5 pomysłów na zorganizowanie działki

Spis treści

Posiadanie działki to rewelacyjna alternatywa dla osób, które nie mają ogrodu w pobliżu domu. Miejsce, do którego można wracać w każdej wolnej chwili, przygotować spotkanie dla przyjaciół i rodziny lub po prostu intensywnie zmęczyć się czy pracach fizycznych to raj na ziemi. Na początek czeka nas wiele pracy, jednak poniższe wskazówki ułatwią zadanie. Na czym się skupić?

Niezbędna altanka

Z uwagi na to, że działka zazwyczaj jest daleko od domu, przez co nie możemy wykorzystać domowej piwnicy do przechowywania, warto zadbać o postawienie altanki. W zależności od potrzeb i oczekiwań ważne jest, aby podsumować, jak będziemy wykorzystywać mały domek.

Skupmy się na:

  • przechowywaniu mebli oraz narzędzi ogrodowych w zamknięciu,
  • magazynowaniu rowerów czy innych gadżetów sportowych,
  • możliwości gotowania i noclegu.

Te przemyślenia pozwolą nam na określenie wielkości altany oraz kosztów jej postawienia. Można kupić gotowy domek bądź zbudować coś  samemu.

5 pomysłów na zorganizowanie działki - MrGentleman.pl

Idealna murawa na działkę

Wizytówką każdego ogrodu jest piękna, soczyście zielona trawa. Dbanie o nią nie jest proste i wymaga wielu czynności, ale efekt finalny jest wart wszystkiego. Nie ma nic wspanialszego dla ogrodnika amatora niż możliwość pochwalenia się trawiastym, równym dywanem. Jak się do tego zabrać? Na początek należy odświeżyć trawnik, po zimie stosując zabiegi, takie jak wertykulacja i aeracja. Ma to na celu pozbycie się martwych elementów oraz wpuszczenie powietrza, które polepszy stan korzeni. Kolejny krok to nawożenie. Wybieranie preparatów z wysoką ilością azotu sprawi, że trawnik będzie dobrze wzrastał.

Dodatkowe czynności zapewniające naszej murawie dobrą kondycję to:

  •  regularne nawadnianie,
  •  dokładne koszenie,
  •  stosowanie preparatów zwalczających chwasty,
  • w sytuacji, kiedy pojawią się krety- dołożyć wszelkich starań, aby przegonić szkodniki.

Sprytne drzewka

Decyzja o posadzeniu drzewek owocowych na działce ma same zalety. Przede wszystkim to szansa na domowe owoce, które wszyscy lubią szczególnie dzieci. Kolejną pozytywną kwestią jest cień, który dają. Dzięki temu trawa ma chwile wytchnienia od intensywnego słońca. Czereśnia, grusza i jabłoń to jedne z najpopularniejszych wyborów.

Nie zapominajmy również o krzewach i drzewach ozdobnych.

Warto zastanowić się nad posadzeniem:

  • wierzby całolistnej,
  • brzozy brodawkowatej,
  • popularnej tui.

Bez względu na gatunek i rodzaj, należy dołożyć starań, aby wybrane przez nas drzewka podeprzeć na palikach, a ziemię wokół wysypać korą. Dzięki temu zapobiegniemy wzrostowi chwastów.

Wielobarwne kwiaty ozdobą działki

Działka bez bujnie rosnących kwiatów, mogłaby nie istnieć. Te kolorowe rośliny wzbogacają teren i cieszą oko. Miło jest usiąść z kawą i podziwiać naszą pracę. Wybierając odpowiednie kwiaty zastanówmy się, ile możemy poświęcić czasu na pielęgnację oraz jak często bywamy na działce. W pierwszej fasie wzrostu należy obficie podlewać grunt. W kolejnych etapach zaleca się wysypać żwirek pomiędzy rzędy, co zapobiegnie odparowywaniu wody. Pomyślmy o kwiatach takich jak:  groszek pachnący, maciejka, aksamitka czy nasturcja.

Domowe warzywa z własnej działki

Potrawy przygotowane na bazie własnych warzyw są bardzo zdrowe, dlatego opłaci się wyznaczyć kawałek miejsca pod warzywniak. Nie będzie to kosztować dużo pracy, a efekty zobaczymy bardzo szybko. Można pójść krok dalej i postawić folię lub tunel, dzięki czemu możliwe będzie hodowanie sałaty, ogórków i pomidorów.


Współautorem publikacji jest Informator Ogrodniczy – portal ogrodniczy.

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy

Jak zostać trenerem personalnym?

Chcesz zostać trenerem personalnym? Kluczem do odniesienia sukcesu w tej dziedzinie okaże się zdobycie wiedzy z zakresu fitness oraz uzyskanie