Smartfony to urządzenia, które niewątpliwie zmieniły nasze funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Niewielkie urządzenie pozwala mieć dostęp do wszystkiego, co tylko zapragniesz. Ważne jest jednak, aby aparat miał wytrzymałą baterię. Obecnie ładowanie telefonu raz na tydzień brzmi abstrakcyjnie, jednak są sposoby na to, aby rzadziej ładować telefon. Poznaj je!
Jak sprawdzić stan baterii w telefonie?
Zazwyczaj, jeśli chcesz sprawdzić stan swojej baterii, Twój wzrok kieruje się ku górze ekranu, na pasek stanu telefonu. Tam możesz dostrzec kształt baterii, który wskazuje na poziom jej naładowania, zazwyczaj w formie wypełnienia symbolu kolorem lub zapisem procentowym. To pierwsza informacja o tym, jaki jest stan baterii Twojego urządzenia.
Kolejne informacje, które możesz znaleźć na telefonie, to sposób zużycia energii przez system i aplikacje, szacowany czas pracy oraz uruchomienie odpowiednich trybów, poprawiających jakość działania. Te dane znajdziesz w zakładce ustawień, gdzie zazwyczaj w nazwie pojawia się słowo „bateria”. Dzięki tym informacjom będziesz mieć kontrolę nad znikającą z Twojego smartfona energią, a przez to zyskasz możliwość lepszego zarządzania naładowaniem telefonu. Bardzo często telefon sam podpowiada, w jaki sposób zoptymalizować działanie baterii i wydłużyć jej żywotność.
Co ustawić, gdy telefon szybko się rozładowuje?
Niestety, wraz z długością używania telefonu, zmienia się czas pracy baterii. Proces ten można spowalniać, ale także przyspieszać. Niewątpliwie szybkie zużycie energii w telefonie powinno skłonić użytkownika do refleksji, co można zrobić, aby ją zaoszczędzić.
Przede wszystkim zajrzyj do ustawień telefonu i sprawdź procesy, które w nim zachodzą. Na pierwszy ogień pójdą aplikacje. W Twoim telefonie zapewne jest ich mnóstwo. O części nie masz pojęcia, że ich używasz, inne sam zainstalowałeś, ale zapomniałeś o ich istnieniu. Nieużywane kurzą się gdzieś w menu aplikacji, regularnie zużywając prąd na pobieranie aktualizacji, wysyłanie powiadomień i prace w tle. To ma wpływ na baterię zużywaną przez Ciebie w ciągu dnia. Niektóre telefony potrafią same zauważyć, że dana aplikacja nie jest uruchamiana od dłuższego czasu, a mimo to pobiera sporą ilość energii, wpływając na aktywność urządzenia. Zazwyczaj wtedy pojawia się komunikat o aplikacjach zaplanowanych do głębokiego uśpienia. Dzięki temu programy pozostają na telefonie, zajmując miejsce w pamięci, ale są wyłączone, dzięki czemu nie wpływają na czas pracy baterii telefonu. Jeśli będziesz potrzebować jakąś z uśpionych aplikacji, po prostu ją uruchomisz i wtedy zostanie ona zaktualizowana.
Celem działań jest wydłużenie pracy na jednym ładowaniu. Najlepszym sposobem, aby do tego doprowadzić, jest zmiana ustawień w taki sposób, aby urządzenie mogło działać jak najdłużej. Grzebiąc w opcjach i zmieniając kolejne funkcje, na pewno zauważysz, w jaki sposób prognozowany czas używania baterii może się zmieniać.
Co wpływa na spadek baterii w smartfonie?
Przyczyn może być mnóstwo. Od aplikacji działających w tle po skrajne warunki pogodowe (tak, silne upały i mrozy mają wpływ na funkcjonowanie baterii i całego urządzenia; możliwe, że nie raz byłeś świadkiem sytuacji, w której telefon po prostu się wyłączał, z ostrzeżeniem o zbyt wysokiej temperaturze). To jednak skrajne przypadki, a winowajców pożerających najwięcej energii można znaleźć bez tego.
Na zużywanie baterii bardzo duży wpływ mają procesy, które pracują bezustannie. Dlatego tak dużo mówi się o aplikacjach działających w tle i ich wyłączaniu. To jednak nie wszystko. Ciągle włączone funkcje jak Wi-Fi, GPS czy Bluetooth mają wpływ na to, w jakim stanie jest Twoje urządzenie w ciągu dnia. Jeśli lokalizacja nie jest Ci niezbędna, po prostu ja wyłączaj; gdy aplikacja będzie jej potrzebować, poinformuje cię o tym.
Aby wydłużyć czas pracy urządzenia, wyłącz dane komórkowe (dostęp do internetu mobilnego), a dokładniej, włączaj je tylko wtedy, kiedy ich potrzebujesz. Zdaję sobie sprawę z tego, że miło i przyjemnie mieć nieustanny kontakt ze światem, jednak funkcja przełączająca automatycznie telefon na dane komórkowe, gdy ten straci sieć, pochłania sporą część energii.
Poza funkcjami telefonu ważny jest także sposób ich wyświetlania. Ustawienie jasności ekranu na najwyższą generuje więcej pracy urządzenia, a to z kolei przekłada się na czas jego działania. Aby zredukować zbędne zużycie baterii, w smartfonach spotkasz się funkcją automatycznego dostosowywania jasności ekranu do warunków pogodowych. Dzięki temu możesz wygodnie korzystać z urządzenia, nie martwiąc się o oszczędzanie energii.
Jeśli w telefonie korzystasz z dwóch kart SIM, również musisz brać pod uwagę, że będą one miały wpływ na czas pracy smartfona. Oczywiście, jeśli są niezbędne, to nic na to nie poradzisz. Zastanów się, czy któreś z nich nie używasz tylko sporadycznie i wkładaj ją do telefonu tylko na czas dzwonienia.
Zdaję sobie sprawę, że w wielu sytuacjach wyłączenie lub ograniczenie pracy niektórych programów na Twoim telefonie jest niemożliwie, np. ze względu na specyfikę pracy, jednak wystarczy chociaż jedna zmiana, abyś zauważył poprawę jakości pracy baterii. Im więcej takich zmian wprowadzisz, tym z pewnością Tobie i Twojej baterii będzie żyło się lepiej.
Co najbardziej zżera baterię w smartfonie?
Dosyć niepozorne, a prawie tak samo energochłonne, jak wysoka jasność wyświetlacza (która ma największy wpływ na ilość zużywanej energii), to wibracje w telefonie. Może się to wydawać głupie, ale teraz pomyśl, że ustawienia dopuszczają wibrowane telefonu np. podczas korzystania z klawiatury. Każde uderzenie w ekran to wibracja. Mało tego, mogą one towarzyszyć ogólnej obsłudze telefonu, np. podczas przechodzenia do ekranu startowego z aplikacji, zamykaniu programów lub używaniu ekranu. W takim przypadku urządzenie traci sporo energii bez większego celu. Niewiele jednak potrzeba, żeby to zmienić. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu.
A skoro o kontroli mowa, sprawdź, jak wygląda konfiguracja dotycząca aktualizowania aplikacji. Automatyczna aktualizacja pobiera energię oraz wymaga połączenia z siecią, niezależnie od tego, gdzie jesteś. Aby móc bardziej panować nad sytuacją, zezwól na aktualizację wyłącznie z dostępem do WiFi lub w ogóle zrezygnuj z automatycznej aktualizacji. Twoja bateria będzie mniej eksploatowana, a Ty będziesz aktualizować to, czego potrzebujesz.
Ile lat wytrzymuje bateria w smartfonie?
Poza codzienną pielęgnacją urządzenia, a w tym baterii, warto pamiętać, że ma ona pewną, ograniczoną żywotność. Akumulator wyróżnia się cyklem działania, po którym jego wydajność maleje. Co ciekawe, słabnie on także z każdym ładowaniem. To pojęcie określa całkowite rozładowanie i naładowanie telefonu od 0 do 100%. Według specjalistów po około 500 wykonanych przez urządzenie cyklach pojemność baterii obniża się o 20%. Mówiąc inaczej, bateria będzie w stanie gromadzić w sobie tylko 80% energii, którą mieściła w sobie dotychczas.
Przekłada się to także na jej wydajną pracę. Z każdym kolejnym cyklem działania (500 cykli ładowania) bateria traci kolejne 20% na wydajności. Aby akumulator pozostał jak najdłużej w jak najlepszej kondycji, cykle działania muszą odbywać się jak najdłużej. To oznacza, że telefon powinien być ładowany możliwe jak najrzadziej. Możesz to osiągnąć dzięki codziennej optymalizacji urządzenia.
Sposoby na oszczędzanie baterii w telefonie – tryb oszczędzania baterii i nie tylko
Tryb oszczędzania baterii to wybawienie w wielu kryzysowych sytuacjach, ale także podczas regularnego użytkowania smartfona. Jeśli nie jest u Ciebie włączony przez cały czas, zrób eksperyment. Zaskoczy Cię, o ile dłużej wytrzyma Twoja bateria w telefonie.
Procesy, które nie są Ci niezbędne, staraj się włączać tylko na moment używania. Dotyczy to usług lokalizacyjnych, WiFi, Bluetooth oraz aplikacji zużywających energię w tle. Wyłączenie niepotrzebnych produktów i usług, pozwoli na dłuższy czas pracowania baterii oraz szybsze działanie procesora.
A skoro już mówimy o działaniu urządzenia, na system android, dostępnych jest wiele programów do czyszczenia urządzenia. Aplikacja skanuje telefon i odbywające się na nim procesy i kończy te, które w danej chwili są zbędne. Dzięki temu Twój smartfon będzie działać sprawniej. Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych aplikacji jest CCleaner, a użytkownicy systemu iOS mogą wypróbować PhoneClean, który przeznaczony jest do wyszukiwania zbędnych plików w systemie od Apple.
W bardzo wielu sytuacjach, mimo usilnych starań, nie da się uniknąć rozładowania telefonu. Powodem może być wiek baterii, procesy zachodzące w tle działającego urządzenia lub nieodpowiednia temperatura. Pielęgnacja baterii to gwarancja długiego i dobrego korzystania ze smartfona. Od Ciebie zależy, jak długo Twój telefon pozostanie w dobrej kondycji, a sposobów, żeby o to zadbać, jest co najmniej kilka. Jak widzisz, dbanie o akumulator może odbywać się na wielu płaszczyznach, a nawet najmniejsze ruchy, zmierzające do zadbania o stan baterii, przyczynią się do jego długowieczności.