Jak przyrządzić pizzę neapolitańską w domu? - MrGentleman.pl

Pizza neapolitańska to istna poezja smaku. Wysokiej jakości składniki, bufiaste brzegi, lejący środek i wspaniały smak. Danie wydaje się trudne do przyrządzenia w domu, więc zwykle zajadamy się nim w restauracjach. Owszem, praca nad pizzą tego typu we własnej kuchni wymaga czasu, ale nie jest tak trudna, jak Ci się wydaje (no może trochę). Dowiedz się, jak przyrządzić pizzę niczym z Neapolu na własną rękę. Obiecuję, że będzie pysznie!

Czym jest prawdziwa pizza neapolitańska?

Pizza neapolitańska to danie, które tworzy się ze ściśle określonych składników. Ciasto powstaje z pszennej mąki 00, drożdży, wody i soli. Po wyrobieniu i odstawieniu na kilkadziesiąt godzin placek można ukształtować tylko ręcznie. W środkowej części musi on być ultracienki. Powinien mieć jedynie 3 milimetry! Boki są nieco grubsze, dlatego też po wypieczeniu nabierają objętości i stanowią ramę całego dania.

Do prawdziwej neapolitany można użyć tylko pomidorów San Marzano i sera Mozzarella di Bufala Campana. Najczęściej spotyka się placki skropione wysokiej jakości oliwą, posypane liśćmi bazylii i delikatnie oprószone parmezanem. Włosi przykładają ogromną uwagę do jakości wykorzystywanych rzeczy. Czasami wręcz rezygnują z przyrządzenia jakiejś potrawy, jeśli ta im nie odpowiada.

We Włoszech spotkasz mnóstwo knajpek serwujących pizzę z certyfikowanych składników, która urzecze Cię smakiem i konsystencją. W Polsce także nie brakuje restauracji specjalizujących się w tych wyjątkowych plackach. Dla mnie to prawdziwa królowa pizz i zaraz opowiem Ci, jak możesz zrobić ją w domu.

Jak przyrządzić ciasto na pizzę neapolitańską w domu?

Przed rozpoczęciem wyrabiania ciasta musisz zebrać ściśle określone składniki, z których najważniejszym jest mąka. Wspomniałem już, że musi to być mąka 00, co oznacza jest ona bardzo mocno zmielona. Nie znajdziesz jej zawsze w każdym sklepie. Jeśli nie ma jej aktualnie w Twoim ulubionym markecie, to udaj się do miejsca z produktami włoskimi lub zamów włoską mąkę przez internet. Na cztery pizze przygotuj 650 g mąki.

Kolejny składnik ciasta to woda. Na 650 g mąki potrzeba jej 408 ml, aby odpowiednio nawodnić ciasto. Ciecz powinna mieć temperaturę pokojową. Najlepsza będzie mineralna lub ewentualnie przefiltrowana z kranu. Do tego potrzeba jeszcze 0,35 g suchych drożdży i 18 g soli. Jak widzisz, przyda się bardzo dokładna waga, aby proporcje były idealne.

Najpierw do miski wlej wodę i rozpuść w niej drożdże. Gdy ciecz stanie się jednolita, możesz dodać do niej połowę mąki. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy robota planetarnego, aby wszystko dokładnie się ze sobą połączyło. Następnie trzeba wsypać sól i znowu porządnie zgnieść. W momencie połączenia składników można wrzucić do masy kolejną część mąki i wyrabiać ją stopniowo aż zużyje się całą.

Kolejny etap to wyjęcie ciasta z objęć robota i wzięcie spraw we własne ręce. Przez kilkanaście minut trzeba ugniatać kulkę ręcznie. Proces ten musi przebiegać w odpowiedni sposób, aby ciasto było idealnie napowietrzone. Powinieneś chwytać jego dolne części leżące na blacie i nakładać je na górną część ciasta. Warto ugniatać je palcami i tworzyć w nim wgłębienia, które następnie powinno niwelować się okrężnymi ruchami poprzez toczenie ciasta po blacie.

W placek możesz lekko uderzać pięściami. Pamiętaj, aby nie podsypywać go mocno mąką, bo może to zaburzyć jego idealny stopień nawodnienia. Twoje kubki smakowe podziękują Ci później za rzucanie ciasta na blat, rozciąganie go na wszystkie strony i ponowne łączenie w kulkę. Na koniec doprowadź je do stanu idealnie gładkiej kuli z perfekcyjnie połączonymi składnikami. Powinno być one sprężyste i mieć temperaturę otoczenia.

Gotową kulkę odstaw na kilka godzin w przykrytej szczelnie misce do wyrośnięcia. Następnie ponownie zagnieć ciasto i znowu odstaw na kilkanaście minut. Po tym możesz podzielić je na cztery równe części (każdą zagnieć w kulkę) i umieścić w plastikowym pojemniku w lodówce. Tam powinny spędzić co najmniej jedną noc, ale spokojnie mogą czekać dwa dni. Wyjmij je kilka godzin przed pieczeniem, aby poleżały jeszcze w temperaturze pokojowej.

Składniki do pizzy neapolitańskiej

Klasyczna pizza neapolitańska występuje w dwóch wariantach – margherity oraz marinary. Do pierwszej z nich trzeba pomidorów San Marzano (do kupienia w markecie), Mozzarelli di Bufala Campana, a także listków bazylii, parmezanu i oliwy z oliwek. Marinara to pizza bez sera, ale za to z czosnkiem i oregano. To jednak jedynie dwa klasyki, od których w wielu restauracjach odbiega się na mnóstwo sposobów. W domu też możesz urozmaicić swoją pizzę.

Polecam dodanie na placek włoskiego salami lub specku. Świetnie pasują do pizzy również małe kawałki gorgonzoli położone w kilku miejscach. Można dołożyć np. kilka plasterków pieczarek, ricottę, a nawet kulki winogron i nieco miodu. Ważne jest, aby proporcje dodatków nie zaburzyły całego dania i aby nie było ich zbyt dużo. Wystarczy kilka wybranych, ale wysokiej jakości rzeczy i gwarantuję, że pizza będzie pyszna.

Jak piec pizzę neapolitańską w domowych warunkach?

Teraz przechodzimy do najtrudniejszego momentu, czyli do pieczenia. Sam proces nie jest może złożony, ale trudno w domowych warunkach osiągnąć takie parametry, jakie osiąga się w pizzeriach. Klasyczna neapolitana piecze się zaledwie półtorej minuty, ponieważ wypieka się ją w temperaturze ponad 400℃. Przyznasz chyba że Twój piekarnik nie osiągnie aż tylu. Na szczęście są na to jakieś rady.

Jeśli dysponujesz tylko piekarnikiem i blachą, w pierwszej kolejności rozgrzej maksymalnie swoją maszynę z blaszką w środku. Włącz termoobieg. Gdy piekarnik będzie na maksa gorący, wyjmij blachę i połóż na niej gotowy placek. Następnie wsadź blachę na dół piekarnika i odczekaj kilka minut, aż brzegi pizzy się zarumienią, a mozzarella roztopi. W zależności od piekarnika czas pieczenia może być różny, ale zwykle będzie to około 5-10 min.

Natomiast gdy wkręcisz się w pieczenie pizzy, warto zainwestować w kamień do pieczenia neapolitany w domowych warunkach. Wkłada się go do piekarnika jak blaszkę. Sprawia on, że warunki pieczenia są bardziej zbliżone do kamiennego pieca. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup małego piecyka do pizzy. To elektryczne urządzenia, które mieszczą jeden placek i są w stanie rozgrzać się do takich temperatur, jak wielkie piece opalane drewnem. Zakup takiego sprzętu to koszt kilkuset złotych.

Na koniec mogę życzyć Ci już tylko powodzenia. Czekam na wrażenia z pieczenia w komentarzach na dole. Smacznego!

11 / 100

Dodaj komentarz