od ktorego filmu zaczac

Hobbit i Władca Pierścieni to jedno z najbardziej uwielbianych uniwersów wszech czasów. Choć od premiery pierwszej ekranizacji minęły ponad dwie dekady, przygody hobbitów nadal cieszą się zainteresowaniem. Dowodem na to jest m.in. nowy serial osadzony w tym świecie – Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy. Osoby, które zaczynają dopiero przygodę z historią Tolkiena, mogą być nieco zmieszane kolejnością książek i filmów. Podpowiadam Ci, jak najlepiej się z nimi zapoznać!

Powieści J.R.R. Tolkiena

Filmy z serii Hobbit i Władca Pierścieni powstały na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena. Pierwsza z nich – Hobbit, czyli tam i z powrotem – zadebiutowała w 1937 roku. Opowieść fantasy ma jedną część, ale Peter Jackson podzielił ją i stworzył aż trzy filmy. Produkcje z serii Władca Pierścieni powstały na podstawie książkowej trylogii, która tak naprawdę ma aż sześć części. W pierwszym tomie, Drużynie Pierścienia, znajdują się powieści Powrót Cienia i Drużyna Pierścienia. Drugi tom, Dwie wieże, zawiera Zdradę Isengardu i Podróż do Mordoru. Trzeci tom, Powrót króla, to Wojna o Pierścień i Powrót króla.

Jeśli chodzi o kolejność czytania książek, to najlepiej poznawać je według dat wydania. Pierwszą lekturą powinien być Hobbit, a później trzy tomy Władcy Pierścieni. Tak samo z treścią zapoznawali się fani uniwersum, którzy czekali na premiery powieści. Choć kolejność wydawania filmów może nieco namieszać w głowie…

O czym są filmy Petera Jacksona?

Pierwszy, trwający niemal trzy godziny film Petera Jacksona zadebiutował w 2001 roku. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia opowiada o Frodo, czyli hobbicie, który otrzymał w prezencie niezwykły pierścień. Biżuteria ma ogromną moc, dlatego zły władca Sauron chce go pozyskać dla siebie. Frodo postanawia, że zniszczy pierścień, aby nie był on powodem wielkich sporów. Jest tylko jeden sposób na zniwelowanie mocy biżuterii, a hobbitowi postanawiają pomóc jego bliscy. Podróż stawia przed nimi mnóstwo wyzwań.

Druga część filmu, Władca Pierścieni: Dwie wieże, miała swoją premierę rok później. Przedstawia dalsze losy Frodo i kolejne starania dotyczące zniszczenia pierścienia. W filmie pojawia się stwór Gollum, który kiedyś był właścicielem biżuterii Frodo. Nadchodzi wojna. Władca Pierścieni: Powrót króla z 2003 roku zamyka historię i pokazuje, jak Frodo jest już u kresu swojej podróży. W obsadzie tych filmów pojawili się m.in.: Elijah Wood, Ian McKellen, Christopher Lee, Viggo Mortensen, Cate Blanchett, Orlando Bloom czy Sean Astin.

Druga seria rozpoczęła się w 2012 roku filmem Hobbit: Niezwykła podróż. Głównym bohaterem produkcji stał się Bilbo Baggins, czyli wuj Frodo (ten, który dał mu pierścień). Po namowie czarodzieja Gandalfa wyruszył w pełną wyzwań podróż i trafił na wartościowy pierścień. Hobbit: Pustkowie Smauga z 2013 roku pokazuje dalsze losy Bagginsa i powołuje do akcji potężnego smoka. W finale trylogii, Hobbit: Bitwa Pięciu Armii, Bilbo wraz z kompanami znajduje się na Samotnej Górze, a smok Smaug sieje spustoszenie.

Najlepsza kolejność oglądania Hobbita i Władcy Pierścieni

Wydarzenia przedstawione w filmach o Hobbicie miały miejsce wcześniej niż te, które można zobaczyć we Władcy Pierścieni. W takiej kolejności zadebiutowały książki, ale z filmami było na odwrót. Tak naprawdę od Ciebie zależy, w jaki sposób wolisz poznać tę historię. Możesz najpierw obejrzeć produkcje Jacksona opowiadające o Frodo, a dopiero później poznać prequel i historię wuja głównego bohatera. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby najpierw dowiedzieć się, jak wyglądała historia Bilbo z jego pierścieniem.

Teraz, kiedy wszystkie filmy są dostępne, widz może zdecydować, czy pozna historię chronologicznie, czy tak, jak wymyślił to reżyser wszystkich części. Jeśli chcesz obejrzeć filmy zgodnie z kolejnością wydarzeń, Twoje seanse powinny wyglądać w taki sposób:

 1. Hobbit: Niezwykła podróż

 2. Hobbit: Pustkowie Smauga

 3. Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

 4. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

 5. Władca Pierścieni: Dwie wieże

 6. Władca Pierścieni: Powrót króla

A jeśli chcesz obejrzeć filmy według zamysłu Petra Jacksona, to lista prezentuje się następująco:

 1. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

 2. Władca Pierścieni: Dwie wieże

 3. Władca Pierścieni: Powrót króla

 4. Hobbit: Niezwykła podróż

 5. Hobbit: Pustkowie Smauga

 6. Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

Gdy obejrzysz już wszystko, to możesz sięgnąć po nowy serial od Amazona, czyli Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy. Akcja rozgrywa się w tym samym świecie, ale wiele, wiele lat przed wydarzeniami z ekranizacji Tolkiena – w Drugiej Erze Śródziemia. Myślę, że niezależnie od tego, w jakiej kolejności zapoznasz się z filmami Jacksona, masz szansę zatracić się w tym uniwersum. To fantastyczny świat, który pokochały miliony. Na tych historiach wychowywały się pokolenia. Jestem pewny, że seria będzie oglądana jeszcze przez wielu nowych widzów przez lata.

12 / 100

Dodaj komentarz