Apteczka samochodowa – co powinno być w apteczce każdego kierowcy? Podstawowe wyposażenie, leki i akcesoria - MrGentleman.pl

Mogę się założyć, że nie jesteś pewien, co wchodzi w skład apteczki. Skąd to wiem? Kliknąłeś ten post w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie. Nie przejmuj się – been there done that. Prawo dotyczące zestawu do pomocy nie jest do końca wyregulowane i niekiedy ciężko się połapać, co powinno się w niej znajdować i czy na pewno musimy ją ze sobą wozić. Dzisiaj trochę przybliżę Ci wszystko, co musisz wiedzieć o apteczce samochodowej.

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Przejdźmy do najważniejszego pytania – czy jesteś zobowiązany do posiadania apteczki w samochodzie? I teraz uwaga, ja byłem bardzo zaskoczony tym, czego się zaraz dowiesz. Do sedna – nie musisz mieć apteczki samochodowej w Polsce. Mimo tego, że apteczka pierwszej pomocy nie musi się znajdować w Twoim samochodzie, to w razie wypadku samochodowego masz obowiązek udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Jasne – jest to możliwe bez kompresów czy nożyczek. Nie lepiej jednak wozić ze sobą niewielki organizer, który może się przydać nie tylko przy ewentualnym wypadku, ale nawet na wycieczce rodzinnej, kiedy dziecko zedrze kolano?

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Zawartość apteczki samochodowej dla wielu osób jest dość oczywista. Intuicyjnie podchodzimy do jej zawartości, myśląc „a, to może się przydać, to wrzucę”. Nie każdy jednak ma aż takie pojęcie o pierwszej pomocy – apteczka do samochodu może zawierać różne przedmioty i to, co tam wsadzisz, zależne jest też po części od Twoich potrzeb. Zanim skompletowałem swój organizer, zastanawiałem się, co mogłoby mi się przydać w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, a do tego sprawdziłem wymagania nałożone przez UE. Oczywiście część z przedmiotów, które weszły w skład zestawu do wstępnej pomocy, były mocno nakierowane na potrzeby mojej rodziny, jednak o nich nie ma sensu wspominać.

Na pierwszy ogień lecą cztery opatrunki indywidualne (prościej – bandaż opatrunkowy) w trzech rozmiarach: K, M i G, a tuż za nimi pięć opasek podtrzymujących elastycznych w o dwóch długościach – 6 i 8 centymetrów. Następnie nie zapomnij o kompresach – potrzebujesz trzech opakowań po dwie gazy o wymiarach 10 × 10 centymetrów. Zawartość apteczki nie będzie kompletna bez zestawu plastrów do składu i chusty trójkątnej. Aby udzielić pierwszej pomocy będą Ci też potrzebne nożyczki, koc ratunkowy, przylepiec oraz rękawiczki winylowe i maska medyczna. Na liście znajdziesz również dwie sztuki chusteczek nasączonych. W środku najczęściej będziesz mógł znaleźć instrukcję udzielania pierwszej pomocy, jednak nie ma co do tego pewności.

Możesz sam skompletować apteczkę, jednak znacznie łatwiej będzie kupić gotowy zestaw, który spełni wymagania Unii Europejskiej – DIN 13164. Wyposażenie apteczki samochodowej nie będzie kosztowne, a będziesz mieć pewność, że w razie awaryjnej sytuacji będziesz mieć wszystkie potrzebne przedmioty do wstępnej pomocy poszkodowanemu.

Czego nie powinno się umieszczać w apteczce?

Możesz pomyśleć tak jak ja – nie ma takiej rzeczy, której nie można wsadzić do apteczki. A jednak się myliłem. I to mocno. Okazuje się, że nie wskazane jest umieszczanie w niej m.in. środków do dezynfekcji czy ligniny. Wydawałoby się, że będą to właśnie przydatne akcesoria, jednak lignina ani wata nie nadają się do przemywania ran, bo mogą zostawiać za sobą niechciane w ranie włókna. A jeśli chodzi o płyn do dezynfekcji, to może on zniszczyć wszystkie opatrunki i kompresy, jeśli przez przypadek się wyleje. Nie ma co ryzykować. Płyn do dezynfekcji możesz mieć zawsze blisko siebie – szczególnie w tych czasach.

Mam natomiast jeden sposób na leki czy środki do dezynfekcji. Leków nie umieszczamy w apteczce ze względu na daty przydatności i zmiany temperatury. Zamiast tego dobrze przeznaczyć jedną kosmetyczkę na medykamenty, które mogą się przydać w podróży, zabierać ją ze sobą, a następnie umieszczać w szafce z lekami – proste. Jest to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli masz małe dzieci, które np. chorują na alergię.

W jakim miejscu powinna znajdować się apteczka?

Kiedy poznaliśmy zasady przewożenia apteczki, jej zawartość oraz to, czy tak naprawdę mamy obowiązek ją posiadać, możemy przejść do tego, jak powinna wyglądać i gdzie dokładnie się znaleźć. Bardzo ważne jest to, żeby była ona w miejscu dostępnym dla osoby udzielającej pomocy – nie może być trudna w znalezieniu. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy można ją bez problemu otworzyć. Pojazd może być w nieciekawym stanie, dlatego ważne, żeby była ona gdzieś, gdzie będzie łatwo się dostać.

Dostępność powinna być znajoma każdemu. Najczęściej spotykanym miejscem trzymania organizera jest schowek po stronie pasażera lub podłoga pod fotelem, chociaż można spotkać się z osobami, które umieszczają zestawy w bagażniku.

Poza miejscem ważne jest też opakowanie organizera. Wiadomo, jeśli umieścisz wszystkie potrzebne produkty w ikeowskim pudełku to nie każdy będzie wiedział, że tam właśnie ma szukać nożyc i chusty. Apteczka powinna być w najbardziej dającym po oczach kolorze… Może jaskrawy pomarańczowy, może czerwień – Twój wybór. Ważne, żeby każdy od razu wiedział, że to jest to, czego szuka. Jeśli sam kompletujesz zestaw pomocy, to pomyśl nad naklejeniem na wierzch organizera napisu „apteczka”. Te kupowane na Allegro czy w punktach naprawy pojazdów zdecydowanie nie są do pominięcia i zauważysz, że sięgasz po apteczkę, a nie paczkę chusteczek.

3 / 100

Dodaj komentarz