Dlaczego fiszki są tak skuteczną metodą nauki? - MrGentleman.pl

Pamiętasz jeszcze szkolne czasy i przygotowywanie się do klasówek z matmy czy polskiego? Czasami nie dość, że trudno było się zmotywować, to jeszcze niełatwo zapamiętać wszystkie informacje w krótkim czasie. Metodą nauki, która sprawdziła się u mnie, są fiszki. Postanowiłem opowiedzieć Ci o nich, bo być może uczysz się języka albo zgłębiasz wiedzę z innej dziedziny i potrzebujesz sprawdzonego sposobu na dobre zapamiętywanie. Zapraszam!

Fiszki – co to takiego jest?

Fiszki to bardzo stara metoda nauki, która polega na zapamiętywaniu informacji zapisanych na małych karteczkach. Działa to tak, że na niewielkich kartonikach z jednej strony zapisuje się pytanie, które może paść na egzaminie, a z drugiej strony odpowiedź na nie. Jeśli uczysz się języków, to z jednej strony powinno znaleźć się słowo w języku polskim, a z drugiej w obcym.

Jeśli korzystasz z fiszek podczas zabaw ze swoim dzieckiem, to z jednej strony może znajdować się np. jakiś kolor lub zwierzę, a z drugiej jego nazwa. Maluchom lepiej zapamiętuje się informacje, gdy widzą je narysowane. Tak czy inaczej – na fiszkach z obu stron znajdują się informacje do zapamiętania.

Fiszki można zrobić samodzielnie i jest to banalnie proste. Wystarczy pociąć kartki na niewielkie prostokąty czy kwadraty i zapisać na nich potrzebne informacje. Proces tworzenia fiszek jest pierwszym etapem nauki, ponieważ podczas przepisywania słówek czy dat do nauki, także się je zapamiętuje.

W sklepach można znaleźć mnóstwo gotowych fiszek, szczególnie do nauki języków obcych. Zazwyczaj mają na sobie pomocne grafiki i są wykonane z solidnego papieru, więc można z nich korzystać wielokrotnie i wymieniać się nimi z innymi osobami.

Czego warto uczyć się z fiszek?

Fiszki to dobra metoda do przekazywania różnego rodzaju informacji. Wydaje mi się, że królują języki obce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby z fiszkami uczyć się flag czy stolic państw. Metodę tę warto wykorzystywać także na studiach, kiedy trzeba uczyć się wielu definicji. Karteczki sprawdzą się także do zapisywania wzorów matematycznych, a nawet podstaw programowania. Tak naprawdę z fiszkami możesz uczyć się niemal wszystkiego – zależy to jedynie od Twoich potrzeb.

Jak uczyć się z fiszek? Kilka metod

Z fiszek można uczyć się zarówno z kimś, jak i samodzielnie. Zapamiętywanie informacji w pojedynkę polega na tym, że czyta się pytanie lub pojęcie znajdujące się z jednej strony fiszki, a następnie próbuje się na nie odpowiedzieć lub wyjaśnić. Jeśli nie zna się odpowiedzi, to należy przeczytać informacje zawarte z drugiej strony fiszki. Jeśli się odpowie, to także warto zweryfikować swoją wiedzę z informacjami zawartymi na rewersie kartki.

Fiszki można czytać po kolei, jedną za drugą, ale nie tylko. Można je także rozłożyć na stole czy łóżku i losowo wybierać sobie kartki do przyswojenia informacji. Podczas nauki w grupkach super sprawdzają się quizy z fiszkami. Polegają one na tym, że każdy po kolei podnosi jedną fiszkę i czyta pytanie, a pozostali uczestnicy zabawy starają się udzielić odpowiedzi. Dodatkową motywacją może być liczenie punktów i nagroda dla osoby, która udzieli największej liczby prawidłowych odpowiedzi. To idealna opcja dla słuchowców, którzy dobrze zapamiętują informacje, kiedy ktoś wypowiada je na głos.

Ciekawą metodą na naukę z fiszkami jest też sposób z pudełkiem z przegródkami. W specjalnym pudełku jest kilka komór. Wraz z postępami w nauce karteczki przekłada się do kolejnych przegródek, które oznacza się etapami „umiem”, „nie umiem” czy „muszę powtórzyć”. Satysfakcja z wkładania fiszek do pojemnika z zapamiętanymi hasłami jest nie do opisania!

Z czego wynika skuteczność fiszek?

Na skuteczność fiszek wpływają różne czynniki. Pierwszy z nich to fakt, że człowiek uczy się już w trakcie zapisywania informacji na fiszkach. Poza tym karteczki pozwalają na naukę „po kawałku”. Podczas nauki z fiszek nie masz do czynienia ze ścianą tekstu czy podręcznikiem mającym kilkaset stron. Mniejsze porcje informacji szybciej wchodzą do głowy.

Z fiszek łatwo uczyć się niezależnie od miejsca swojego pobytu, dlatego sięga się do nich częściej niż do książek czy zeszytów. Karteczki można mieć zawsze w kieszeni czy w różnych miejscach w domu. Dzięki temu zapamiętuje się informacje także w trakcie wykonywania codziennych czynności. Własnoręcznie wykonane fiszki łatwo dopasować do swoich preferencji. Jeśli pomagają Ci kolory, możesz np. dowolnie zaznaczać słówka czy podkreślać najważniejsze rzeczy.

Fiszki to naprawdę genialna forma nauki, nawet jeśli na pozór może na taką nie wyglądać. Uwierz mi, że korzystają z niej nie tylko dzieci, ale i dorośli. Jeśli aktualnie czegoś się uczysz, to koniecznie wypróbuj fiszki. Z pewnością zapamiętasz już najważniejsze rzeczy podczas tworzenia kartoników. Daj później znać w komentarzu, czy ta metoda okazała się pomocna. Życzę Ci powodzenia!

11 / 100

Dodaj komentarz