klocki lego

Każdy prawdziwy facet ma jakieś męskie hobby… ile razy już to słyszałeś? Nie każdy jest fanatykiem sportu, a Ty może po prostu lubisz zaszyć się sam i poczuć znowu jak dziecko przy ulubionej czynności – układaniu klocków? Fenomen LEGO jest tak banalny, że niekiedy wydaje się nieprawdopodobny. Pozwól, że wyjaśnię Ci, co tak niesamowitego jest w kawałkach łączącego się na wypustki plastiku.

Fenomen klocków LEGO

Zabawka jest tak prosta, że aż ciężko uwierzyć, że sam na to nie wpadłeś, prawda? Gładkie, wykonane z przyjemnego plastiku klocki, z wypustkami, które pozwalają je ze sobą łączyć i tworzyć stabilne konstrukcje. Do tego dodaj kolory, kolejne, przydatne kształty i możesz zbudować domek, samochód, zwierzę, albo Koloseum. Niesamowita prostota zabawki pozwala na tworzenie rzeczy zgodnie z instrukcją, co może być niezwykle satysfakcjonujące. Z drugiej strony, zestaw zawierający w sobie 600 kloców, które da się ułożyć w małą wyścigówkę, równie dobrze możesz zamienić w równie czerwony motocykl.

Ogranicza Cię tylko Twoja własna wyobraźnia… ewentualnie ilość posiadanych klocków, chociaż na dobrą sprawę to też nie stanowi większego problemu. Poza zestawami możesz zakupić proste klocki, w ilości, kolorach i rozmiarach, jakich potrzebujesz. Możesz stworzyć swój własny zestaw. Filozofia całej zabawki opiera się na zasadzie sandboxa – dostajesz kilka narzędzi, swoją „piaskownicę” i robisz dokładnie to, na co masz ochotę.

I pomyśleć, że historia LEGO rozpoczęła się blisko 100 lat temu. Początkowo firma zajmowała się produkcją drewnianych zabawek, ostatecznie rozpoczęła specjalizację w klockach, które miały rozwijać wyobraźnię i zdolności manualne. Lata 40 XX wieku to początek wielkiego sukcesu, który czeka firmę LEGO. W 1947 roku powstają pierwsze klocki z tworzywa sztucznego, w kształcie przypominające małe cegiełki z wypustkami, które pozwalają łączyć części ze sobą. Tak asortyment przedsiębiorstwa stale się rozrastał i nie przestaje; w sklepie znajdziesz klocki kilkudziesięciu kolekcji, od najprostszych zestawów budowli, przez całe mechanizmy i dodatki pozwalające zabawkom się poruszać, aż do makiet z klocków, które samodzielnie możesz zbudować.

Dla dzieci i dorosłych

LEGO zaczynało jako firma produkująca zabawki dla dzieci, ale z czasem okazało się, że odbiorcami produktów, są nie tylko najmłodsi. Zdolności manualne i kreatywność można rozwijać w każdym wieku, poza tym, kto nie kojarzy klocków LEGO? Z dzieciństwa pamięta je pokolenie nawet 50-latków, jako egzotyczny produkt z Zachodu, niektórzy 40-latkowie mieli okazje dorastać ze swoimi pierwszymi zestawami, a wszyscy młodsi, urodzeniu po 1989 roku doskonale znają LEGO od początku swojego życia. Jedni sięgają po nie z sentymentu, drudzy wybierają coś, co jest im dobrze znane. A target, do którego trafia LEGO, stale rośnie.

Frma nie została obojętna. Są klocki dla zupełnie małych dzieci (Duplo) – seria charakteryzuje się klockami o większej budowie, dzięki czemu trudniej je połknąć; z drugiej strony powstają produkty specjalnie dedykowane dla dorosłych, gdzie infantylne budowle zmieniają się w niemałe dzieła sztuki (dosłownie i w przenośni – LEGO wypuściło zestaw „Gwieździsta Noc” Vincenta van Gogha). Kolekcja LEGO Technic to nie tylko interaktywne zabawki, dla bardziej technicznych dzieci, dorośli inżynierzy kreują na ich podstawie swoje roboty, które poszerzają o dodatkowe funkcje i pisane programy. I pomyśleć, że to wszystko zaczęło się od drewnianych klocków. To się dopiero nazywa postęp.

Osobiście uważam, że LEGO nie odniosłoby takiego sukcesu, gdyby nie bardzo dokładna obserwacja rynku i tego, kto tak właściwie bawi się LEGO. Nie bez powodu powstają żarty o tym, jak ojcowie kupują swoim dzieciom zestawy klocków na święta, po czym znikają z nimi sami, bo to powrót do ich młodzieńczych lat, czas na pielęgnowanie wewnętrznego dziecka i sposób na oderwanie się od codzienności. Poza tym praca, którą wkładasz w budowanie, przynosi naoczne efekty, w końcu w pudełku były pomieszane klocki, a teraz przed Tobą stoi Gwiazda Śmierci. Kto by nie skorzystał z takiej opcji spędzania czasu?

Widz polega jednak na tym, że niezależnie do kogo są docelowo kierowane klocki, każdy może się bawić wszystkimi tak samo dobrze, kluczowe są po prostu Twoje upodobania. Każda kolekcja to klocki; wszędzie masz z nimi do czynienia, z różnicą w postaci kolorów, dodatkowych uchwytów lub kształtów. Czy układając kampera, czy straż pożarną, bawisz się tym samym, efekt będzie jedynie inny.

Klocki LEGO – prezent dla dziecka i zabawki dla dużych chłopców

Klocki LEGO to prezent, z którego naprawdę niewiele osób może być niezadowolonych. Prawdziwym fanom na widok zestawu w prezencie zaświecą się oczy, nieważne czy ma 10, czy 35 lat. Firma po 90 latach na rynku ponownie przeżywa renesans – paradoksalnie wynika to z prostoty zabawki, a także niezwykłej umiejętności firmy odpowiadania na potrzeby klientów. Wśród klocków dostępnych na oficjalnej stronie LEGO znajdziesz zestawy m.in. według podziału:

 • Architecture;
 • City;
 • Classic;
 • Creator expert;
 • DOTS;
 • DUPLO;
 • Friends;
 • Ideas;
 • Ninjago;
 • Technic.

Ponadto firma LEGO posiada kolekcje ze współprac, dzięki temu możesz bawić się klockami z serii:

 • Batman;
 • DC;
 • Disney;
 • Kraina Lodu;
 • Harry Potter;
 • Jurassic World;
 • Minecraft;
 • Star Wars;
 • Stranger Things;
 • Marvel.

Po mnogości oferty widać, że każdy może znaleźć coś dla siebie i być zadowolonym, jak przy niczym innym. Ponadto LEGO niezwykle dba o swojego klienta. Wchodząc do autoryzowanego sklepu, ciężko nie poczuć się jak dziecko. Sklep jest pełen zabawek, ustawione modele wypełniają przestrzenie sklepowe, a półki są zastawione zestawami dla starszych i młodszych, tematycznymi i nowościami. Nie musisz niczego szukać – w sklepie odnajdziesz się bez problemu, a jeśli nie ma zestawu, po który przyszedłeś, zapytaj obsługi, z pewnością Ci pomoże. Poszukujesz pojazdu z gwiezdnych wojen, a może Twój syn chce statek patrolowy policji? Jeśli nie w klepie stacjonarnym, to w sklepie internetowym na pewno znajdziesz to, czego szukasz. Przeglądając ofertę, sam byłem w szoku, co można tam wyłowić!

Kolekcje dla dorosłych – konstrukcja z klocków jako hobby i relaks

Zestawy LEGO dla dorosłych, podobnie jak inne produkty firmy, opierają się na budowaniu z klocków, jednak ostateczny efekt delikatnie różni się od zestawów skierowanych dla młodszych odbiorców. Modele, jakie możesz zbudować, mniej przypominają zabawki, a bardziej makiety lub są bezpośrednimi odwołaniami do popkultury i kultowych wydarzeń, rzeczy, osób i marek. Dlatego też możesz stworzyć z klocków jeden z cudów świata – Tadż Mahal, buty Adidas Superstar, Koloseum albo niezapomnianego ogórka od Volkswagena. Poza możliwością wyżycia się w manualny sposób, spełniania dziecięcych marzeń w bardziej poważnej odsłonie, masz okazję tworzyć rzeczy z klocków, które po prostu są ładne, precyzyjnie wykończone, eleganckie i wykonane na najwyższym poziomie.

Układanie klocków dla każdego będzie mieć inny wymiar – niektórzy czerpią przyjemność z konstruowania i postępującego procesu tworzenia, dla innych relaksujący może być sam fakt oderwania się od codzienności. Szczegónie, gdy zajmą myśli powtarzalną i prostą czynnością, jak układanie obrazów z serii LEGO® Art – podobizna Elvisa Presleya, Batmana lub własnoręcznie ułożona mapa świata… a jeśli tylko chcesz, możesz zaprojektować własne dzieło sztuki. Jak dla mnie, nie ma lepszego sposobu, by się zrelaksować, a potem z dumą postawić na półce, to, co stworzyłeś. Takie hobby to zawsze przyjemny temat do rozmów, w końcu któż z nas nie marzył o własnym zestawie LEGO te kilkadziesiąt lat temu?

W ofercie LEGO znajdziesz nie tylko klocki – istnieje wiele akcesoriów (moim ulubionym jest kubek w kształcie głowy ludzika LEGO, kawa smakuje w nim jakoś lepiej) do domu, wystroju wnętrz, używania w kuchni i pokoju dziecięcym. Fani PlayStation również będą usatysfakcjonowani – na rynku dostępne są gry na konsole, w których możesz przeżywać przygody w ciele niewielkiego, plastikowego ludzika. Jeśli preferujesz PC-ta, na gry komputerowe na licencji LEGO również znajdzie się miejsce. Najmłodsi będą mieli okazję bawić się w grze online, wyprodukowanej przez brand LEGO.

Jeśli nie przepadasz za układaniem klocków (powiedz mi, kim jesteś?), ale lubisz design LEGO, znajdzie się też coś dla siebie. Breloczki, zeszyty, długopisy, piórniki i plecaki, wieszaki, ramki na zdjęcia; pudełka śniadaniowe tez dostaniesz. LEGO tworzy zabawki bez ograniczeń i w taki sam sposób prowadzona jest cała działalność firmy, nie ogranicza się wyłącznie do jednej dziedziny, działa na wielu płaszczyznach, opierając wszystkie swoje nowe pomysły, na niezawodnych klockach z wypustkami, które przyniosły im niewyobrażalny sukces.

13 / 100

Dodaj komentarz