkach ten sam głos. Tak właśnie miałem z „Kryminatorium”. Dosłownie nie mogłem się oderwać od mrożących krew w żyłach opowieści o morderstwach, zaginięciach i tajemniczych zagadkach przedstawianych z uwzględnieniem najbardziej przerażających szczegółów.

„banał”  i monolog dotyczący życia: Stand-up, który zmienia scenę polskiego humoru

Powoli odchodzi się od stereotypu mówiącego, że mężczyźni nie analizują swoich zachowań, przeszłości i czynów, których dokonali. Dzieje się tak za sprawą wielu panów, którzy mają odwagę wstać i powiedzieć: „tak wygląda moje życie”. Jednym z nich jest host podcastu „banał” – Piotr Białasiewicz. Odcinki związane są z przemyśleniami dotyczącymi przeszłości, teraźniejszych emocji i doświadczeń hosta. Najlepsze podcasty można rozpoznać po tym, do jak dużej ilości przeżyć autora możemy się odnieść. Niekiedy każdy z nas potrzebuje odskoczni w postaci głosu narzekającego na problemy, czy żalącego się na realia otaczającego świata. Ten, jak i inne ciekawe podcasty dotyczące podobnych zagadnień są dobre do słuchania w trudnych chwilach, które, jak już wiemy, mężczyźni również mają. Kiedy przyjdzie czas na posłuchanie czegoś relatable, zaufaj mi i posłuchaj Piotra Białasiewicza.

Zobacz, jak najlepsi polscy stand-uperzy interpretują historię

„Podcast historyczny” autorstwa Rafała Sadowskiego jest moją ulubioną odskocznią od pędu współczesnego świata. Ciekawie i w lekkim stylu przekazuje fakty dotyczące najważniejszych postaci historycznych, ale nie tylko. Dowiesz się tam więcej o takich zagadnieniach, jak inkwizycja, wojna secesyjna czy historia danych państw w poszczególnych czasach. Jeśli fascynuje Cię ogólnie pojęta historia, Rafał Sadkowski przeprowadzi Cię przez nią w intrygujący sposób.

„Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka: Publiczność spotyka najpopularniejszych polskich stand-uperów

„Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka utrzymuje się w topce najpopularniejszych podcastów Spotify od dobrych kilku miesięcy. Odkąd pamiętam, informacje w nim zawarte były przedstawiane w sposób zrozumiały dla słuchacza – nie ma tam nad wyraz wyszukanych sformułowań i terminów. Hostowi zależy na przedstawieniu najważniejszych informacji ze świata kultury oraz polityki z ostatnich 7 dni i świetnie mu to wychodzi. Raz na tydzień staram się znaleźć czas, żeby usiąść w ulubionym fotelu i zamiast czytać gazetę, wsłuchuję się w dwugodzinny raport o świecie. Jeśli to dla Ciebie za mało, host dwa dni po opublikowaniu podsumowania tygodniowego daje dodatkowy, dwudziestominutowy program „Raport na dziś”. Jest to duże ułatwienie dla chcących się orientować. Nie muszę już poszukiwać informacji na własną rękę. Zostają mi one przedstawione w przyjemnej formie, której mogę odsłuchać w każdym momencie.

„Psychologia, którą warto znać”: Stand-up jako sposób na zrozumienie humoru i psychologii

Ostatni nie oznacza najgorszy – a na pewno nie w tym przypadku. „Psychologia, którą warto znać” prowadzona przez psychologa Mirosława Brejwo daje wgląd w codzienne funkcjonowanie wielu osób. Dla mnie najciekawszym aspektem tego podcastu jest przedstawienie badań w bardzo przystępny sposób. Jako mężczyzna przywiązuję dużą wagę do walki ze stereotypem, że faceci nie interesują się naukami społecznymi. Host opowiada o aspektach, które przydają się nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. Wiele epizodów przekazuje fakty o miłości, współpracy, a nawet biznesie – do niedawna nie wiedziałem, że można te trzy obszary połączyć. Zabawne przerywniki ciekawie urozmaicają każdy z odcinków, które nie są zresztą zbyt długie. Całość zamyka się często w mniej niż 15 minutach.

Jeśli jesteś zainteresowany ciekawostkami z różnych dziedzin, to zapraszam do sprawdzenia powyższych pozycji. Wszystkie dostępne są na Spotify, ale również Apple Podcasts i innych popularnych serwisach streamingowych jak np. Podcasty Google.

10 / 100

Dodaj komentarz