Jaką najlepszą golarkę do ubrań wybrać? Czy jest potrzebna?

Spis treści

golarka do ubran

Golarka do ubrań to urządzenie, bez którego moja garderoba miałaby opłakany stan. Maszynka do usuwania zmechaceń ratuje ulubioną odzież i pozwala nosić ją przez długi czas. Sprawdź, dlaczego warto kupić taką golarkę i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Golarka do ubrań – co to jest i jak działa?

Mechacenie ubrań, często określane również jako peelingowanie, jest dość powszechnym problemem. Na pewno nieraz miałeś styczność z brzydkimi kulkami, które po pewnym czasie pojawiają się na ulubionym swetrze, spodniach czy innym elemencie garderoby. Co jest przyczyną powstawania takich kłaczków?

Powody mechacenia ubrań są różne, ale najczęściej nieestetyczne kulki pojawiają się w wyniku częstego prania oraz tarcia materiałów podczas codziennego noszenia. W efekcie mechanicznych procesów struktura tkaniny ulega rozluźnieniu, a pojedyncze włoski materiału uwalniają się i zaplątują w supełki.

Tak powstałe kuleczki są – przynajmniej dla mnie – bardzo denerwujące i zawsze chcę je jak najszybciej ściągnąć. Można to robić ręcznie, ale nie oszukujmy się, to dość żmudna praca, na którą zwykle nie ma czasu podczas przygotowań do wyjścia z domu. Dlatego prawdziwym zbawieniem w takich sytuacjach jest golarka do ubrań.

Urządzenie, które powstało z myślą o usuwaniu zmechaceń, działa na dość prostej zasadzie. Najważniejszy element konstrukcji golarki to głowica z ostrzami do usuwania kulek splątanego materiału.

Małe noże znajdują się za metalową osłonką z niewielkimi dziurkami. Po przyłożeniu golarki do ubrania zmechacenia wystające z tkaniny wchodzą we wspomniane otwory. Dzięki temu supełki splątanego materiału zostają usunięte bez uszkodzenia reszty np. swetra.

Dlaczego warto kupić w golarkę do tkanin?

Golarka do ubrań to urządzenie, które zdobyło moje serce i dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę polecić je każdemu, kto lubi dbać o swoją prezencję. Maszynka momentalnie poprawia oraz odświeża wygląd tkanin, a tym samym zwiększa estetykę całego outfitu. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na poprawę Twojej pewności siebie i samopoczucia.

Dodatkowo warto pamiętać, że dzięki maszynce do ubrań przedłużasz żywotność swojej odzieży i dajesz im drugie życie. Tym samym nie tylko cieszysz się ulubioną koszulką, ale i zmniejszasz swój ślad węglowy oraz robisz ukłon w stronę środowiska naturalnego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze golarek do ubrań?

Choć większość golarek do ubrań działa na tej samej zasadzie, to istnieją pewne parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia. Mowa tu m.in. o sposobie zasilania, mocy, czasu pracy i ładowania, kształcie czy rozmiarze maszynki. Jaka golarka do ubrań będzie najlepszym wyborem?

Zasilanie urządzenia do golenia swetrów, płaszczy i innej odzieży

W kontekście zasilania można wymienić trzy rodzaje golarek do ubrań. Mowa tu o urządzeniach, które są napędzane sieciowo, akumulatorowo oraz bateryjnie. Każda z tych maszynek ma swoje zalety i wady.

Przewodowe golarki pozwalają na usuwanie zmechaceń z odzieży bez konieczności ich wcześniejszego ładowania czy kupowania baterii. Jednak potrzeba podłączania gadżetu do prądu w trakcie czyszczenia ubrań sprawia, że maszynka ma ograniczony zasięg i jest mało wygodna w użytkowaniu.

Akumulatorowe i bateryjne golarki działają bezprzewodowo, dzięki czemu są mobilne oraz bardziej poręczne przy czyszczeniu ciuchów. Te pierwsze mają wbudowany akumulator, który co jakiś czas trzeba naładować.

Natomiast urządzenia na klasyczne baterie wymagają wymiany tych niewielkich zasilaczy. Do tego typu golarek warto kupić tzw. akumulatorki, czyli baterie, które będziesz mógł ładować i wielokrotnie wykorzystywać.

Czas pracy i ładowania golarki do odzieży

Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia bezprzewodowego, to musisz zwrócić uwagę na kwestię związaną z czasem jego pracy. Dobra golarka do ubrań nie powinna rozładowywać się po kilku minutach użytkowania, bo będzie to utrudniało ich czyszczenie.

W przypadku golarki akumulatorowej długość działania to tylko jeden z parametrów, które warto przeanalizować przed zakupem urządzenia. Znaczenie ma również czas ładowania. Im szybciej maszynka będzie gotowa, by ją użyć, tym lepiej dla Ciebie i Twoich ubrań.

Moc sprzętu do golenia ubrań

Przy kupowaniu takiej golarki wypada sprawdzić także, jaka jest moc danego urządzenia. Duża liczba watów to zapewnienie szybkości, płynności oraz skuteczności jej działania. Wierz mi, opłaca się postawić na rozwiązania, które zapewniają dobrą jakość pracy.

Ostrza golarki do odzieży

Ostrza stanowią najważniejszy element golarki do ubrań, ponieważ to właśnie one mają bezpośredni wpływ na wygładzanie tkanin. Z tego względu przed jej zakupem trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z nożykami.

Znaczenie ma przede wszystkim materiał, z jakiego zostały one zrobione. Warto kupić golarkę wyposażoną w ostrza wykonane ze stali nierdzewnej. To tworzywo wyróżnia bardzo dobra trwałość, co wpływa na jakość odcinania kłaczków z tkanin.

W kontekście ostrzy ważna jest również liczba nożyków zamontowanych w urządzeniu. Golarki do ubrań mają zwykle 3 niewielkie scyzoryki do obcinania splątanych supełków. Jednak niektóre z nich oferują więcej ostrzy, przez co są w stanie zapewnić lepszą precyzję i skuteczność w usuwaniu niedoskonałości.

Kształt i rozmiar maszynki, która usuwa zmechacenia

Podczas wybierania golarki do ubrań znaczenie mogą mieć kształt i rozmiar urządzenia. Jeśli chcesz, aby maszynka była poręczna oraz łatwa do zabrania w podróż, to wybierz ergonomiczny model bez długiej rączki czy nazbyt obszernej głowicy.

Weź pod uwagę również pojemność zbiornika na odcięte supełki materiału. Odpowiednio duży kubełek pozwoli Ci oczyścić ubrania bez konieczności opróżniania urządzenia i wyrzucania kłaczków w trakcie procesu golenia.

Dodatkowe udogodnienia w konstrukcji golarek do ubrań

Część golarek do ubrań oferuje dodatkowe udogodnienia, dzięki którym szczególnie warto rozważyć zakup tych urządzeń. Mam tu na myśli rozwiązania takie jak np. specjalny czujnik zabezpieczający przed uruchomieniem maszynki przy źle zamontowanej nakładce ochronnej, co niweluje ryzyko przypadkowych uszkodzeń.

Inny pomysł, na który wpadli producenci golarek, to połączenie maszynki do redukowania zmechaceń i szczoteczki do czyszczenia brudów osadzających się na tkaninach. Takie urządzenie wyposażono nie tylko w ostrza, ale także w lepką rolkę – sprawia ona, że w trakcie golenia odzieży można też łatwo pozbyć się włosów, sierści zwierząt czy kurzu.

8 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy