Czy kitesurfing to sport dla każdego? Okazuje się, że tak!

Spis treści

kitesurfing

Kitesurfing to dyscyplina sportu, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, w tym również w Polsce. Najogólniej rzecz biorąc, jest to jazda (zwana ślizgiem) po wodzie na specjalnej desce z latawcem. Można dostrzec oczywiste podobieństwa między kitesurfingiem a windsurfingiem, ponieważ oba te sporty są odmianą surfingu, lecz z technicznego punktu widzenia kitesurfing bardziej przypomina jednak snowboard – tutaj bowiem również prowadzi się deskę po krawędzi, a nie płasko po ziemi. W umysłach ludzi zakorzeniło się przekonanie, że jest to sport ekstremalny, uprawiany wyłącznie przez wyczynowych sportowców. Nic bardziej mylnego! Kitesurfing może bowiem uprawiać niemal każdy, kto umie pływać i jest sprawny fizycznie choćby w stopniu umiarkowanym.

sprzęt do windsurfingu i kitesurfingu

Kiedy i kto może zacząć uprawianie kitesurfingu?

Kitesurfing to dyscyplina sportu, która nie bez powodu kojarzy się z wiatrem we włosach, wolnością, swobodą i adrenaliną. Dlatego coraz więcej skuszonych tą wizją osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z deską u boku. Pojawia się jednak pytanie: kiedy można zacząć? Otóż obecnie kitesurfingu naucza się już dzieci we wczesnym wieku szkolnym, które mają około 8-9 lat. Zdecydowana większość z nich charakteryzuje się właściwą koordynacją ruchową, więc bez problemu może z czasem opanować latawiec oraz deskę. Jedyną przeszkodą może się okazać waga – dziecko powinno bowiem ważyć więcej przynajmniej 25 kg, by mieć siłę udźwignąć kite. Oczywiście uprawianie kitesurfingu można również rozpocząć w znacznie późniejszym wieku. Zdarzają się kursanci, którzy mają 50, 60 a nawet powyżej 65 lat. Można zatem powiedzieć, że górna granica wieku w zasadzie nie istnieje.

Dlaczego kitesurfing jest dobry dla zdrowia?

Kitesurfing to sport niezwykle pozytywnie wpływający na zdrowie, ponieważ podczas jego uprawiania angażowane są niemal wszystkie partie mięśni  naszego ciała – począwszy od mięśni stóp czy nóg, a skończywszy na mięśniach brzucha czy barków. Warto również podkreślić, że w trakcie uprawiania kitesurfingu w organizmie człowieka wytwarzają się endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Podnosi się też tętno oraz ciśnienie krwi, co skutkuje utrzymaniem w świetnej kondycji serca i układu krążenia. Nie można oczywiście zapominać o efekcie w postaci szybkiego spalania zbędnych kalorii.

Gdzie w Polsce uprawia się kitesurfing?

Największe znaczenie w procesie nauki pływania na desce z żaglem ma wybór odpowiedniego miejsca do ćwiczenia. Należy więc uprawiać kitesurfing na dużej i pustej przestrzeni, aby móc swobodnie i bez przeszkód startować i lądować. Kolejnym kryterium jest płaska, płytka woda, która nie tylko ułatwia wykonywanie ćwiczeń, ale też pozwala czuć się komfortowo. W naszym kraju można uprawiać kitesurfing przede wszystkim nad morzem, na olbrzymiej, płytkiej Zatoce Puckiej, ponieważ jest tam wystarczająco wietrznie i znajduje się odpowiednia infrastruktura w postaci spotu, który zapewnia kursantom i zawodnikom bezpieczeństwo. Innym idealnym miejscem do uprawiania kitesurfingu jest Półwysep Helski.


Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurfingu i kitesurfingu.

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy