Gdzie kupować ubrania przez internet?

Spis treści

zakupy przez internet

Coraz częściej, zamiast iść do galerii handlowej, wybieramy zakupy elektroniczne. Okazało się to doskonałym rozwiązaniem zarówno w trakcie pandemii, jak i po niej, kiedy wiele użytkowników pozostało przy zakupach internetowych, które są nie tylko szybkie, ale także wygodne. Dlaczego tak chętnie wybieramy e-sklepy, jak robić zakupy online i gdzie najlepiej dokonywać takich sprawunków? Postaram się dziś odpowiedzieć na te pytania, by pozwolić Ci się odnaleźć w dżungli internetowych ofert.

Dlaczego tak lubimy zakupy przez internet?

 Historia e-commerce w Polsce i na świecie

Bez wątpienia czas, kiedy czekało się na sobotę lub trochę wolnego czasu, żeby zrobić zakupy, dawno już minął. Postęp technologiczny pozwala nam na kupienie praktycznie wszystkiego w sieci. Firmy takie jak Amazon, czy eBay są doskonałym tego przykładem. Warto tutaj wspomnieć, że prekursorem współczesnego e-handlu w Stanach Zjednoczonych bezsprzecznie został założyciel koncernu Amazon Jeff Bezos, który w 1994 roku otworzył pierwszą swoją witrynę dla kupujących książki. Dopiero z czasem zaczął poszerzać swój asortyment o inne towary. Kolejnym ważnym człowiekiem w historii e-commerce jest Pierre Omidyar, który rok po Bezosie założył wspomniany wyżej eBay.

Na naszym polskim gruncie pierwsze sklepy internetowe zaczęły się pojawiać w połowie lat 90. Pierwszą z nich była księgarnia, następnie sklep o bardzo szerokiej ofercie dostępnych towarów, To Tu. W 1998 roku swój sklep w sieci otworzył największy polski sprzedawca oferujący książki, multimedia oraz muzykę – Empik. W ślad za nim poszła znana marka technologiczna Komputronik oraz prawdziwy gigant na polskim rynku internetowym – Allegro. Założona w 1999 roku strona była wzorowana na amerykańskim eBayu i początkowo opierała się o zakupy na zasadzie licytacji. Przez wiele lat działań spółka znacznie się rozrosła i zdobyła wielu klientów. Nie tylko w Polsce. W ich ślady poszła powoli reszta polskich przedsiębiorstw, aż na polski rynek wkroczyli tacy giganci jak niemieckie, odzieżowe Zalando czy rękodzielnicza DaWanda (finalnie przejęta przez amerykańskie Etsy).

Zalety zakupów w sieci

Dlaczego jednak tak uwielbiamy zakupy online? Przede wszystkim przez wygodę. W przeciwieństwie do zakupów dokonywanych stacjonarnie te w sieci zwalniają nas z obowiązku dostania się do sklepu czy galerii handlowej. Zakupy w internecie ponadto nie wymagają stania w kolejce czy padania ofiarą stresu wynikającego z często pospiesznego przymierzania rzeczy w przymierzalni. Godziny spędzone na spacerach po galeriach handlowych możemy przeznaczyć na przyjemniejsze czynności, a to dzięki temu, że przeglądanie asortymentu na ekranie telefonu czy tabletu jest o wiele bardziej oszczędne i szybsze.

Dodatkowo w dobie odpowiedzialnych zakupów i zrównoważonego rozwoju, coraz więcej klientów zwraca uwagę na to, jak wyprodukowane są nabywane przez nich dobra. Szczególnie tyczy się to ubrań. Nie bez znaczenia jest już materiał wykonania czy to, w jakich warunkach dany produkt został wykonany. Nie ma co się łudzić, w sklepach stacjonarnych mało kto przerzuca ubrania do góry nogami, żeby móc sprawdzić skąd pochodzi dane ubranie. Dzięki zakupom dokonywanym na stronach uczciwych sprzedawców, każdy ma możliwość weryfikacji tego, z jakiego materiału jest wykonane ubranie, skąd pochodzi i jak należy o nie dbać. Dodatkowym atutem jest popularny ostatnio trend w e-commerce, czyli pokazywanie konsumentom, jaki wpływ na środowisko ma kupowany przez nich produkt. Stąd w wielu dużych sklepach online istnieją oznaczenia nt. tego, jaki ślad węglowy wygeneruje transport danej rzeczy wprost do odbiorcy oraz tego, czy dany materiał jest przyjazny dla środowiska.

Gdzie najlepiej kupować online?

Tam, gdzie znajdziesz coś dla siebie. Oczywiście do największych firm odzieżowych, które posiadają najbardziej zaawansowanie systemy, przyjazne użytkownikom opcje i solidną politykę zwrotów należą: sieciówki sklepów znanych nam z galerii handlowych (Zara, H&M czy koncern LPP będący w posiadaniu takich marek jak Reserved, House czy Cropp), Zalando, ASOS czy polskie Allegro. Ostatnio rosnącą popularnością cieszy się również polska firma Modivo. Znajdziemy na niej produkty nieco bardziej luksusowe, jednak podobnie jak w innych sieciach, każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Bezpieczne zakupy online

Przed każdym zakupem w sieci należy mieć świadomość, jak odpowiedzialnie korzystać z takiego przywileju. Mimo że kupowanie w internecie daje nam wiele możliwości, oszczędza nasz czas, a produkt dociera praktycznie pod nasze drzwi, to zanim to się stanie, trzeba zwrócić uwagę na parę istotnych czynników. Może to nas uchronić przed oszustwem lub brakiem satysfakcji z dokonanej transakcji.

Adres strony

To, na co na początku szczególnie należy zwracać uwagę, to adres strony, na jakiej znajduje się wybrany przez Ciebie sklep. Dlaczego? Strony, które nie są bezpieczne, bez problemu mogą okraść Cię z danych wrażliwych lub zbierać więcej informacji o Twoich działaniach w sieci, niż sam byś tego chciał. Jak sprawdzić, czy strona, na której dokonujesz zakupu, jest bezpieczna? Wystarczy zerknąć na kłódkę, która znajduje się obok linku w oknie przeglądarki. Jeśli jest ona zamknięta, wtedy masz pewność, że strona jest warta zaufania. Tak samo wygląda sytuacja z plikami cookies. O tzw. ciasteczka powinieneś zostać zapytany bezpośrednio po wejściu na stronę. Jeśli taki komunikat się nie wyświetla, śmiało kliknij we wspominaną wcześniej kłódkę. Większość przeglądarek oferuje możliwość sprawdzenia tego, jak strona zarządza takimi plikami i czy nie magazynuje o jedną informację za dużo.

Dostawa i polityka zwrotów

To, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w trakcie robienia zakupów w sieci, to zasady zwracania niechcianego lub uszkodzonego towaru oraz możliwości i koszty dostawy. Nie zaszkodzi też sprawdzić, jakie są zasady sklepu w przypadku reklamacji ciuchów zamówionych przez internet. Dokładne poznanie regulaminu danego sklepu pomoże Ci w podjęciu decyzji co do zakupu, jak i zapewni niezbędną wiedzę na temat tego, co robić w momencie, kiedy dany produkt się po jakimś czasie po prostu zepsuje. W przypadku ubrań mowa tutaj o kurczeniu się materiału lub jego modyfikacjach, powstałych w trakcie prania czy noszenia.

Opinie na temat sprzedawcy

Według współczesnego powiedzenia w internecie nic nie ginie. Zanim dokonasz transakcji, sprawdź, czy ubrania, które chcesz nabyć, na pewno są zgodne z opisem i dotrą do Ciebie dokładnie w takiej formie jak na zdjęciach. Niezbędne okażą się tu opinie. Na wielu serwisach możesz zobaczyć komentarze i wrażenia na temat konkretnego sprzedawcy. Wiele serwisów takich jak Allegro zabezpiecza również kupujących za pomocą rozbudowanego profilu sprzedawcy i jego ogólnej oceny. Zanim wpiszesz numer swojej karty, sprawdź, z kim dokonujesz transakcji. Ochroni Cię to nie tylko przed niechcianym zakupem, ale często przed oszustwem. Mimo wszystko internet to nie prawdziwy sklep, a „sprzedawcy” to często osoby chowające się pod tajemniczymi nickami i których intencją jest nie do końca uczciwy zarobek.

14 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy