Zakup marynarki nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. W sklepach dla mężczyzn można znaleźć wiele modeli, które różnią się nie tylko fasonem czy wykończeniem, ale również przeznaczeniem. Nie wszystkie narzutki będą dobre na każdą okoliczność. Jak wybrać marynarkę i na jakie detale zwrócić uwagę? Ułożenie guzików, kolor, kieszenie czy krój klap to tylko część elementów, którym musisz się przyjrzeć przed zakupem.
Rodzaje marynarek męskich – jaki jest podział?
Marynarka marynarce nie równa. Wbrew pozorom ten element męskiej garderoby może występować w wielu różnych fasonach. Różnią się one zarówno stopniem formalności, jak i wykończeniem elementów takich jak klapy czy kieszenie. Nawet rozmieszczenie guzików odgrywa dużą rolę w przypadku kategoryzacji odzienia tego typu. Trochę dużo tych zmiennych, ale spokojnie – już wprowadzam Cię w tajniki świata marynarek.
Męska marynarka sportowa, wizytowa czy wieczorowa?
Jeśli na tapet bierzemy rodzaje męskich marynarek, to trzeba zacząć od omówienia ich krojów. Każdy fason ma nieco inny charakter i poziom formalności. Najbardziej niezobowiązującym wyborem jest marynarka sportowa. Takie odzienie zazwyczaj nosi się do luźnych, casualowych stylizacji. Warto pamiętać, że ten rodzaj czasami nie ma podszewki i dlatego świetnie sprawdza się w strojach noszonych wiosną czy latem.
Dodatkowo sportowe propozycje nierzadko wyróżniają się pod względem materiałów, z których są wykonane. Wśród casualowych modeli można znaleźć klasyki uszyte z bawełny, ale nie tylko. Ten typ odzienia często wykorzystuje również niekonwencjonalne materiały – len, tweed, sztruks czy welur.
W przypadku sportowych marynarek dozwolone są też wzory w stylu kraty czy pepitki. Niektóre fasony wzbogacone są o łaty na łokciach, które nadają im wyjątkowego charakteru. Taki model w typie sportowym może mieć także mniej tradycyjne i bardziej odważne barwy. Jeśli jesteś fanem ekstrawaganckich połączeń kolorystycznych, to z pewnością znajdziesz coś bardziej oryginalnego niż klasyczna czerń lub granat.
Całkowitym przeciwieństwem jest marynarka wieczorowa. To najbardziej elegancka propozycja, która przeznaczona jest do noszenia w zestawie ze spodniami garniturowymi bądź smokingowymi. Charakteryzuje się ciemną barwą. Poza tym musi być idealnie dopasowana do sylwetki właściciela. Jeśli będzie za duża lub przymała, to sprawi, że nie będziesz wyglądać elegancko, a po prostu śmiesznie.
Pomiędzy fasonami sportowymi i wieczorowymi należy umieścić marynarki wizytowe, które nazywane są też dziennymi. Stopień ich formalności jest umiarkowany, ale bliżej jest im do elegancji niż do casualu. Ponadto utrzymane są one raczej w podstawowej kolorystyce. Na materiale mogą pojawiać się delikatne wzory. Zazwyczaj jest to kratka lub prążki.
Chociaż wizytowe marynarki nieco spuszczają z tonu, to warto pamiętać, że ten element garderoby nosi się w połączeniu z eleganckimi spodniami. Zestawienie takiego modelu z jeansami uznawane jest w świecie mody za kompletne faux-pas.
Rodzaj marynarki a klapy – otwarte, spiczaste, szalowe
Budowa górnej części garnituru i jego poszczególnych elementów również ma wpływ na segmentację tego typu odzienia. Jednym z elementów, który różni marynarki są klapy. W świecie mody męskiej wyróżniamy ich trzy podstawowe rodzaj. Mowa o klapach otwartych, spiczastych oraz szalowych. Czym charakteryzują się każde z nich?
Klapy otwarte należą do najpopularniejszych, a najczęściej spotyka się je w marynarkach jednorzędowych (więcej o nich później!). Takie wykończenie charakteryzuje się tym, że jest przyszyte pod kątem ok. 70-90 stopni oraz ma niewielkie, trójkątne wycięcie na wysokości wiązania krawata.
Spiczaste klapy określa się również jako zamknięte lub frakowe. Wyróżniają się one tym, że tworzą kształt przypominający szpic – stąd nazwa. Taka budowa sprawia, że marynarka zyskuje nieco bardziej formalny charakter.
Klapy szalowe to ostatni i najrzadziej spotykany rodzaj wykończenia. Występują one jedynie w modelach smokingowych. Ten typ dosłownie przypomina zarzucony na szyję szal, ponieważ charakteryzuje się gładką konstrukcją bez wcięć. Smokingowe klapy często obszyte są aksamitnym materiałem, który doskonale odbija światło. Na galach, wystawnych przyjęciach czy innych oficjalnych wydarzeniach robi to niezłą robotę.
Marynarki jednorzędowe i dwurzędowe, czyli co mówią guziki?
O podziale męskich marynarek decydują również guziki, a dokładniej ich rozmieszczenie na połach. Okrągłe zapięcia mogą być ułożone w jeden albo dwa rzędy. Z tego względu w modowym języku używa się określeń takich jak marynarka jedno- i dwurzędowa.
Te pierwsze są zdecydowanie częściej spotykaną odmianą. Ich popularność wynika w pewnym sensie ze swobody, jaką daje pojedynczy rząd guzików. Modele dwurzędowe mają znacznie większe poły, przez co trzeba nosić je zapięte. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ale zdecydowanie dodaje nadprogramowej nuty elegancji.
Kieszenie w marynarce męskiej
Znaczenie mają także kieszenie, które przybierają różne formy. Najpopularniejsze są te cięte z patkami. Czym są patki? To ozdobne klapy, które zakrywają wlot kieszeni. Zazwyczaj możesz zobaczyć je w wykończeniu marynarek dziennych oraz casualowych.
Niektóre propozycje górnych części garnituru mają kieszenie cięte bez patek. Takie rozwiązanie najczęściej spotyka się w smokingach i bardzo eleganckich narzutkach. Wśród nich można znaleźć także modele z kieszeniami nakładanymi. Są to spore otwory, do których dłoń wkłada się od góry. Ten typ wykończenia występuje głównie w odzieniu o mało formalnym kroju.
Ostatnim rodzajem jest tzw. biletówka. To mała kieszonka umieszczona na prawym biodrze ponad właściwą kieszenią. Niegdyś służyła do przechowywania biletów kolejowych, jednak dziś jej charakter jest raczej czysto dekoracyjny.
Szlice a typ marynarki
Szlice są kolejnym elementem, na podstawie którego można wyłonić kilka rodzajów marynarek. Szlice to rozcięcia z tyłu fraka. Wywodzą się one z czasów, gdy panowie w eleganckich strojach jeździli konno. Dżentelmeni potrzebowali takiego rozwiązania, aby móc wygodnie usadowić się na siodle rumaka i przy okazji nie pognieść całego odzienia. Zwyczaj szycia ze szlicami zakorzenił się w kulturze tak mocno, że funkcjonuje aż do dziś.
Biorąc pod uwagę tę kwestię, można wyróżnić trzy rodzaje marynarek: jedno-, dwu- lub bezszlicowe. Pojedyncze rozcięcie zazwyczaj występuje w sportowych narzutkach. Podwójne szlice to domena garniturów dziennych. Natomiast brak rozcięć jest charakterystyczny dla modeli wieczorowych oraz smokingów.