dlugosc spodni jak dobrac

Idealnie skrojone spodnie i garnitur dodadzą Ci klasy i elegancji. Sprawdzą się zarówno na biznesowych spotkaniach, uroczystych okazjach jak i na randce w wykwintnej restauracji. Jednak pytanie brzmi, czy potrafisz dobrać odpowiednią długość spodni? Jeśli nosisz zbyt długie lub zbyt krótkie nogawki to cały urok nagle pryska. Wbrew pozorom ma to gigantyczne znaczenie dla Twojego looku i nawet najlepiej skrojony garnitur będzie wyglądał jak jeden wielki żart. Chcesz wiedzieć jak uniknąć modowej wpadki? Służę pomocą.

Często tylko centymetry dzielą Cię między naprawdę dobrym a kiepskim wyglądem. Ba, co ja mówię, nawet milimetry! Bo to często one się liczą, jeśli chodzi o długość spodni. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie spodni garniturowych, chinosów i dżinsów, jakich błędów nie popełniaj przed wizytą u krawca? Po pierwsze: nie ma czegoś takiego jak odpowiednia długość spodni, ale nie trać nadziei. Bo definicja „właściwego” zmienia się co sezon wraz z trendami, ale także w zależności od okazji, typu i kroju spodni. Plisowane spodnie nosi się w innej długości niż chinosy, dżinsy podlegają innym prawom — no i och, są też buty, od których wysokości obcasa również wiele zależy. Jest jednak kilka wskazówek, którymi możesz, a nawet powinieneś się kierować przy zakupie spodni oraz pewne zalecenia dotyczące stylizacji.

Długość spodni — jakie ma znaczenie w stylizacji?

Długość spodni dla wielu mężczyzn jest problematyczna, ponieważ tak naprawdę nie wiemy, jaka jest właściwa. Idąc ulicą jeżeli przyglądniesz się nogawkom u spodni innych mężczyzn (wiem jak to brzmi!) zauważysz, że większość z nich tak naprawdę nie potrafi jej odpowiednio dobrać. Długość spodni musisz dopasować w taki sposób, aby wyglądały one na Tobie estetycznie i po prostu dobrze. Zbyt długie, marszczące spodnie nie wyglądają za dobrze. Opierający się o buty pofałdowany materiał wygląda słabo – sam to przyznaj. A kiedy spodnie są tak długie, że sięgają wręcz do ziemi i zakrywają but z tyłu, a do tego są brudne i nierzadko postrzępione – to już totalnie no comment.

Jak widzisz odpowiednia długość nogawki to coś, na co zwracamy uwagę, nawet jako mężczyźni, a wiesz jak widzą to kobiety? Zdajesz sobie sprawę, jaką wtopą stylizacyjną na pierwszej randce będzie pojawienie się w przydługich lub za krótkich spodniach? Być może Twój czarujący uśmiech i zabawny dowcip pozwolą nieco zamazać to złe wrażenie, ale po co już na samym starcie strzelać sobie w kolano? Na spotkaniach biznesowych, na których pojawiasz się w idealnie skrojonym garniturze, zbyt długa lub krótka nogawka nie wygląda zbyt profesjonalnie. A przecież chcesz, aby ludzie w pracy postrzegali cię jako faceta z klasą, profesjonalistę, a kobiety jako dobrze ubranego przystojniaka.

Jaka powinna być prawidłowa długość nogawki w męskich spodniach?

Teoria mówi o tym, że nogawka powinna kończyć się na obcasie naszego buta, ale jest ona już totalnie nieaktualna. Obecnie długość spodni powinna zależeć od szerokości nogawek. Im szersza jest nogawka, tym powinny być one dłuższe, a im węższa, tym krótsze. Jest to logiczne, że węższa nogawka zatrzymuje się po prostu wyżej, a szersza opada swobodnie, dlatego musi być krótsza. Nogawki powinny tworzyć prostą linię tak, aby nie tworzyły się na naszym bucie załamania. Nie oznacza to oczywiście, że naturalne, minimalne zagięcie nie jest dopuszczalne — bez przesady. Jaka powinna być długość nogawki w zależności od kroju spodni, jakie wybierzesz? Poniżej udzielę Ci wskazówek dotyczących najczęściej noszonych męskich spodni.

Formalne: spodnie garniturowe

Niezależnie od tego, czy do eleganckiego smokingu, czy idealnie dopasowanej marynarki biznesowej, spodnie garniturowe nosisz zawsze, gdy masz wyglądać po prostu doskonale. I właśnie z tego powodu długość spodni jest w tym przypadku szczególnie ważna. W klasycznym kroju lamówka kończy się na krawędzi pięty i tworzy z przodu subtelną fałdę. Nowoczesna interpretacja wyglądu biznesowego pozwala również na krótsze cięcie, które tylko lekko dotyka buta. Latem możesz nawet pójść o krok dalej i wybrać krótką nogawkę spodni, która odsłania skarpetki lub kostki.

Luźne: dżinsy

Ulubionym stylem casualowym są dżinsy. Każdy mężczyzna ma swoje preferencje, jeśli chodzi o fason swoich ulubionych jeansów – dla każdego z nich mam odpowiednie wskazówki. Jeansy slim fit biegną w linii prostej i dlatego powinny kończyć się dokładnie na bucie, aby nie pojawiały się zagniecenia. Jeśli wolisz nosić luźny model, brzeg może spoczywać na bucie, ale nie niżej niż krawędź pięty. Przycięty model z krótszymi nogawkami idealnie nadaje się do letniego stylu np. na wakacje. Nawiasem mówiąc, możesz podwinąć dowolną inną parę dżinsów, jeżeli chcesz nadać swojej stylizacji swobodnego charakteru.

Eleganckie: chinosy

Może wyglądać elegancko i jednocześnie niezobowiązująco – w zależności od tego, jak je połączysz i wystylizujesz. Chinosy mają prosty krój z wąskimi nogawkami. Dlatego obowiązuje tu następująca zasada: spodnie powinny kończyć się dokładnie na butach i nie mieć żadnych zagnieceń. Jednym ze sposobów podkreślenia swobodnej części jest zagięcie rąbka raz lub dwa razy. Niezależnie od tego, czy z efektownymi skarpetkami, czy bez, Twój strój wygląda całkowicie beztrosko. Długość nogawki ma kluczowe znaczenie i ma duży wpływ na to, jak formalny lub swobodny będzie Twój styl. Ważne jest również, aby spodnie dobrze się układały i były wygodne

Długość nogawki a anatomia stopy

Wbrew wszystkim radom, które do tej pory Ci przedstawiłem, na długość nogawki wpływa też anatomia naszej stopy. Jeżeli masz stopę o tak zwanym wysokim podbiciu, wtedy nogawka Twoich spodni zatrzyma się wyżej niż u osoby, która ma niskie podbicie. A co za tym idzie, jeżeli nogawka zatrzyma się wyżej, wtedy załamanie będzie też większe. W takiej sytuacji lepiej skrócić nogawkę, aby ładnie układała się na bucie i nie tworzyła na nim harmonijki. Oczywiście skracać nogawki możemy w spodniach szerszych i prostych, w przypadku zwężanych, w stylu slim fit jest to raczej bezcelowe. Z kolei jeżeli twoja stopa ma niskie podbicie, wtedy bardzo często możesz sobie pozwolić na nieco dłuższą nogawkę. Pamiętaj jednak, aby miała ona odpowiednią długość — to znaczy, aby zatrzymywała się na bucie i tworzyła na nim delikatne zdjęcie. Absolutnie uważaj na to, by nie chodzić, w których spodniach nogawki będą dotykać ziemi, bo wygląda to nie tylko fatalnie, ale też bardzo szybko taka para będzie się nadawała jedynie do wyrzucenia.

Jak ocenić czy nogawka ma prawidłową długość przy zakupie spodni?

Jeżeli jesteś już na zakupach i na szybko potrzebujesz ocenić jaka długość spodni będzie prawidłowa i czy nogawka ma prawidłową, idealną długość, możesz mniej więcej sprawdzić i jaka jest jej szerokość. Jeżeli będzie miała około 25 cm szerokości na dole, w takiej sytuacji powinna zakrywać wiązanie Twojego buta. Jest to zasada, którą najczęściej kierują się mężczyźni w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli zaś wydaje Ci się, że nogawki szerokości to jakieś 16 – 19 cm powinna ona odsłaniać cholewkę Twojego buta, ledwo jej dotykając, a nawet odsłaniać Ci skarpetki — takie nogawki noszą najczęściej mężczyźni we Włoszech.

Oczywiście musisz dobrać je odpowiednio do stylizacji — wystające skarpetki w przypadku eleganckich okazji mogą wyglądać nieprofesjonalnie i wręcz śmiesznie. Jeżeli zaś nogawka ma między 20 a 22 cm spodnie powinny sięgać do połowy cholewki Twojego buta jeśli patrzysz na niego z tyłu albo opierać się na cholewce i tworzyć niewielkie załamanie, jeżeli patrzysz na niego z przodu. Ważne jest to, aby tych załamań nie było więcej, bo wtedy sylwetka zaczyna wyglądać nieproporcjonalnie. Jest to też najczęściej spotykana szerokość nogawki w Polsce. Najlepiej jednak mierzyć każde spodnie, które będziesz chciał kupić. Wtedy najłatwiej Ci będzie dobrać zarówno odpowiedni rozmiar spodni, model spodni, fason spodni jak i dobrać długość.

15 / 100

Dodaj komentarz