pralnia samoobslugowa

Samoobsługowe pralnie widziałeś dotychczas jedynie w filmach? Cóż, w końcu przyszedł czas, aby takie pojawiły się w Polsce. W końcu od lat są popularne nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w licznych krajach europejskich. W tym wpisie podpowiem Ci, jak działają takie punkty i czy faktycznie warto z nich korzystać.

Pralnia samoobsługowa – jak to działa?

Filmy filmami, ale jak naprawdę wygląda korzystanie z samoobsługowej pralni? I czy takie punkty są w ogóle potrzebne? W końcu każdy Polak ma pralkę w domu. W niektórych krajach, takich jak np. Niemcy, Francja czy USA pralnie samoobsługowe są bardzo popularne. Również w Szwecji od lat korzysta się ze wspólnych pralni. Czy jednak ten trend z Zachodu potrzebny jest także u nas w kraju? Jak najbardziej! Nie dość, że ostatnie lata na rynku nieruchomości pokazują nam, że stosunkowo zmniejsza się metraż niektórych mieszkań, to jeszcze w łazienkach w mikrokawalerkach czasami trudno o porządną umywalkę, a co dopiero o pralkę. Samoobsługowe pralnie wpisują się także w potrzeby tzw. wędrownego trybu życia. Nomadzi (bo tak określane są osoby, które podróżują z miejsca na miejsce i nie mają stałego lokum) często korzystają z usług takich punktów. Jest to również alternatywa dla zabieganych osób, które właściwie we własnym mieszkaniu tylko śpią, a całe dnie spędzają na mieście.

Czym więc jest taka pralnia? Jak sama nazwa wskazuje, taki typ pralni jest oparty na zasadzie samodzielnej obsługi. Oznacza to, że w lokalu nie ma żadnego pracownika, który wykonałby pranie za Ciebie. Po wejściu do punktu pralniczego szybko zorientujesz się, że masz kilka rodzajów bębnów do wyboru. W tego typu pralniach istnieje również możliwość prania, np. koców, poduszek czy kołder. Możesz zdecydować się na konkretny cykl prania, a program dopasować do rodzaju pranych tkanin i także skorzystać z suszarki do ubrań. W takich lokalach dostępne są często automaty z kawą, WiFi i stoliki, przy których można usiąść i poczekać aż pranie będzie gotowe. Za usługę zapłacisz gotówką lub kartą płatniczą. Niektóre pralnie otwarte są 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, inne zaś mają wyznaczone godziny otwarcia np. od 7 do 22.

Pozostaje jeszcze sprawa środków czystości. Często zadawanym pytaniem jest to, czy można przynieść własne detergenty. W niektórych pralniach nie jest to konieczne – albo wręcz niewskazane – ponieważ pralki są już uzupełnione odpowiednimi środkami piorącymi. Jeśli jednak masz jakieś uczulenia, warto skorzystać ze sprawdzonych płynów i proszków do prania. Przeważnie też jest tak, że klient sam musi kupić detergenty w specjalnym automacie, który stoi obok pralek.

Czy korzystanie z pralni samoobsługowej jest proste?

Jeśli do tej pory potrafiłeś zrobić pranie bez niczyjej pomocy w domu, to skorzystanie z wersji samoobsługowej na mieście nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Tak samo, jak w przypadku standardowego prania, masz do wyboru różne programy pralek, uzależnione od rodzaju pranego materiału, temperatury prania i czasu. Liczba programów prania zależy tak właściwie od modelu pralki. Niemniej, standardowy czas prania oscyluje wokół 30 min. Pamiętaj jednak, że musisz odpowiednio przygotować ubrania przed samym praniem. Przede wszystkim wyjmij z kieszeni wszelkie przedmioty np. chusteczki higieniczne. W zaleceniach niektórych pralni znajdziesz również informację o tym, aby nie przeładowywać pralki, nie trzaskać drzwiczkami, a także, żeby nie prać ubrań pokrytych grubą warstwą kleju, gipsu czy kleju. Wiadomo, pralnie są po to, aby wyczyścić brudne ubranie, ale nie w taki sposób, by od razu popsuć pralkę. Warto więc trzymać się zaleceń pralni samoobsługowej.

Jeśli już włożyłeś brudne rzeczy do pralki, zamknij drzwiczki, wybierz odpowiedni program, opłać usługę przy pomocy panelu płatniczego i wciśnij przycisk (zazwyczaj w kolorze zielonym) z napisem START. Co dalej? Gdy pranie się już wypierze, możesz przejść do suszenia. Wystarczy wyjąć ubrania z pralki i załadować do suszarki, a potem zamknąć drzwiczki, określić czas suszenia, ponownie opłacić usługę i znowu wcisnąć przycisk. To tyle. Jak sam widzisz, korzystanie z samoobsługowej pralni nie jest ani trochę skomplikowane.

Pranie ubrania podczas podróży

Jak już wcześniej wspomniałem, z usługi samodzielnego prania na mieście korzystają nomadzi w podróży. Jednak nie tylko. Jeśli więc wyjeżdżasz w podróż, niezależnie od tego, czy jest to krótka podróż służbowa, czy długa objazdówka, pewnie będziesz zainteresowany takim punktem. W końcu możliwość wyprania brudnych rzeczy w pomieszczeniu, a nie na polu namiotowym czy kempingowym jest udogodnieniem. I choć w Polsce wciąż nie jest to popularne rozwiązanie, to w krajach europejskich, szczególnie tych, które żyją z turystyki, takie pralnie są dostępne już od wielu lat. Zresztą, z tego typu punktów korzystają również zawodowi kierowcy, którzy mogą wyprać ubrania podczas długich podróży z dala od domu. Coraz częściej więc takie usługi są dostępne nie tylko w lokalach na terenie miast, ale także np. przy stacjach paliw.

Pralnie w Europie – koszty i sposób działania

Włochy, Chorwacja, Francja, Niemcy czy Hiszpania – w tych krajach bez problemu zrobisz pranie w pralniach samoobsługowych. Rynek ten stale się rozwija, głównie dlatego, że zwyczajnie rośnie na tego typu usługi popyt. Dostępne są także pralnie samoobsługowe wolnostojące np. przy stacjach paliw. Ceny będą się różnić, oczywiście, w zależności od kraju, ale także od tego, ile kg prania chce się zrobić. Dla przykładu, w Chorwacji samoobsługowe pranie dostępne są przede wszystkim w dużych miastach, które zbierają wokół siebie rzesze turystów. Będzie to kosztowało średnio 20-30 kun. Z kolei francuska sieć Laverie Revolution stworzyła pralnie, w których klient dostanie SMS-a z informacją, gdy pranie będzie gotowe. Jak widzisz, rozwiązania są różne, a wszystkie dążą do tego, by automatyczne robienie prania było jak najbardziej praktyczne, szybkie i proste. Dzięki temu coraz więcej osób będzie chciało korzystać z takich punktów.

Samodzielne pranie w lokalach samoobsługowych to rozwiązanie, które dzięki automatyzacji pozwala zaoszczędzić czas na co dzień, jak i w podróży. Warto więc się tym zainteresować, zwłaszcza że otwarcie pralni samoobsługowej można też traktować jako pomysł na biznes.

9 / 100

Dodaj komentarz