Jak pozbyć się długich włosów z nosa?

Spis treści

wlosy z nosa

Długie włosy w nosie to problem niejednego mężczyzny. Niestety po 30 pomału zaczynamy tracić włosy na głowie i magicznym sposobem przechodzą nam do uszu i nosa. To dość irytujące zjawisko, ale być może pocieszę Cię, że nie tylko Ty się z nim borykasz. Pocieszam i jednocześnie przychodzę z pomocą, bowiem długich włosów w nosie można się pozbyć. Trzeba tylko podejść do tego umiejętnie, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Wyjaśnię więc dlaczego właściwie włosy w nosie są ważne i jak bezpiecznie wyrwać te zbyt długie.

Po co są włosy w nosie?

Zacznijmy od początku. Zanim zabierzesz się do lekkomyślnego usuwania włosów w nosie, dowiedz się, po co one właściwie tam są. Zakładam, że na co dzień nawet się nad tym nie zastanawiasz – ja tak samo – ale gdy nagle zaczynają wystawać poza obręb nosa, zaczynają Ci przeszkadzać. Prawda jest taka, że włosy w nosie pełnią bardzo ważne funkcje. Są takim filtrem, który zapobiega dostaniu się wdychanych przez nas drobnoustrojów do organizmu. W powietrzu znajduje się wiele bakterii i zarazków, które mogą powodować infekcje.

Włosy w nosie zatrzymują je w obrębie jamy nosowej i nie pozwalają dostać się dalej – co jest bardzo istotne, ponieważ drogi oddechowe z nosa prowadzą bezpośrednio nie tylko do płuc, ale także do mózgu. Poza tym włoski z nosa zatrzymują kurz i pyłki, które także krążą we wdychanym powietrzu. W skrócie, gdyby nie włoski w nosie, to wszystko dostawałoby się codziennie do naszego organizmu i to w ogromnych ilościach.

Co wpływa na owłosienie w nosie?

Wiemy już, że włosy w nosie są potrzebne i pełnią swoją funkcję. Ale dlaczego w pewnym momencie zaczynają wystawać z nosa? Właściwie nie jest to nic złego, wygląda po prostu nieestetycznie. Ponoć problem ten dotyczy w głównej mierze starszych panów, jednak wydaje mi się, że niezależnie od wieku, niekoniecznie chcesz wyglądać jak zarośnięty Gargamel ze Smerfów.

W końcu była to zła postać, której dzieci nigdy nie lubiły. Tak naprawdę nie wiadomo do końca, dlaczego włosy zaczynają się wydłużać i wystawać z wnętrza nosa i dlaczego niektórzy mają z tym problem w wieku 70 lat, a inni już zaraz po skończeniu 40. Ponoć związane jest to z układem hormonalnym i ilością androgenów, jednak nic nie zostało oficjalnie potwierdzone. Skoro więc nie mamy na to absolutnie żadnego wpływu, to warto dowiedzieć się, jak usunąć zbędne owłosienie.

Jak usunąć długie włosy z nosa?

Zanim podpowiem Ci, jak pozbyć się niechcianych włosów, ostrzegę Cię, jak tego nie robić. Przede wszystkim nie powinieneś tak zwyczajnie chwytać i wyrywać włosków ręcznie. Raczej unikaj także pęsety, ponieważ możesz się łatwo skaleczyć i doprowadzić do infekcji. Właściwie to zapamiętaj jedną, najważniejszą zasadę: długie włosy w nosie powinno się przycinać, a nie samodzielnie wyrywać wraz z cebulkami. Jak się do tego zabrać? Najlepiej przy pomocy trymera.

To takie urządzenie o niewielkich rozmiarach, podobne do maszynki do golenia, tylko przeznaczone do usuwania włosów m.in. z nosa, ale także z uszu lub okolic bikini, a nawet wąsów czy brody. Jego główną zaletą jest to, że dzięki niemu możesz jednocześnie usunąć włosy z nosa, ale tylko do tego stopnia, w jakim jest to bezpieczne. Trymer jedynie przycina zbyt długie włoski, a resztę pozostawia w nienaruszonym stanie. Jest to więc jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pozbycie się długich włosów z nosa, a drugim jest depilacja laserowa.

Depilacja laserowa nosa – jak to wygląda?

Depilacja to zabieg, który kojarzy się w głównej mierze z usuwaniem nadmiernego owłosienia z ciała, najczęściej z klatki piersiowej, pach czy pleców. Można wykonać ją samodzielnie w domu lub w salonie – wtedy jest to specjalny zabieg kosmetyczny, określany mianem depilacji laserowej. Polega na naświetlaniu konkretnego miejsca wiązką światła. Pod wpływem temperatury z cebulki włosa pochłaniany jest barwnik (melanina), który odpowiada m.in. za porost i barwę włosów.

Laserowe usuwanie włosów z nosa jest bezpieczne, długotrwałe, ale – tutaj mały myk – dosyć kosztowne. Taka depilacja włosów w nosie ma jednak pewne przeciwskazania. Jeśli zmagasz się z chorobami skóry o podłożu bakteryjnym, to zrezygnuj z tego zabiegu (tak właściwie to lekarz nawet Cię do niego nie dopuści). Podobnie z chorobami genetycznymi, takimi jak rybia łuska. W kontekście nowotworów depilacja wskazana jest dopiero 5 lat po całkowitym zwalczeniu choroby. Niezależnie jednak od tego, czy uważasz się za zdrowego, czy nie, przed każdą depilacją laserową musisz przejść rozmowę z lekarzem medycyny estetycznej, który oceni Twój ogólny stan zdrowia, a także kondycję fizyczną miejsca, z którego chcesz się pozbyć włosów.

Depilowanie włosów z nosa woskiem również jest niewskazane, może bowiem uszkodzić drogi oddechowe. Jeśli przesiadujesz trochę na mediach społecznościowych, to być może widziałeś pewien czas temu filmiki z takim domowym „zabiegiem” usuwania włosów z nosa, który polegał na umieszczeniu wosku w nozdrzach przy pomocy szpatułki.

Często przy wyrywaniu osoby te pozbywały się jedynie szpatułki, a jej końcówka wraz z woskiem pozostawała w dziurce do nosa. Dlatego też nie polecam tego sposobu – lepiej wydać trochę pieniędzy na trymer lub depilację laserową. Jedną z dostępnych metod jest również depilacja kremem, jednak korzystanie z owych kremów do depilacji wiąże się z koniecznością wdychania nieco odpychających zapachów.

Jest to nie tylko nieprzyjemne dla zmysłu węchu, ale wiąże się także ze wdychaniem oparów, które mogą negatywnie wpływać na układ oddechowy. Pamiętaj, że całkowite usunięcie owłosienia z nosa może doprowadzić do poważnych chorób, jest więc dalece niewskazane.

Usuwanie włosów z nosa domowym sposobem

Na sam koniec wrócę do najprostszego i bezpiecznego sposobu przycinania włosów, jakim jest używanie trymera. Jego korzyścią jest to, że możesz bez problemu pozbyć się długiego owłosienia w domowych warunkach, wystarczy, że kupisz sobie trymer ręczny lub elektryczny. Dzięki specjalnie zaokrąglonym końcówkom możesz w łatwy sposób operować tym niewielkim urządzeniem we wnętrzu nosa. Niestety, wadą jest to, że taką czynność trzeba dość często powtarzać, ponieważ przycinane włosy odrastają w zawrotnym tempie. Niemniej, jest to jedna z najlepszych opcji, więc przejdę już do rzeczy. Jak usuwać włoski przy pomocy trymera?

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie nosa. Weź więc zwykłą chusteczkę higieniczną i pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń i nadmiernej śluzówki (potocznie nazywanych kozami w nosie). Następnie stań w łazience przed lustrem, zadbaj o odpowiednie oświetlenie, przechyl głowę lekko do tyłu i zacznij po kolei przycinać włosy wystające z nozdrzy. Pamiętaj, żeby przyciąć tylko te widoczne, a nie wszystkie, które rosną w dziurce do nosa. To tyle.

Teraz wystarczy tylko oczyścić nos poprzez wydmuchanie w chusteczkę lub przy pomocy wacika kosmetycznego. Przycięte włoski mogą pozostać w dziurce do nosa, dlatego lepiej się ich pozbyć. Jeszcze jedna ważna sprawa. Trymer trzeba czyścić. Są to podstawowe zasady higieny, dlatego już przy zakupie urządzenia zwróć uwagę na to, czy w łatwy sposób można podzielić ostrza. Wystarczy go oczyszczać wodą, więc nie powinno Ci to zająć specjalnie dużo czasu.

Usuwanie zbędnych, długich włosów z nosa to dość irytujące zajęcie, jeśli jednak wybierzesz bezpieczny sposób, to szybko dojdziesz z nim do wprawy. Pamiętaj, żeby nie wyrywać, a jedynie przycinać włoski, ponieważ chronią one nasz organizm przed bakteriami, kurzem i pyłem.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy

Zdrowy tryb życia to dieta i ruch!

Zdrowy tryb życia stanowi klucz do dobrego samopoczucia. Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna są niezbędne, aby do późnego wieku być