alkoholik

Alkoholizm to jedno z najpowszechniejszych uzależnień. Na początku jego objawem może być jedynie picie towarzyskie, które z czasem doprowadza do utraty kontroli nad piciem alkoholu. Postanowiłem zebrać dla Ciebie najważniejsze informacje dotyczące alkoholizmu, metod jego leczenia, a przede wszystkim faz przebiegu. Przekonaj się, jak rozpoznać problem alkoholowy i dowiedz się, co powstrzymuje alkoholików przed rozpoczęciem terapii.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to choroba i z tego trzeba zdawać sobie sprawę. Na dodatek choroba ta jest bardzo poważna, a wręcz śmiertelna. Oznacza ona zarówno psychiczne, jak i fizyczne uzależnienie od alkoholu. Postępuje i rozwija się latami, przez co trudno ją zdiagnozować na początku. Zwykle rozpoznaje się ją w fazie zaawansowanej. Alkoholizm może powodować inne choroby – i na tle psychicznym, i choroby ciała.

Ponadto bardzo często, gdy pojawia się w rodzinach, wciąga także innych. Tak powstają osoby współuzależnione, które usprawiedliwiają i tolerują alkoholizm – najczęściej partnera. Chorzy na alkoholizm nie mają zwykle kontroli nad spożywanymi ilościami alkoholi i zrobią wszystko, by tylko napić się ulubionej substancji. Jak rozpoznać, że osoba jest uzależniona i potrzebuje pomocy?

Jak rozpoznać chorobę alkoholową?

Choroba alkoholowa może mieć bardzo wiele objawów. Jednym z nich jest niepohamowana chęć przyjmowania kolejnych porcji alkoholu i robienie tego coraz częściej, nierzadko w nietypowych sytuacjach i już od rana. Gdy uzależniony nie jest pod wpływem, czuje zdenerwowanie i nie może się na niczym skupić. Łatwo wyprowadzić go z równowagi, a w relacjach z nim często pojawiają się konflikty.

Z czasem do objawów dołączyć mogą także takie objawy jak kołatania serca czy trzęsące się dłonie. Wszystko to może mieć miejsce na głodzie alkoholowym, ale także pod wpływem substancji. Gdy dawki alkoholu są odpowiednio duże, nałóg może być widoczny po irracjonalnych czy niebezpiecznych zachowaniach. Regularne picie zwiększa jednak tolerancję na alkohol i u osób uzależnionych trzeba go zwykle dość sporo, aby traciły one kontrolę nad swoim postępowaniem.

Fazy choroby alkoholowej

Wyróżnia się cztery fazy choroby alkoholowej: fazę wstępną, fazę ostrzegawczą, fazę krytyczną i fazę chroniczną. Pozwól, że przedstawię Ci krótką charakterystykę każdej z nich:

  • faza wstępna – spożywanie alkoholu raz od czasu, nawet jedynie w trakcie jakichś okazji. Osoba pijąca odczuwa przyjemność z picia, czuje się dobrze po alkoholu. Zwykle picie ma miejsce w towarzystwie;

  • faza ostrzegawcza – picie do takiego stanu, aż urywa się film. Osoba pijąca cały czas wymyśla nowe okazje do picia, a gdy jest w towarzystwie, popędza innych do spożywania alkoholu. Ilości są coraz większe, a okazje się mnożą. Dochodzi też do picia samemu, bez towarzystwa;

  • faza krytyczna – objawy uzależnienia są wyraźnie widoczne. Osoba chora pije coraz częściej, bo czuje się źle, gdy nie jest pod wpływem. Alkohol zaczyna mieć negatywny wpływ na życie prywatne chorego. Jest on mniej produktywny, mniej skoncentrowany, czuje nieustanny pociąg do alkoholu, ma objawy fizyczne i psują się jego relacje z bliskimi;

  • faza chroniczna – ostatnia i najgorsza faza alkoholizmu to już skupienie się właściwie jedynie na spożywaniu alkoholu. Osoba uzależniona pije od rana do wieczora, przestaje chodzić do pracy, rujnują się jej więzi z bliskimi. Zrobi wszystko, aby tylko się napić, nawet jeśli nie ma środków na alkohol. Pojawiają się wtedy też poważne choroby towarzyszące jak np. marskość wątroby. W przypadku nieleczenia ta faza może doprowadzić do śmierci alkoholika.

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu można rozpocząć wtedy, kiedy osoba uzależniona zda sobie sprawę z problemu. Musi widzieć swoje objawy uzależnienia od alkoholu i chcieć pomocy. W tym nieocenione okazuje się wsparcie bliskich osób. Proces wychodzenia z nałogu może trwać nawet kilka lat. Niestety w trakcie jego trwania często zdarzają się załamania i powroty. Leczenie odbywa się na różnego rodzaju terapiach. Niekiedy wystarczy jedynie terapia grupowa np. dwa razy w tygodniu, a niekiedy konieczne jest umieszczenie pacjenta w zamkniętym ośrodku i poddawanie go codziennym metodom walki z chorobą.

Niekiedy u osób uzależnionych lekarz zaleca stosowanie wszywki. Polega to na wszczepieniu pod skórę tabletek, które zaburzają tolerancję alkoholu. Gdy osoba uzależniona napije się, niemal natychmiast odczuwa bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Może to być m.in. drżenie serca czy wymioty. Warto pamiętać, że nawet osoba po terapii, która nie spożywa już alkoholu, na zawsze pozostaje alkoholikiem. Do końca życia może występować u niej chęć spożycia napoju procentowego. Kluczem jest skuteczna walka ze swoimi pokusami.

Dlaczego alkoholicy nie podejmują leczenia?

Bardzo często zdarza się tak, że alkoholicy nie chcą podjąć się leczenia. Niekiedy trudno im jest zrozumieć i uświadomić sobie zaistniały problem. Mimo że ich życie się sypie, cały czas wypierają źródło problemu. Innym powodem może być wstyd. Alkoholizm niejednokrotnie doprowadza do publicznych upokorzeń, utraty pracy czy konfliktów z innymi. Czasami, nawet gdy chory uświadomi sobie istotę problemu, wstyd przed przyznaniem się do niego jest ogromny. Bywa, że rodzinom naprawdę trudno jest namówić chorego na leczenie. Czasami w takich przypadkach pomaga jedynie przymus.

Alkoholizm to straszna, wyniszczająca choroba, która niestety bardzo często doprowadza do rozpadów rodzin, cierpienia i śmierci. Nierzadko rodzi przemoc i wiele innych dramatów. Jeśli masz w swoim otoczeniu osoby dotknięte tym problemem, postaraj się zadbać o to, by otrzymały potrzebną pomoc. A jeśli podejrzewasz alkoholizm u siebie – koniecznie zgłoś się do specjalisty od uzależnień.

16 / 100

Dodaj komentarz