Czy słuchanie muzyki klasycznej wspomaga proces uczenia się? - MrGentleman.pl

Słyszałeś może o efekcie Mozarta? Okazuje się, że wiele osób widzi znaczną poprawę w efektach uczenia, kiedy słucha muzyki klasycznej. Dźwięki skrzypiec i innych tradycyjnych instrumentów uspokajają i pozwalają lepiej się skupić. Czy ma to realny wpływ na przyswajanie nowej wiedzy? Zapraszam do moich rozważań na ten temat. Rozgryźmy to razem!

Muzyka klasyczna – czego można słuchać?

Muzyka klasyczna, inaczej zwana poważną, to taki typ melodii, którą można usłyszeć zwykle w operze czy filharmonii. Określenia używa się do rozmawiania przede wszystkim o utworach sprzed wieków. Dotyczy to m.in. Beethovena, Wagnera czy Mozarta. Utwory w tym stylu powstają również dzisiaj i choć mogłoby się wydawać, że muzyka ta nie cieszy się zbyt dużą popularnością, to jest wręcz odwrotnie. Jej miłośników jest mnóstwo, a o bilety na najlepsze koncerty trzeba naprawdę walczyć.

Wśród najpopularniejszych twórców, poza wspomnianymi już Beethovenem, Wagnerem i Mozartem, należy wymienić Fryderyka Chopina, Antonio Vivaldiego, Johanna Straussa, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla czy Giuseppe Verdiego. To właśnie ich dzieła uznaje się za kultowe i ponadczasowe, a twórcy do dziś poddają je swoim interpretacjom i traktują jako inspiracje.

Muzyka klasyczna a proces uczenia się

Niektórzy uważają, że słuchanie Mozarta podnosi poziom inteligencji. Z tym jednak łatwo dyskutować, ponieważ nie ma żadnych dowodów, które potwierdzałyby długofalowy wpływ muzyki na mądrość człowieka. Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia z wieloma geniuszami wokół nas, a chyba jednak tak nie jest. O co więc chodzi z wpływem klasycznych melodii na proces uczenia?

Pewnie nie zaskoczy Cię stwierdzenie, że podczas przyswajania nowej wiedzy należy się skupić. Okazuje się, że dźwięki wokół mają ogromny wpływ na to, jaki poziom koncentracji udaje Ci się osiągnąć. Nikt nie nauczy się na trudny egzamin, gdy sąsiad będzie cały dzień wiercił w ścianie. Odpowiednio dobrana i włączona w tle muzyka wpływa na to, jak bardzo będziesz skupiony. Spokojny charakter klasycznych melodii sprawia, że uznaje się je za najbardziej relaksujące i sprzyjające budowaniu koncentracji.

Harmonia muzyki poważnej nie odwraca uwagi osoby się uczącej. Tak natomiast może być np. podczas słuchania ostrego rocka czy rapu. Dynamika takich utworów i nasycenie słowami sprawiają, że mimowolnie zwraca się uwagę na poszczególne wersy i czasami trudno zapobiec bujaniu się w rytm ulubionych kawałków. Muzyka poważna wprowadza w stan skupienia, a jednocześnie jest znacznie lepsza niż całkowita cisza, która też potrafi być rozpraszająca.

Nie wszystko jednak jest dla wszystkich i nie ma jednej, idealnej instrukcji do polepszenia procesu nauki. Jeśli nie znosisz muzyki klasycznej i drażni cię jej słuchanie, możesz spróbować z innymi gatunkami, ale mającymi podobny vibe. Sprawdza się np. spokojny jazz. Poza tym niektórzy praktykują naukę przy dźwiękach deszczu uderzającego o szybę czy szumu fal morskich. Takie składanki trwające nawet kilka godzin z łatwością znajdziesz w sieci. Niezależnie od ostatecznego wyboru ścieżki dźwiękowej pamiętaj o tym, aby nie włączać muzyki zbyt głośno.

Jeśli okaże się, że nic na ciebie nie działa, możesz być takim przypadkiem, któremu odpowiada cisza lub nieco bardziej rytmiczne utwory do nauki. Ważne, aby chociaż spróbować uczyć się przy klasycznych utworach, bo sporo osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie może to być skuteczne i kojące. Mimo wszystko są wyjątki, którym zawiłe zagadnienia będą lepiej przyswajane przy Metallice czy Pezecie.

Jak można wspomagać proces uczenia się?

Każdy może mieć inne sposoby na opanowanie nowej wiedzy, a zależy to od danej osoby. Wzrokowcy lubią korzystać z notatek i mapy myśli, a słuchowcy znacznie efektywniej uczą się, gdy powtarzają informacje do zapamiętania na głos. Świetną metodą na zapamiętywanie jest robienie ręcznych notatek. Podczas przepisywania treści na papier mózg wyłapuje ważne informacje.

Mnóstwo osób chwali sobie metodę Pomodoro, czyli uczenie się w określonych sekcjach czasowych podzielonych przerwami. Sposób ten sprawia, że człowiek maksymalnie skupia się na zadaniu i nie rozprasza się innymi czynnikami, w tym np. telefonem. Pamiętaj też, aby w trakcie nauki mieć przy sobie szklankę (a najlepiej butelkę) wody. Do nauki siadaj wypoczęty i postaraj się nie korzystać co chwilę ze smartfona.

Muzyka klasyczna – na co jeszcze jest dobra?

Muzyka klasyczna ma zwykle około 60 uderzeń na minutę, co realnie wpływa na pracę mózgu oraz serca. Dzięki przyswajaniu takich melodii można się uspokoić po stresującym dniu czy zrelaksować w momentach napięcia. Czasami sprawdza się również przy kłopotach z zasypianiem i poprawia jakość snu. Kobiety w ciąży słuchają muzyki poważnej, aby stymulować prawidłowy rozwój mózgu maluchów. Podobnie robią rodzice małych dzieci. Wiele mówi się o wpływie tego rodzaju utworów na wyobraźnię czy kreatywność maluchów.

8 / 100

Dodaj komentarz