kim jest chad

Pewnie spotkałeś się z określeniem mężczyzny słowem „Chad”. Być może ktoś użył tego sformułowania podczas dyskusji o relacjach damsko-męskich, lub znalazłeś je na jakimś forum internetowym, a może zobaczyłeś mema, który przedstawiał atrakcyjnego, muskularnego faceta. Co to właściwie znaczy? Kim jest Chad? W slangu młodzieżowym jest to coraz częściej stosowane określenie przekalkowane się z języka angielskiego, które nie ma swojego odpowiednika w języku polskim. Ale postaram Ci się wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi.

Kto to jest Chad? Co to znaczy?

Chociaż Chad to angielska nazwa Środkowoafrykańskiej Republiki Czadu, nie ma z nią nic wspólnego. Ponieważ Chad to także imię męskie, które jest tutaj używane w kontekście określenia zbiorczego dla pewnego typu mężczyzny. Chad w sieci to postać memowa jest pierwowzorem wszystkiego, co sztampowe, co męskie: atrakcyjny, muskularny facet, który ma luźne podejście do życia i cieszy się powodzeniem wśród kobiet. Termin ten może być używany zarówno lekceważąco, jak i z uznaniem. Dodatkowo słowo Chad jest używane w społeczności incel, która zrzesza młodych mężczyzn żyjących we wstrzemięźliwości seksualnej ze względu na niemożność znalezienia sobie partnerki. Chad to dla nich przeciwieństwo niemęskiego obrazu siebie. Incele charakteryzują się tym, że chcieliby mieć dobre relacje zwłaszcza seksualne z kobietami, ale uważają, że one nie zwracają na nich uwagi, ponieważ twierdzą, że kobiety chcą nawiązywać takie relacje tylko z mężczyznami, którzy wyglądają idealnie. Chad można zatem porównać nieco do „samca alfa”.

Czy określenie „Chad” jest obraźliwe?

Skąd wziął się mem Chad? Podobnie jak w przypadku większości trendów w Internecie, tak naprawdę nie wiemy, dlaczego nazwa Chad ugruntowała się w memie. Mówi się, że termin ten powstał w Chicago w latach 90. XX wieku, gdzie był używany w slangowym określeniu odnoszących sukcesy młodych mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat. W rzeczywistości w Chicago Tribune pojawił się raport z 2008 roku opisujący Chada jako kogoś, kto uczęszczał na jeden z uniwersytetów Big Ten, grał w cornhole, nosił koszule z kołnierzykiem i szorty cargo. Stamtąd termin prawdopodobnie wkradł się do żargonu internetowego za pośrednictwem serwisów i portali oraz stron takich jak 4chan, reddit i Urban Dictionary. Podobnie jak inne słowa slangowe, termin Chad ma więcej niż jedno znaczenie. Jeśli zajrzysz do słowników miejskich slangów, znajdziesz kilka definicji, z których niektóre są bardzo niesmaczne. Chociaż Chad jest sam w sobie memem, najczęściej pojawia się w Internecie w połączeniu ze swoim odpowiednikiem (Virgin), dzięki czemu termin ten jest naprawdę popularny. Z kolei mem „Virgin vs. Chad” nawiązuje do memu „The Virgin Walk”, który powstał w 2017 roku. Przedstawia słabo wyglądającego mężczyznę o chwiejnym chodzie i spojrzeniu skierowanym na podłogę, otoczonego różnymi negatywnymi atrybucjami. Ten mem został z czasem uzupełniony przez „The Chad Stride”. W przeciwieństwie do Virgin, Chad jest pokazany jako facet o szerokich ramionach w podkoszulce, z pewnym siebie wyglądem i dużym wybrzuszeniem w kroku. Ten kontrast stanowi podstawę memu, który jest budowany na różne sposoby. Czasem porównuje się wyznawców dwóch gatunków muzycznych, krajów, żywności, a czasem układów politycznych. Chad zwykle reprezentuje pozytyw, a Virgin negatyw, ale są też memy, które odwracają losy i podkreślają złe cechy Chada. GigaChad reprezentuje ostatni etap Chada. W przeciwieństwie do konwencjonalnego Chada, który jest czysto fikcyjną osobowością, za GigaChadem stoi prawdziwa osoba: rosyjski model Ernest Khalimov. Ma wszystkie zewnętrzne cechy, które karykaturuje mem Chadu i dlatego został nazwany GigaChadem. Przez długi czas nie było jasne, czy zdjęcie rosjanina jest fotomontażem z Photoshopa.

Czy warto być Chadem?

Incele stosują system ocena atrakcyjności, żeby wytłumaczyć swój brak powodzenia u kobiet. Ich skala wynosi od 1 do 10. Chada umiejscawiają na pozycji 9 lub 10 – jest dla nich przykładem ideału piękna u płci męskiej, natomiast siebie jako całkowite przeciwieństwo, zazwyczaj poniżej pięciu. Uważają, że Chad ma idealne ciało, twarz i ogólną aparycję. W tym kontekście — warto być uznanym za bardzo przystojnego faceta. Ale… Jest jedno, ale. Zazwyczaj jeżeli ktoś nazwie cię Chadem, oznacza to, że uważa Cię się za atrakcyjnego, ale jednak dupka. Takiego, który zdaje sobie sprawę ze swojej atrakcyjności i wykorzystuje ją, aby zdobywać coraz więcej kobiet, również w łóżku. Postawa Chada seksualizuje kobiety i stawia je pozycji niższej od siebie, traktując je jak obiekt wyłącznie seksualny. Chad zdobywa, zalicza i porzuca kolejne partnerki. Chodź społeczeństwo inceli zazdrości takiego postępowania takim mężczyzną z pewnością nie są dobre zachowania. Jeżeli więc ktoś nazwie Cię Chadem, to oznacza, że jesteś w jego oczach atrakcyjnym mężczyzną, ale i takim, który zdobywa tylko nowe partnerki do kontaktów seksualnych. W tym kontekście zdecydowanie nie warto być Chadem. Wygląd i uroda przemijają, a jeśli będziesz uchodził za chama, z pewnością nie zjednasz sobie przyjaciół, nawet jeżeli na początku będą zazdrościć Ci powodzenia u kobiet.

Czy powinno się używać słowa Chad?

Nie warto używać słowa Chad, ponieważ niezależnie od tego czy w Twoim kręgu jest to popularny zwrot, czy nie, to korzystając z niego, tylko wzmacniamy podziały i uprzedmiotawiamy kobiety i mężczyzn, którzy niekoniecznie chcieliby być powiązani z takim określeniem. Stosowanie go nawet podczas żartów i dyskusji powinieneś sobie raczej darować, zwłaszcza w stosunku do mężczyzn, których nie znasz, a oceniasz ich jedynie po wyglądzie. Przecież nie wszyscy mężczyźni, którzy wyglądają niemal jak Adonis, chcą być powiązani z takim określeniem. Wielu z nich to normalni faceci, którzy mają swoje stałe partnerki i nie przejawiają żadnych zachowań przypisywanych stereotypowemu Chadowi. Rzeczywisty obraz danej osoby może być zupełnie inny niż opinia środowiska o nim, dlatego, zamiast oskarżać lepiej wyjaśniać, aby nie doprowadzić kogoś do poczucia wstydu. Nigdy nie powinieneś nikogo oceniać po wyglądzie, a nawet jeżeli wiesz, że Twój kolega nie zachowuje się fair wobec kobiet, możesz z nim porozmawiać na ten temat bez stosowania obraźliwych określeń, których być może on nawet nie zna.

13 / 100

Dodaj komentarz