Frankowicze – kim są i dlaczego kurs franka utrudnia im życie?

Spis treści

frankowicze

Kredyt we frankach był atrakcyjną propozycją, którą oferowały banki – rozpoczęło się to w 2004 roku, a szczyt zaciągania zobowiązań w CHF przypadł cztery lata później. Jednak nie tylko Polacy skusili się na zadłużenie w obcej walucie, mieszkańcy innych państw UE również chętnie wybierali kredyty we frankach. Był to jeden ze standardowych sposobów na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Jednak po drodze wydarzyło się kilka rzeczy, które sprawiły, że niektórzy frankowicze spłacają jeszcze większe zadłużenie niż to, na które się decydowali kilka lat temu.

Kto zdecydował się na kredyt we frankach?

Była to atrakcyjna alternatywa dla kredytu hipotecznego złotowego, ponieważ kredyt we frankach miał zdecydowanie niższe oprocentowanie. Frank szwajcarski zawsze był stabilną walutą – kurs franka przez wiele lat był niski, bez niespodziewanych dynamicznych zmian. Procedura kredytowa w złotówkach jest prosta, natomiast kredyt w CHF jest bardziej skomplikowany. Jednak decydowały się na niego osoby, które nie miały zdolności kredytowej w rodzimej walucie. W szczytowym roku 2008 udzielono kredytów frankowych na kwotę 56 mld złotych.

Kurs franka w górę, rata kredytu również

Dopóki kurs franka szwajcarskiego był stabilny, nikt nie mógł narzekać. Jednak kryzys finansowy oraz decyzja Narodowego Banku Szwajcarii, aby frank szwajcarski i jego kurs nie był zależny od euro spowodował nagły wzrost notowań waluty. Bardzo negatywnie odbiło się to na wysokości rat frankowiczów, a saldo ich zadłużenia wzrosło. Oczywiście nie wszyscy frankowicze stracili na zobowiązaniu w CHF – wszystko zależy od tego, kiedy kredytobiorca zdecydował się na kredyt.

Gdzie frankowicze kupują CHF?

Do roku 2011 osoby posiadające kredyt we frankach musiały kupować walutę na spłatę zadłużenia w bankach, które według klientów oferowały nierynkowy i bardzo niekorzystny kurs franka. Jednak ustawa antyspreadowa pozwoliła frankowiczom spłacać zobowiązania walutą zakupioną w innym miejscu np. w kantorach stacjonarnych lub internetowych. Kurs franka szwajcarskiego w kantorach internetowych jest zdecydowanie bardziej korzystny niż w banku, ze względu na niższy spread (różnica pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży), co przekłada się na niższą ratę dla frankowiczów. Aktualny kurs CHF online możesz sprawdzić tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-franka/.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy