Czym jest kac i jakie są na niego sposoby? - MrGentleman.pl

Kac to bardzo popularna przypadłość, które przynajmniej raz w życiu dopadła każdego z nas. Jego przyczyną są zbyt duże ilości wypitego alkoholu, jednak warto zdawać sobie sprawę, co dokładnie wpływa na jego powstawanie. Przedstawimy również najlepsze sposoby na kaca, które warto stosować przed spożyciem, w jego trakcie, a także na następny dzień. Rozprawmy się z tym tematem raz, a dobrze!

Czym właściwie jest kac i jakie daje objawy?

Impreza, alkohol, dobra zabawa, a potem… no właśnie. Kac. Każdy z nas zna ten stan, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, czym właściwie on jest i co konkretnie jest jego przyczyną? Otóż kac to zespół nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się kilka godzin po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Dla każdego człowieka mogą być one indywidualne, nie muszą pojawiać się wszystkie na raz, jednak najczęściej występującymi są: zmęczenie, ból głowy, osłabienie, pragnienie, nudności, wymioty, ból żołądka, bóle mięśni i zawroty głowy. Dodatkowo występować może również niepokój, nadwrażliwość na światło i dźwięk, pocenie się oraz podwyższone ciśnienie krwi. Stwierdzenie, że „alkohol powoduje kaca” jest jednak bardzo dużym spłyceniem tematu. Przyjrzyjmy się więc, co dokładnie przyczynia się do powstawania tej dolegliwości.

Co przyczynia się do powstawania objawów kaca?

Być może małym zaskoczeniem będzie dla Ciebie fakt, że objawy kaca to nie tylko efekt działania substancji, ale również zbiór różnych czynników psychologicznych. Brzmi tajemniczo? Już rozjaśniam. Oto kilka części składowych, które mają wpływ na powstawanie złego samopoczucia po spożyciu alkoholu:

  • Odwodnienie – zaczniemy jednak od rzeczy oczywistej. Nie jest żadną nowością, że alkohol powoduje odwodnienie. Hamuje on uwalnianie hormonu odpowiedzialnego za wysyłanie sygnałów do nerek, który nakazuje im zatrzymywanie płynów w organizmie. W praktyce przekłada się to na większą potrzebę oddawania moczu i – co za tym idzie – wydalanie nadmiernej ilości płynów. Przyczynia się to do powstawania takich objawów jak pragnienie, ból głowy oraz zmęczenie.
  • Podrażnienie układu pokarmowego – kolejny czynnik biologiczny. Alkohol przyczynia się do podrażnienia błony śluzowej żołądka i zwiększenia uwalniania się kwasów. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być ból brzucha oraz nudności.
  • Stan zapalny – alkohol zwiększa stan zapalny w organizmie. Może to dodatkowo potęgować istniejące już złe samopoczucie.
  • Powstawanie aldehydu octowego i kwasu octowego – są to toksyczne substancje, które gromadzą się w wątrobie pod wpływem obecności alkoholu. Mogą one przyczyniać się do krótkotrwałego zapalenia wątroby, trzustki lub przewodu pokarmowego.
  • Zaburzenia snu – co prawda alkohol ma działanie zwiększające senność, jednak trzeba pamiętać, że jakość snu jest słaba. Osoby na ogół budzą się wcześniej, a ich sen nie był regenerujący. Może to potęgować uczucie zmęczenia i osłabienia.
  • Krótkie wycofanie – dochodzimy do czynnika psychologicznego, który ma wkład w powstawanie kaca. Alkohol bez wątpienia może przyczyniać się do przeżywania pozytywnych emocji. Uczucia spokoju, zrelaksowania czy nawet nakręcenia i euforii. Mózg, który lubi pozytywne emocje, szybko się do nich przyzwyczaja. Ich nagłe zniknięcie spowodowane zakończeniem działania substancji może przekładać się na stan niepokoju i złe samopoczucie psychiczne, które są charakterystyczne dla kaca.

Jak uniknąć kaca? Przygotowania do imprezy

Jak mówi popularne przysłowie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Są to święte słowa, które warto wziąć sobie do serca, jeśli chodzi o kaca. O zabezpieczeniu przed nim warto pomyśleć już przed imprezą. Dzień wcześniej warto dobrze wypocząć, ponieważ zregenerowany organizm ma większą tolerancję na alkohol. Tuż przed samym rozpoczęciem picia warto zjeść porządny, tłusty posiłek, który przyczyni się do ochrony żołądka oraz spowolni wchłanianie alkoholu. Dobrym pomysłem może być zjedzenie rosołu. Tolerancję organizmu na alkohol może także zwiększyć wzięcie witamin w tabletkach.

Naturalne sposoby na kaca – jak pić, aby go uniknąć?

Duże znaczenie w kontekście uniknięcia kaca ma sam sposób spożywania alkoholu. Jedna z podstawowych, znanych każdemu zasad brzmi: nie mieszaj. Nie jest to pusty frazes. Mieszanie trunków alkoholowych rzeczywiście przyczynia się do spotęgowania dolegliwości. Pijąc, należy robić przerwy, które dadzą organizmowi czas na wchłonięcie alkoholu. Zbyt duże ilości przyjęte na raz bez wątpienia doprowadzą do kaca.

Kolejną sprawą są napoje do popijania. Standardem wręcz jest popijanie alkoholu gazowanymi napojami. To duży błąd, ponieważ zawarty w nich dwutlenek węgla przyczynia się do gorszego wchłaniania substancji. Zamiast tego stosuj soki owocowe. Po skończonym wieczorze tuż przed położeniem się spać warto nawodnić organizm. W tym celu warto wypić szklankę wody. Dzięki temu prostemu zabiegowi poranek może okazać się o wiele bardziej przyjemny.

Domowe sposoby na kaca. Jak leczyć kaca na dzień drugi dzień?

Kiedy pomimo zastosowania się do wszystkich powyższych reguł dzień po imprezie dokucza Ci zatrucie alkoholem, warto sprawdzić kolejne sposoby, aby złagodzić szkodliwe skutki alkoholu. Poranek dobrze zacząć od wzięcia prysznica, który da Ci uczucie odświeżenia. Kolejnym krokiem jest nawodnienie organizmu. Skutecznym sposobem na złagodzenie objawów jest picie dużych ilości wody, najlepiej z dodatkiem elektrolitów. Pomoże ono w walce z odwodnieniem organizmu, a także przyczyni się do zredukowania suchości w ustach. Warto również pić napoje izotoniczne, napoje zawierające kofeinę (np. kawa), soki owocowe i warzywne (m.in. sok pomidorowy) lub kwaśne napoje jak np. sok z ogórków.

Duże znaczenie ma również to, co jemy, choć czasem organizm odmawia spożycia pokarmów. Pomimo tego warto to zrobić. Co więc warto jeść na kaca? Wśród posiłków redukujących objawy zatrucia wymienić można jajka na miękko, kwaśne zupy, które uzupełnią niedobory witaminy C lub tłuste posiłki oparte na mięsie. Dobrze jest również postawić na owoce. Zawierają one fruktozę oraz potas, które łagodzą skutki kaca.

Jakie leki sprawdzą się przy nadmiernym spożyciu alkoholu?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że lek na kaca nie istnieje. Dostępne w aptekach leki mogą jedynie złagodzić jego objawy. Oparte są one o elektrolity, które przyspieszają metabolizm. Na ból głowy warto zażyć lek przeciwbólowy, który złagodzi dolegliwość. Warto pamiętać, że nawet stosując sprawdzone sposoby na kaca, nie jesteśmy w stanie mu w pełni zapobiec. Bardzo ważny w tym wszystkim jest zdrowy rozsądek i kontrola upojenia podczas spożywania alkoholu.

11 / 100

Dodaj komentarz