Co musisz wiedzieć o oleju z wiesiołka?

Spis treści

W Twojej diecie powinieneś skupić się na dostarczeniu odpowiednich makroskładników. Węglowodany, białka i tłuszcze – istotne są wszystkie. Zarówno ilości, jakie spożywasz, jak i ich jakość. To oznacza, że nie powinieneś pozbawiać się tłuszczu w 100% – za to powinieneś zadbać, by był jak najlepszego pochodzenia. Zastąpiłeś już olej rzepakowy lub słonecznikowy kokosowym? Mam dla Ciebie nowego kandydata, którego powinieneś spróbować. Jest kilka rzeczy, które musisz o nim wiedzieć.

Olejek z wiesiołka – co warto wiedzieć?

Mowa o oleju pochodzącym z wiesiołka dwuletniego – rośliny należącej do rodziny wiesiołkowatych, którą (gdybyś urodził się w XVII wieku) pierwotnie znalazłbyś na terenach Ameryki Północnej. Podejrzewam, że jesteś jednak trochę młodszy, więc spieszę z podpowiedzią, że obecnie możesz znaleźć ją… wszędzie. Na pewno widziałeś już ją w swoim życiu nieraz na pobliskich łąkach, ale nie wiedziałeś, pod jaką nazwą się kryje. Żółte płatki wiesiołka są dosyć charakterystyczne i kolorem przypominają rzepak, będący ostatnio drugoplanowym bohaterem licznych sesji zdjęciowych w mediach społecznościowych.

Wiesiołka uprawia się w dwóch celach: jako kwiat ozdobny i na olej. Skup się na tym drugim, bo warto – olej z wiesiołka ma prozdrowotne właściwości i to liczne, a to dlatego, że:

  • zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, należące do rodziny kwasów omega-6 (duże dawki kwasu gamma-linolenowego oraz kwasu linolowego);
  • zawiera niezbędne minerały, takie jak fosfor, magnez, wapń, czy cynk – ten ostatni mocno wpływa na produkcję testosteronu w Twoim organizmie;
  • zawiera witaminy E i F, którym udaje się wspomagać kondycję włosów, skóry i paznokci.

Ponadto olej z wiesiołka polecę Ci ze względu na jego smak. Przypomina ten wydobywany ze słonecznika, chociaż ma lżejszy aromat. Jeżeli wpadłeś w kulinarną monotonię albo przejadł Ci się już popularny olej kokosowy – możesz spróbować odświeżyć swoje ulubione potrawy czymś, czego jeszcze nie używałeś.

Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem, wybierz ten tłoczony na zimno. Dobrze byłoby, gdyby był też świeży i nierafinowany. To właśnie w takim znajdziesz cenne właściwości, które pomogą Ci w ulepszeniu Twojego codziennego funkcjonowania.

Właściwości oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka ma liczne właściwości zdrowotne. Jeżeli cierpisz na jakieś schorzenia, istnieje spora szansa, że olejek z wiesiołka pomoże Ci sobie z nimi poradzić. Poprawia stan skóry, działa przeciwzapalnie, wzmacnia odporność i zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Wpływ na organizm człowieka

Spożywanie oleju z wiesiołka może pomóc Ci, gdy czujesz, że Twoje zdrowie psychiczne nie jest w najlepszym stanie. Regularne stosowanie oleju zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. Badania wykazały, że łagodzi on stany lękowe czy częstotliwość występowania ataków paniki, czy też osłabienia mentalnego. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, które wspomagają pracę mózgu.

Suplement z wiesiołka poprawia stan naczyń krwionośnych – zawarty w nim kwas GLA ma dobroczynne właściwości dla poprawy pracy twojego układu sercowo-naczyniowego. Poprawia przepływ krwi, co przekłada się na obniżenie ciśnienia, a finalnie skutkuje mniejszym ryzykiem na wystąpienie u Ciebie chorób, takich jak wcześniej wspomniany udar mózgu.

Olej z wiesiołka do swojej kolekcji suplementów powinieneś dodać również, jeżeli chcesz zadbać o zdrowie swojej partnerki. Jeżeli żaliła Ci się kiedykolwiek na uderzenia gorąca, winowajcą takiego uczucia mogą być rozregulowane hormony i nadchodząca menopauza. Właściwości prozdrowotne wiesiołka pomagają i z tym. Jeżeli jednak na to jeszcze za wcześnie – olej ten pomoże łagodzić intensywne bóle towarzyszące menstruacji.

Kolejna dobra wiadomość brzmi tak, że jeżeli starasz się ze swoją kobietą o dziecko, suplement ten, stosowany doustnie, zadba o odpowiednie ukrwienie śluzówki macicy. To z kolei przekłada się na zwiększoną produkcję śluzu podczas owulacji, co zwiększy Twoją szansę na skuteczne zapłodnienie. Podczas ciąży, dobrze byłoby gdyby Twoja partnerka wykorzystała olej z wiesiołka do masażu krocza celem uelastycznienia komórek. Na sam koniec warto wspomnieć, że rzeczony olejek to produkt, którego użycie możesz zasugerować, aby wywołał poród w naturalnym terminie, czyli po 37 tygodniu ciąży. Podaje się go wtedy w formie globulki.

Zbliża się Twój wyjazd wakacyjny i potrzebujesz spalić trochę tłuszczu, żeby wyglądać dobrze na plaży? Suplementy z olejem z wiesiołka zwiększają tempo Twojego metabolizmu, usprawniają procesy trawienia oraz stymulują brunatną tkankę tłuszczową. Jeżeli nie wiesz, czym jest ta ostatnia – jest ona szczególnie ważna dla organizmu. Odpowiada za procesy termoregulacyjne oraz wydzielanie hormonów. Uregulowana gospodarka hormonalna znacząco usprawni procesy metaboliczne.

Właściwości lecznicze

Jesteś w takim wieku, że zaczynasz martwić się o swój poziom cholesterolu? Hipercholesterolemia może spowodować śmierć z powodu chorób sercowo-krążeniowych. Jej innym nieprzyjemnym efektem może być miażdżyca czy udar mózgu. Gdyby tylko istniał środek, który byłby w stanie pomóc Ci z tym problemem… Całe szczęście nie musisz tak gdybać, bo istnieje – jest nim oczywiście olej z wiesiołka.

Olej z wiesiołka ma właściwości, które pozwalają łagodzić bóle reumatyczne. Dzieje się tak, dzięki dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają silne działanie immunosupresyjne. Regularne spożywanie oleju z wiesiołka przyda Ci się więc, szczególnie jeżeli cierpisz na zapalenia stawów.

Stosowanie oleju wiesiołkowego wpłynie pozytywnie na stan skórny. Męczą Cię takie problemy, jak łuszczyca, trądzik różowaty, czy atopowe zapalenie skóry? Przejdź się do sklepu i kup buteleczkę tego suplementu diety, bo powinna pomóc Ci z wszystkimi wyżej wymienionymi schorzeniami. Kwasy omega-6, kwas gamma-linolenowy i witamina E, które zawarte są w tym produkcie, oddziałują pośrednio na proces starzenia się skóry, hamując go. Działają też nawilżająco i przeciwzapalnie. Twoja cera łatwo ulega podrażnieniom? Suplementacja Ci z tym pomoże. Olej z wiesiołka przyspiesza też gojenie się ran.

Jak stosować olej z wiesiołka?

Wiesz już jakie właściwości posiada ten cudowny specyfik. Pozostaje pytanie – jak go poprawnie używać, żeby czerpać z niego jak najwięcej korzyści? Doustnie – suplement pochodzący z wiesiołka może mieć dwie formy, kapsułki oraz tłoczonego na zimno oleju.

Jeżeli jednak lubisz poeksperymentować – olej z nasion wiesiołka ma również zastosowanie w pielęgnacji. Możesz wykorzystać go do olejowania skalpu, wtedy najlepszą ilością będzie około jedna łyżeczka specyfiku. Ciekawym sposobem, który mogę Ci polecić, jest dodanie go… do szamponu, tak by ułatwić sobie codzienne używanie oleju.

Jak dawkować olej z wiesiołka, by był prozdrowotny?

Olej z wiesiołka możesz pić w ilości od 6 do 8 gramów dziennie – jest to około 2,5 ml. Jeżeli jesteś zainteresowany przyjmowaniem suplementu w kapsułkach – powinieneś zacząć od sprawdzenia na etykiecie produktu zawartość substancji. Zazwyczaj jest to około 500/1000 mg, więc zgodnie z obliczeniami możesz przyjmować 6 tabletek dziennie, a nawet więcej. Bezpieczną granicą, której lepiej, żebyś nie przekraczał (jeżeli nie możesz doszukać się informacji na opakowaniu) jest 10 kapsułek dziennie.

Olej z wiesiołka – przeciwwskazania

Jak zawsze, kiedy decydujesz się na suplementację nowym środkiem – warto pamiętać, że najpierw powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem. Olej z wiesiołka dla dzieci się nie nada – jest przeznaczony dla osób powyżej 12 roku życia. Nie sprawdzi się również dla Ciebie, jeżeli przyjmujesz środki takie jak:

  • leki przeciwzakrzepowe – możesz doprowadzić do krwotoku;
  • leki przeciwpsychotyczne – musisz upewnić się ze swoim lekarzem, że olej nie będzie kolidować z terapią;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne – jak w przypadku przeciwzakrzepowych, problemem jest rozrzedzenie krwi.

Warto jednak pamiętać, żebyś nie przekraczał zalecanej dawki dziennej, bo do skutków ubocznych należą bóle głowy i brzucha. Nic strasznego, ale lepiej, żebyś tego uniknął, prawda?

Dania z olejem z wiesiołka

Niestety, takiego oleju nie możesz smażyć, jeżeli chcesz, aby nie stracił swoich właściwości. Możesz za to dodać go do swoich posiłków na zimno!

Szczególnie polecam Ci go do potraw takich jak sałatka z tuńczykiem. Zamienienie tuńczyka na kurczaka będzie też dobrym pomysłem, ale używając ryby, zwiększysz dodatkowo zawartość kwasów omega-3 w swoim posiłku.

Wiesz już jakie właściwości i zastosowanie ma olejek z wiesiołka – teraz zacznij z tego korzystać!

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy

Wspinaczka – jak zacząć?

Złoty medal Aleksandry Mirosław – zdobyty w specyficznym speed climbingu – przyczynił się do okresowego wzrostu zainteresowania wspinaczką w Polsce.