buty ze skory

Prawie każdy facet (i nie tylko) ma w swojej kolekcji buty ze skóry. Nierzadko nawet jest to kilka czy kilkanaście par. Mają one wiele zalet – świetnie wyglądają, są wytrzymałe i wygodnie się je nosi. Aby jednak służyły przez długie lata, trzeba wiedzieć, jak o nie dbać. Skóra bez pielęgnacji nie będzie wyglądać estetycznie i może nawet pękać. Jak więc zadbać o tę część garderoby?

Zwróć uwagę na rodzaj skóry!

W doborze odpowiedniego rodzaju pielęgnacji i środków do niej potrzebnych konieczne jest ustalenie rodzaju skóry. Zupełnie inaczej dba się o buty licowe, z krokodyla czy zamszowe. Skóra licowa to zdecydowanie najpopularniejszy materiał, z którego powstają modne modele. Jest też najłatwiejsza w pielęgnacji i świetnie wygląda. 

Jeśli chodzi o zamsz, w sklepach można znaleźć specjalne szczotki z krepiną, które służą do usuwania zanieczyszczeń z odwróconej skóry. Natomiast egzotyczne materiały z łuskami wymagają specjalnego zestawu środków pielęgnacyjnych, ponieważ te do skór bydlęcych mogłyby je przesuszyć i zniszczyć.

Zadbaj o odpowiednie czyszczenie obuwia

Skóra, z której wykonuje się buty, to skóra naturalna. Z tego powodu należy o nią dbać niemal tak samo, jak o własną. To szczególnie ważne w czasie zimy, kiedy skórzane obuwie narażone jest m.in. działanie soli czy piasku. 

Do usuwania zabrudzeń nadaje się nawet zwykła, bawełniana ścierka, zwilżona wodą. Można użyć także specjalnych szczotek zakończonych włosiem lub pianką. W przypadku mocniejszych zabrudzeń najlepiej wykorzystaj delikatny preparat czyszczący lub szare mydło.

Przed przejściem do kolejnych etapów pielęgnacji trzeba mieć pewność, że buty są suche. Jeśli pozostają wilgotne w wyniku czyszczenia czy nawet kontaktu z deszczem lub śniegiem, nie stawiaj ich na grzejniku. Skórzanego obuwia nie można narażać na bezpośredni kontakt z takim źródłem ciepła. Powinny wyschnąć samoistnie. Niekiedy mogą się nieco odkształcać, więc najlepiej wypchać ich wnętrze tak, aby cały czas były w swoim naturalnym ułożeniu.

Impregnuj buty specjalnymi środkami

Tak samo, jak impregnuje się drewno, aby zachowało swój wygląd na dłużej, trzeba również zaimpregnować buty. To szczególnie ważne przy modelach zamszowych czy z nubuku. Dzięki temu obuwie staje się odporniejsze na wodę i trwalsze. 

Środki do impregnacji z pewnością znajdziesz w sklepie obuwniczym. Zwykle przy kasie ktoś pyta, czy chcesz dobrać jeszcze preparaty pielęgnacyjne, ale często automatycznie odpowiadasz, że nie – też tak robiłem. Jednak w przypadku butów skórzanych naprawdę trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie środki.

Preparaty do impregnacji obuwia występują w różnych formach. Jeśli chodzi o skórę licową, to dobrym sposobem okazuje się specjalny wosk, który tworzy ochronną powłokę na bucie. Nakłada się go za pomocą szczotki. Do zamszu natomiast najlepiej użyć impregnatu w sprayu, ponieważ wygodnie się go nakłada i nie narusza on charakterystycznej struktury materiału. Pierwszy raz powinno się zaimpregnować buty, gdy są nowe, aby od razu zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi.

Używaj past i odżywek

Kolejnym krokiem w pielęgnacji obuwia jest pastowanie. Można do tego używać także specjalnych kremów. Pasty występują w różnych kolorach i w wersjach bezbarwnych. Do czarnych czy brązowych butów najlepiej dopasować preparat z kolorem, a do jasnych – przezroczysty. 

Zadaniem pasty jest nawilżenie ich wierzchniej skóry, nadanie jej miękkości i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Poza tym dzięki temu, że ma ona kolor buta, wpływa na jego wygląd. Gdy na powierzchni materiału pojawią się jakieś rysy lub inne uszkodzenia mechaniczne, pasta szybko je zakryje.

Zanim nałożysz produkt, wierzchnie okrycie stóp musi być idealnie oczyszczone. Da się je jeszcze przetrzeć wilgotną szmatką. Następnie za pomocą innej ścierki lub szczotki zaaplikuj pastę równomiernie na całym bucie. Pozostaw preparat do wchłonięcia na co najmniej 15 minut. Po upływie tego czasu pora na polerowanie. Możesz do tego wykorzystać ścierkę lub specjalną szczotkę, którą nierzadko znajdziesz w zestawach do pielęgnacji obuwia. 

Po tym dana para stanie się błyszcząca i będzie wyglądać jak nowa. Pastowanie należy przeprowadzać nawet co kilka dni, w zależności od tego, jak często nosisz daną parę.

Odpowiednio przechowuj obuwie

Buty skórzane podczas noszenia zaginają się i cały czas pracują. Ważne jest zatem to, aby przechowywać je w odpowiedni sposób. Gdy trzymasz je w szafce lub odkładasz na półkę, koniecznie wypchaj je papierem lub prawidłami, żeby cały czas znajdowały się w swoim naturalnym kształcie, a nie pozostawały zdeformowane czy zagięte. Ponadto obuwie ze skóry powinno znajdować się w suchym miejscu, w którym nie jest zimno.

Być może wydaje ci się teraz, że pielęgnacja skórzanych butów to sporo zachodu, ale tak naprawdę nie zajmuje to wiele czasu. Takie obuwie to inwestycja i warto dbać o nie jak najlepiej, aby jak najdłużej były w świetnym stanie.

16 / 100

Dodaj komentarz