ojcostwo

Kochanie, jestem w ciąży!” – to jedno proste zdanie zmienia życie każdego faceta o 180 stopni. Teraz już nie ma powrotu do beztroskich wieczorów, kiedy Twoim jedynym zmartwieniem był wybór filmu na romantyczny seans z ukochaną na kanapie. Wiadomość o ojcostwie często jest jedną z najwspanialszych nowin, jakie mężczyzna może otrzymać w swoim życiu, ale także jedną z najbardziej przerażających. Ale nie ma co się martwić na zapas – żaden facet nie staje się z miejsca perfekcyjnym ojcem, a zresztą takich po prostu nie ma. Każdy uczy się na własnych błędach, jednak istotne, by wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Zatem jak przygotować się do roli ojca? Jak wspierać swoją partnerkę w tym niewątpliwie wyjątkowym okresie?

Ciąża partnerki – czas na przyswojenie myśli o ojcostwie

Jak wszyscy dobrze wiemy, ciąża trwa dziewięć miesięcy. Wydaje się, że to naprawdę długi szmat czasu, jednak nic bardziej mylnego. Ani się nie obejrzysz, a już będziesz eskortował swoją wybrankę na porodówkę. Dlatego też okres ciąży kobiety warto wykorzystać najbardziej efektywnie, jak to jest tylko możliwe. Nie bez powodu półki w księgarniach aż roją się od poradników dla przyszłych rodziców – skądś trzeba czerpać wiedzę, jak zajmować się niemowlakiem i jak pokierować jego rozwojem i wychowaniem od najmłodszych lat. Oczywiście poradniki to jedynie „sucha” teoria, jednak tak potrzebna, aby odpowiednio przygotować się do przyjścia na świat swojego potomka.

Ciąża partnerki – pomoc rodziców

Kto zna Cię lepiej, niż Twoi właśni rodzice? Oni z pewnością zdają sobie sprawę, z jak wielkim obciążeniem fizycznym, a przede wszystkim psychicznym wiąże się rodzicielstwo. Dlatego nie wahaj się prosić swoją mamę czy tatę o pomoc i porady w tym wyjątkowym czasie – wskazówki z pierwszej ręki mogą okazać się nieocenione i o niebo bardziej przydatne niż poradniki od najbardziej cenionych specjalistów w obszarze parentingu. Jednak każdy z nas jest inny, podobnie zresztą jak potrzeby każdego noworodka. Dlatego warto czerpać wiedzę z wielu źródeł, dzięki czemu staniesz się ojcem może nie idealnym, ale dobrze przygotowanym do roli rodzica.

Narodziny dziecka – nie traktuj partnerki jak „matkę”

Ciąża i narodziny dziecka są niezwykle wyjątkowym doświadczeniem, które ciężko porównać do któregokolwiek innego. Jednak Ty i Twoja wybranka nieco inaczej odbieracie ten szczególny czas. Oczywiście zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej kobiety zmienia się cały światopogląd i sposób patrzenia na różne sfery życiowe. Jednak najgorszym rozwiązaniem jest przypisanie Twojej partnerce jedynie roli matki. Nie ma wątpliwości, że pierwsze miesiące po narodzinach dziecka są przyporządkowane jego potrzebom, jednak to nie zwalnia nas z obowiązku doceniania swojej kobiety i dostrzegania w niej kobiety sprzed okresu ciąży. Wręcz przeciwnie – po porodzie powinieneś komplementować ją jeszcze częściej niż zazwyczaj, doceniać jej trud i ułatwiać życie, jak to tylko jest możliwe. Kiedy tylko macie okazję zostawić malucha z dziadkami czy przyjaciółmi, zabierz ją na romantyczną kolację do restauracji czy po prostu do kina.

Zachowaj trzeźwość umysłu

Wiadomość o ciąży spadła na Ciebie jak grom z jasnego nieba? Prawdopodobnie nie jesteś pierwszy i nie ostatni. Świadomość nieuchronnie zbliżających się zmian w Twoim życiu może przerażać bardziej niż niejeden dobry thriller, jednak pomyśl, że w Twojej sytuacji są miliony facetów na całym świecie. I radzą sobie całkiem dobrze, dlatego też nie wpadaj w panikę. Trening czyni mistrza – najważniejsze, żeby być oparciem dla swojej kobiety i pokazać jej, że ma w Tobie wsparcie.

2 thoughts on “Jak przygotować się do roli ojca?”

Dodaj komentarz