moda meska

Trendy modowe wracają do łask jak bumerang. Nikogo nie powinno więc zdziwić, gdy stylizacje, które były hitem kilkadziesiąt lat temu, podbiją wybiegi w przyszłym sezonie. Dlaczego one wracają i co ma na to wpływ?

Jak powstają trendy modowe?

Z jednej strony trendy wydają się czymś banalnym. Jakiś element garderoby staje się modny i cieszy się rosnącą popularnością, wobec czego coraz więcej osób chce mieć konkretny krój koszulki czy spodni w swojej szafie.

Z drugiej zaś należy pamiętać o tym, że moda to coś więcej niż odpowiednio skrojone i obszyte materiały. Za pośrednictwem ubrań masa ludzi wyraża siebie, swój nastrój i poglądy. Garderoba może być odzwierciedleniem danej epoki, a nawet nastrojów politycznych. Co więc przyczynia się do powstawania trendów?

Ludzie

Jak już wspomniałem, niebagatelny wpływ na tworzenie się trendów mają ludzie, a dokładniej mówiąc – społeczeństwo. Początkowo mogą one stanowić formę wyrazu danej subkultury, aby później pokochało je szersze grono odbiorców. Niejednokrotnie zdarzało się również, że moda była odpowiedzią na wydarzenia w kraju i na świecie.

Chociażby teraz, gdy w sklepach królują materiały eko oraz tworzywa pozyskiwane na skutek recyklingu, które stanowią odpowiedź na sytuację klimatyczną. Innym przykładem są jeansy. Jeszcze nie tak dawno były one w garderobie kobiet wyrazem buntu.

Takich przykładów jest całe mnóstwo. Za pośrednictwem ubrań da się wyrazić swój światopogląd, przynależność do danej grupy społecznej albo wręcz przeciwnie – sprzeciw wobec norm i reguł.

Koniec końców to właśnie ludzie decydują o tym, co chcą nosić. To od nich zależy więc, czy jakiś trend zostanie przyjęty, czy przejdzie do historii praktycznie niezauważony.

Świat popkultury

Kolejnym obszarem, który bez dwóch zdań wpływa na kształtowanie się trendów, jest szeroko pojęty świat popkultury. W końcu kto jako nastolatek nie chciał wyglądać tak, jak jego idol (zresztą, dotyczy to nie tylko nastolatków)? Ludzie inspirują się bohaterami filmów i seriali czy wizerunkiem członków ulubionego zespołu.

Przykładowo za sprawą produkcji Peaky Blinders w szafach wielu facetów znowu pojawiły się kaszkiety, eleganckie kamizelki oraz garnitury, które wyglądają jak zdjęte z Toma Shelby’ego. Z kolei sukces filmu The Big Lebowski przyczynił się niegdyś do wzrostu popularności charakterystycznego swetra głównego bohatera, Jeffa „Kolesia” Lebowskiego.

Domy mody

Nie sposób pominąć czołowych domów mody. Również one często czerpią inspirację z tworów kultury, zmian społecznych czy wydarzeń politycznych. Niemniej jednak to właśnie na skutek pokazów mody tworzą się trendy na nowe sezony, które później podłapują popularne marki, dzięki czemu konsumenci mogą znaleźć modne ubrania w sieciówkach.

Celebryci i influencerzy

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest działalność celebrytów i influencerów. Obecnie to właśnie ci ludzie mają ogromny wpływ na to, co chcesz nosić. Kształtowanie trendów w tym przypadku może przebiegać za pośrednictwem współprac z konkretnymi markami odzieżowymi czy promowania własnej linii ubrań. Influencerzy skrupulatnie publikują zdjęcia stylizacji w swoich social mediach, wobec czego nową rzecz dostrzegają tysiące osób (albo i więcej, wszystko zależy od zasięgów).

Dlaczego trendy modowe wracają i będą wracać?

Jeszcze nie tak dawno mogliśmy zaobserwować powroty trendów z lat 70., 80. 90. i 2000. Nagle noszenie przez kobiety biodrówek przestało być obciachem, powróciły T-shirty z nadrukami czy sneakersy od marki Adidas w stylu vintage. Wiele z nich z lat ubiegłych stanowiło dla współczesnych projektantów inspirację. Nie zrzynali oni więc projektów 1:1, tylko interpretowali modę sprzed 30 lat na swój własny sposób, z nutą nowoczesności.

Mimo że projekty odnosiły się do czegoś, co już było, nadal pozostawały świeże. Moim zdaniem stworzenie od podstaw zupełnie nowego trendu, który nie pojawił się nigdy wcześniej i dosłownie nikt nie miał z nim styczności, graniczy z cudem. Ludzie wymyślili już tak wiele, że trudno tu o innowacyjność. Sposobem walki z wykorzystaniem pomysłów jest reinterpretacja stylistyk, które już kiedyś królowały na wybiegach.

Wielkie domy mody czerpią więc ze swojego dorobku z przeszłości, a społeczeństwo przyjmuje nowe-stare projekty z dużym entuzjazmem, który podsyca nostalgia. Ta melancholia i tęsknota za młodością oraz dzieciństwem sprawiają, że ludzie chcą nosić to, co kiedyś i przychylnym okiem patrzą na estetykę przypominającą im zeszłe dekady – zarówno w przypadku garderoby, jak i wystroju wnętrz czy muzyki.

Co więcej, ponownie należy tu wspomnieć o popkulturze, która wpływa nie tylko na tworzenie trendów, ale i ich powroty. Przykładowo sukces produkcji Netflixa obsadzonej w latach 80., czyli serialu Stranger Things. przywrócił modę na koszulki z kolorowymi nadrukami, jeansowe spodnie i katany, kurtki bomberki czy męskie koszule o luźnym kroju.

Powroty trendów modowych trwają w najlepsze. Dziś chętnie nosimy to, co jeszcze kilka lat temu byłoby oznaką totalnego kiczu i bezguścia, a w przyszłości zapewne sięgniemy po ubrania, które dziś z zawstydzeniem ukrywamy na dnie szafy.

16 / 100

Dodaj komentarz