Jedwab – co to za materiał? Właściwości i ceny

Spis treści

informacje o jedwabiu

Jedwab to materiał, który kojarzy się z blaskiem, luksusem i wysoką ceną. To naturalna tkanina o niesamowitych właściwościach, uwielbiana przez wszystkich miłośników ubrań najwyższej jakości. Okazuje się, że materiał ma ciekawą, obejmującą tysiące lat historię. Zapraszam na opowieść o tym, jak jedwab stał się tak drogocennym towarem, co warto mieć z tego materiału i dlaczego warto!

Jedwab – jaki to materiał i skąd się bierze?

Jedwab to określenie zarówno włókna, jak i materiału, który z niego powstaje. Historia przędzy sięga aż do okolic 3600 roku p.n.e., kiedy to w Chinach doszło do niezwykłego odkrycia. Dokonała go Xi Lingshi, czyli żona cesarza Huang Di. Historia głosi, że w ich ogrodach jakiś szkodnik zaczął niszczyć drzewa, stąd arystokrata poprosił swoją kobietę, aby się temu przyjrzała. Kiedy ta poszła obejrzeć rośliny, szybko zauważyła tam istoty nazywane dziś jedwabnikami. Jeden ze stworzonych przez nich kokonów wpadł do gorącego trunku cesarzowej. Wtedy spostrzegła ona, że pod wpływem kontaktu z wodą wydobywają się z nich bardzo długie nici. I tak zaczęła się historia tej wyjątkowej tkaniny.

Sekret dotyczący wytwarzania jedwabiu był bardzo dokładnie strzeżony przez Chińczyków. Przez 2000 lat udawało im się trzymać tajniki produkcji jedwabiu tylko dla siebie. To właśnie wtedy rozpoczęła się historia jedwabnego szlaku, czyli drogi handlowej, którą dostarczało się tkaniny z Chin do Europy czy na Bliski Wschód. Według znanych nam dziś legend sekret produkcji jedwabiu pojawił się w Konstantynopolu dopiero w 550 roku. Tajemnica została wykradziona przez dwóch mnichów, działających na zlecenie. Są to jednak opowieści, które warto traktować z przymrużeniem oka, ponieważ inne źródła podają, że jedwab powstawał już w Europie nawet przed naszą erą. Być może było i tak, ale nawet tutaj każdy wytwórca trzymał sekret dla siebie, ponieważ tkanina ta była bardzo kosztowna.

Jedwab produkuje się zatem z jaj jedwabników. Motyle te uwielbiają żywić się liśćmi, dlatego w hodowlach uprawia się ich ulubione drzewa. Tam przez określony czas małe stworzenia dbają o swoje kokony. Następnie po odczekaniu odpowiedniego okresu dzieli się jaja na te przeznaczone do produkcji tkaniny i na te pozostawiane do wylęgu nowych motyli. Pierwsze z nich trafiają do gorącej wody, pod której wpływem, jak to odkryła kiedyś cesarzowa, wypuszczają bardzo długie nici. Pojedyncze mają zwykle minimum 1,5 km długości. Na koniec trafiają one na przędzę, gdzie powstaje miękki, lejący materiał zwany jedwabiem.

Jakie właściwości ma jedwab?

Jedwab to materiał bardzo miękki i przyjemny w dotyku. Jego cechą charakterystyczną jest delikatny połysk, który nadaje mu elegancji i podkreśla jego wyjątkowość. Tkanina cechuje się wysokim poziomem wytrzymałości i nie odkształca się. Nie trzeba martwić się także o szybkie gniecenie. Nadaje się do noszenia i latem, i zimą, ponieważ dopasowuje się do temperatury i może zarówno chłodzić w trakcie upałów, jak i zatrzymywać ciepło w czasie zimna.

Cechuje się wysokim poziomem pochłaniania wilgoci i tym, że jest hipoalergiczny. Jedwab zatem nie uczula i mogą nosić go osoby nawet z bardzo wrażliwą skórą. Dzięki tym wszystkim cechom mówi się, że tkanina ta jest najlepszą, jaką można zafundować swojej skórze czy włosom. Dlatego tak wiele osób kupuje nie tylko ubrania, ale i pościele z tego materiału. Dzięki nim skóra oddycha, a właściwości hipoalergiczne zapobiegają rozwojowi roztoczy czy bakterii. Zmniejsza to zatem szanse na powstawanie np. wyprysków. Tkanina pomaga w utrzymaniu zdrowej cery oraz włosów.

Ile kosztuje jedwab?

Jedwab to jeden z najdroższych materiałów, jakie można kupić. Ceny są bardzo różne, ponieważ zależą m.in. od pochodzenia tkaniny, jej koloru lub wzoru, a także tego, czy zawiera jakieś domieszki. Za metr bieżący 100% jedwabiu trzeba zapłacić z pewnością sporo ponad 100 złotych. Mało kto jednak decyduje się na samodzielne szycie ubrań czy innych rzeczy i znaczna większość kupuje gotowe produkty.

Jeśli chodzi o ceny np. kompletu pościeli, to trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 1500 zł. Koszule męskie można kupić nieco taniej, ale wiele zależy od firmy produkującej dane ubrania. Sukienki zazwyczaj też oscylują w granicach tysiąca złotych, ale tak naprawdę w tej kwestii sky is the only limit. Za parę stówek da się kupić T-shirty czy apaszki i szaliki. Najtańsze są gadżety typu gumek do włosów pokryte jedwabiem.

Jakie rzeczy z jedwabiu warto mieć?

Tak naprawdę warto mieć wszystko, co jedwabne, bo jest to jeden z najszlachetniejszych materiałów, jaki tylko można kupić. Ze względu na ceny tych produktów trzeba się zwykle ograniczać, więc polecę Ci kilka przedmiotów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim jest to pościel. To zupełnie inny komfort spania niż ten, z jakim mamy do czynienia np. pod bawełnianą poszewką. Bardzo eleganckim dodatkiem męskim może być krawat, który będzie lekko błyszczał i nadawał szyku stylizacji. Polecam też koszulę, a w szczególności letnie modele z krótkim rękawem w ciekawe wzory. Jedwabne gadżety to idealne pomysły także na prezenty, więc warto podarować swojej ukochanej szlafrok czy piżamę z takiego materiału.

Jak dbać o jedwabne ubrania?

Jedwab to trwały materiał, ale pod warunkiem, że odpowiednio się o niego dba. Bardzo ważną rolę odgrywa sposób prania tkaniny. Instrukcje zawsze znajdują się na metce, ale warto znać ogólne zasady, do których należy się stosować. Jedwab nie powinien być prany w pralce. Zaleca się czyszczenie ręczne i to jak najkrótsze. Trzeba zadbać też o niską temperaturę wody, ponieważ wysoka może poważnie uszkodzić tkaninę. Jedwabne rzeczy najlepiej suszyć na płasko. Nie można ich wieszać na sznurkach, szczególnie gdy mają w sobie sporo wody. Co ważne, nie warto ich także wykręcać. Tkanina wymaga naprawdę ostrożnej pielęgnacji.

W trakcie przechowywania materiał nie powinien być narażony na działanie promieni słonecznych, bo mogą odbić się na jego jakości. Najlepiej trzymać ubrania w suchym i ciemnym miejscu, zawieszone na wieszakach. Jeśli chodzi o prasowanie, to można to robić, ale tak samo, jak w przypadku prania, trzeba zwracać uwagę na delikatność. Bezpieczna dla drogocennych włókien jest parownica.

Jedwabne ubrania pomagają w zbudowaniu klasycznej i eleganckiej szafy kapsułowej. Warto wybierać naturalne tkaniny zamiast sztucznych, ponieważ skóra lepiej w nich oddycha i nie poci się. Ponadto takie ubrania wytrzymują dłużej i znacznie lepiej się prezentują.

16 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy